W3Schools W3Schools

از
وسوسه با وسواس تفاوت دارد، وسوسه میل و رغبت فرد برای انجام کاری است که تصمیم بر ترک آن داشته است. دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم‌شناختی، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: برای ترک وسوسه در هر زمینه‌ای که هست، فرد باید سه مطلب مهم را در مد نظر قرار دهد.
اول اینکه تصمیمات بزرگی که از عهده آن‌ها بر نیاید نگیرد، مثلا اگر فردی در حال ترک سیگار است و برای کشیدن وسوسه می‌شود سیگار کشیدن را به ۱ ساعت بعد موکول کند و به تاخیر انداختن تصمیم به زمانهای کوتاه بعدی، بسیار در موفقیت فرد در مقابله با وسوسه و رسیدن به هدفش موثر است.
دکتر دوایی ادامه داد: دومین مطلب این است که فرد ابتدا به تغییر باور و نگرش برسد و بعد اقدام به تغییر رفتار کند، بطور مثال اگر فردی رژیم غذایی کاهش وزن دارد و برای خوردن شیرینی وسوسه می‌شود، ابتدا باید دلایل رژیم داشتن را بررسی کند. برای حفظ سلامتی، برای داشتن زندگی با کیفیت در کنار عزیزانش و... با در نظر گرفتن این دلایل، مقابله با وسوسه راحتتر می‌شود.
این روانشناس در پایان گفت: فرد برای خودش تشویق در صورت مقابله با وسوسه و تنبیه در صورت عدم مقابله با آن در نظر بگیرد.
کلمات کلیدی: وسوسه
  , و  این را می پسندند
سپهری
آیا می‌خواهید دست از نوشیدنی‌های مضر بردارید یا دیگر سیگار نکشید یا دسرهای پر کالری شکلاتی را به دلایل سلامت مصرف نکنید، اما توانایی مقابله با وسوسه آنها را ندارید، عدد 15 مناسب‌تان است. تحقیقات نشان داده است اگر 15 دقیقه به چیزی یا خواسته‌ای «نه» بگویید بتدریج می‌توانید در برابر اکثر وسوسه‌ها، مقاومت خوبی از خود بروز دهید.
  • شهریور 17, 1393
  • ·
  • می پسندم
حسین فرهادی
نظری بنویس..بابا پایتخت 15 دقیقه خیلیه اونم برای شکلات یه راهکار دیگه بگو لطفا 125560 بار سپاس.
  • شهریور 17, 1393
  • ·
  • می پسندم
TOP