W3Schools W3Schoolsمتخصص صنایع غذایی با اشاره به اینکه سس «کنجد» نسبت به دیگر سس‌ها، کالری پایینی دارد و برای سالادها و سبزیجات می‌تواند جایگزین سس مایونز شود، گفت: تاریخ مصرف انواع سس، یک سال است که هنگام خرید باید به آن دقت شود.در ارتباط با خواص روغن کنجد افزود: روغنی که از کنجد می‌گیرند به پیش فرآیند‌هایی چون شست‌وشوی دانه، خرد کردن، له کردن و پرس در دمای سرد نیاز دارد.


حدود 50 درصد یک دانه روغن دارد و از روغن‌های خوبی است که اسیدچرب اشباع ندارد، بنابراین روغن سیار مفید، خوب و سالمی است .


هم داخل سس کنجد دانه‌های ساییده شده و خرد شده کنجد (ارده) و هم روغن کنجد وجود دارد لذا اسید چرب اشباع این دو بسیار پایین است و کلسترول ندارد.


این سس تخم‌مرغ ندارد و به همین علت کلسترول را افزایش نمی‌دهد. این محصول نسبت به دیگر سس‌ها، کالری پایینی دارد و برای سالادها و سبزیجات می‌تواند جایگزین سس مایونز شود.


معمولا تاریخ مصرف سس، یک ساله است و هنگام خرید به آن دقت شود. البته باید در مصرف هر نوع سس، روند تعادل رعایت شود.


 به‌ویژه کسانی که چربی و فشار خون بالا دارند هرگز نباید از سس مایونز استفاده کنند و از این سس هم به مقدار محدود مصرف کنند. علاوه بر این بعد از یک سال نباید از هیچ نوع سسی استفاده کرد.


 ظرف نگهداری سس باید خشک و تمیز بوده و بو و طعم غذای قبلی را نداشته باشد. البته می‌توان در شرایط بسیار بهداشتی، سس را به ظرف تمیز دیگری منتقل کرد؛ ولی اصولا انتقال سس‌ها از ظروف مخصوص خودشان توصیه نمی‌شود. 


 

کلمات کلیدی: سس, سس کنجد
  و  این را می پسندند
دکتر زهرا عباس زاده
باعرض سلام وتشکربابت مطالب ارزشمندتون، قائدتا هرگرم چربی 9 کیلوکالری دارد ودراین خصوص بین روغنها فرقی نیست ، ذکر کالری کمتر میتواند اغلب مصرف کنندگان این سسهارا به اشتباه بندازد. البته همچنان که فرمودید تفاوت درنوع چربی است که مسلما چربی های غیر اشباع فواید بیشماری دارند .
  • اردیبهشت 26, 1396
  • ·
  • می پسندم
TOP