W3Schools W3Schools

از
یک متخصص با تاکید بر اهمیت مصرف سبزیجات در افراد دیابتی گفت: بر خلاف تصور عامه مردم تمام انواع سبزیجات برای افراد دیابتی و کاهش قند خون مفید نیستند و برای مصرف آنها محدودیتی وجود دارد.

دکتر مینو فروزانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مصرف سبزيجات براي كاهش قندخون مفيد ضروری است گفت: از جمله سبزیجاتی که برای کاهش قند خون مفید هستند می‌توان به کنگر، مارچوبه، انواع جوانه، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کاهو، هویج، گل کلم، کرفس، خیار، ترب، تربچه، بادمجان، تره فرنگی، قارچ، بامیه، پیاز، فلفل دلمه‌ای، اسفناج، کدو، گوجه فرنگی و شلغم اشاره کرد.

وی تصریح کرد: بر خلاف تصور عامه مردم تمام انواع سبزیجات برای افراد دیابتی و کاهش قند خون مفید نیستند و برای مصرف آنها محدودیتی وجود دارد. از جمله سبزیجاتی که افراد دیابتی باید در مصرف آنها دقت بیشتری به خرج دهند، سبزیجات نشاسته‌دار هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه سبزیجات نشاسته‌دار به طور معمول مواد غذایی مضری نیستند گفت: این سبزیجات خیلی زود افراد را سیر می‌کنند و می‌توانند نیاز بدن به کالری را خیلی خوب برطرف کنند.

فروزانی افزود: این مواد بسیار مغذی هستند و اگر در مصرف آنها جانب تعادل رعایت شود، برای بدن خواص زیادی دارند. سبزیجات نشاسته دار به دلیل خاصیت انرژی بخشی و سیر کنندگی‌شان، به عنوان یکی از اصلی‌ترین غذاها است اما مشکل این نوع سبزیجات، بالا بودن کربوهیدرات آنهاست.

وی با تاکید بر اینکه هضم کربوهیدرات برای افراد دیابتی مشکل است گفت: با وجود اینکه در اغلب موارد به افراد دیابتی توصیه می‌شود برای کاهش قند‌خون‌شان سبزیجات زیادی مصرف کنند، سبزیجات نشاسته‌دار از این قاعده مستثنا هستند. نشاسته این نوع سبزیجات بعد از پخته شدن تبدیل به قند و خیلی زود توسط بدن جذب می‌شود.

فروزانی یادآور شد: یکی از بارزترین مثال‌های سبزیجات نشاسته‌دار، سیب زمینی است، سیب‌زمینی به دلیل بالا بودن میزان نشاسته موجود در آن، می‌تواند برای افراد دیابتی و افرادی که دارای قند‌خون بالایی هستند مضر باشد. البته این بدین معنا نیست که باید این سبزیجات را از رژیم غذایی حذف کرد. افراد دیابتی می‌توانند با مشورت پزشک خود به میزان محدود و مشخصی از این مواد استفاده کنند.

راه‌هایی ساده برای افزایش مصرف سبزیجات

وی مصرف سبزيجات تازه را بهتر دانست و گفت: توصیه می‌شود سبزیجات به شکل تازه مصرف شوند اما اگر تهیه سبزیجات به صورت تازه امکان‌پذیر نیست، استفاده از سبزیجات منجمد یا کنسرو شده نیز گزینه جایگزین مناسبی است. البته باید توجه داشت که برخی انواع کنسرو به دلیل وجود سدیم در آنها می‌توانند موجب افزایش فشارخون شوند.

این متخصص تغذیه گفت: افراد دیابتی باید سعی کنند روزانه حداقل به همراه یکی از وعده‌های غذایی‌ سالاد مصرف کنند. اگر سالاد را پیش از غذا صرف کنند، نه تنها از فواید متعدد سبزیجات موجود در آن بهره‌مند می شوند، بلکه اشتها برای وعده اصلی کمتر می شود و در نتیجه کالری کمتری وارد بدن می‌شود.

فروزانی در پایان خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از یکنواخت و خسته کننده شدن مصرف سبزیجات، باید کمی خلاقیت به خرج داد برای مثال اگر از طعم نوع خاصی از سبزیجات خوشایندتر است، می‌توان آن را به طرق مختلف مصرف کرد.
کلمات کلیدی: قند خون
TOP