Categories
user Name

جستجوی پزشک در سازمان نظام پزشکی

جراحی چاقی لاپاروسکوپیک

متخصص پوست و مو

کلینیک فوق تخصصی گوارش اطفال

لیپوماتیک

  Add To Your Category
   Posted: 2017-02-25 12:00:00
   www.salamatnews.com
   سلامت نیوز*دکتر محمدرضا صفری نژاد: علت ناباروری در مردان، شامل طیف وسیعی از بیماری هاست و باوجود پیشرفت های شگرف در زمینه درمان های دارویی در مردان نابارور، مواردی هست که نیاز به لقاح مصنوعی پیدا می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین ، اصطلاح لقاح مصنوعی یک اصطلاح اشتباه جا افتاده است و اصطلاح درست آن، روش های کمک باروری است که به اختصار به آن ART گفته می شود. روش های کمک باروری از اقدامات ساده تا اقدامات بسیار پیچیده متفاوت است و با توجه به محاسن و معایب هر کدام، هنگام توصیه به استفاده از روش های کمک باروری باید شرایط بیمار را در نظر گرفت. همچنین قبل از اقدام به استفاده از روش های کمک باروری باید از سالم بودن همسر اطمینان حاصل کرد. در روش های کمک باروری سعی می شود، اسپرم را به تخمک نزدیک کنند و موانعی که وجود دارد تا اسپرم به تخمک نرسد، در این روش ها برداشته می شود. برای انتخاب روش کمک باروری، پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می شود ولی مهم ترین پارامتر، کمیت و کیفیت اسپرم مرد است. کمیت عبارت است از تعداد اسپرم، ولی کیفیت، تعداد اسپرم های زنده و متحرک و تعداد اسپرم های با شکل طبیعی است. یکی از مهم ترین پارامترها، تعداد کل اسپرم های متحرک است. در انجام روش های کمک باروری ما دو اصطلاح داریم؛ یکی مایع منی خام یعنی همان مایعی است که در آزمایشگاه تهیه شده و دیگری مایع منی فرآوری شده است که پس از تهیه، در آزمایشگاه با استفاده از روش هایی مانند شست وشو فرآوری می شود و به آن، مایع منی فرآوری شده می گویند. اگر در نمونه منی خام، تعداد کل اسپرم های متحرک یک تا سه میلیون باشد، می توان برای بیمار لقاح داخل رحمی پیشنهاد داد. این یکی از ساده ترین روش هاست که در آن، مایع منی مرد اخذ و پس از فرآوری، اسپرم ها با وسایل مخصوص، داخل رحم زن گذاشته می شود. این روش، تفاوت چندانی با نزدیکی طبیعی ندارد. هنگام نزدیکی مایع منی داخل واژن می ریزد و سپس اسپرم ها با حرکات تند و سریع به طرف بالا می روند و از دهانه رحم عبور می کنند و وارد رحم می شوند. برخلاف باور عموم، اگر مایع منی روی دستگاه تناسلی خانم باکره ریخته شود (نه داخل واژن) اسپرم ها با حرکتی که دارند، از سوراخ پرده بکارت وارد واژن می شوند و سپس بالا رفته، از دهانه رحم عبور می کنند و وارد رحم می شوند. اگر بعد از فرآوری مایع منی در آزمایشگاه، حداقل 800 هزار اسپرم متحرک به دست بیاید، می توان روش IUI را پیشنهاد کرد که هم ساده و هم مقرون بصرفه است، اما اگر پس از فرآوری مایع منی، تعداد اسپرم های متحرک کمتر از یک میلیون باشد، احتمال موفقیت کم است و باید از سایر روش های کمک باروری استفاده کرد. از طرفی سن زن در موفقیت IUI نقش بسیار مهم دارد. در اکثر موارد، IUI موفق در خانم های زیر 37 سال اتفاق می افتد. سن مرد نیز مهم است ولی وقتی زن جوان باشد تأثیرات سن مرد زیاد نمی شود و وقتی هر دو زوج سن زیاد دارند(خانم ها بیش از 35 و مردان بیش از 40) شانس باروری با IUI کم می شود و پس از باردار شدن، احتمال سقط افزایش پیدا می کند. *جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری
   Posted: 2017-02-25 11:51:00
   www.salamatnews.com
   سلامت نیوز:یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مبتلایان به کبد چرب از مصرف مواد غذایی سرخ کردنی و حاوی کلسترول خودداری کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مرتضی نیلی فوق تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه کبد یکی از مهمترین عضو بدن است، گفت: این عضو بدن از ورود مواد مضر غذاهای مصرفی به دستگاه گوارش و سایر سیستم های بدن جلوگیری می کند. وی با بیان اینکه مصرف غذاهای چرب باعث بروز بیماری های کبدی می شود، اظهار داشت: کبد چرب، یکی از شایع ترین بیماری های کبدی است. نیلی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد افراد کشور به کبد چرب مبتلا هستند، تصریح کرد: افراد چاق، مبتلایان به چربی خون و دیابت در معرض خطر ابتلا به این عارضه هستند. این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: از رسوب گذاری چربی در کبد و جا به جایی و اختلال ارگان های داخل سلول، بیماری کبد چرب ایجاد می شود. وی با بیان اینکه کبد افراد دارای چربی است، تاکید کرد: افزایش ۶ تا ۱۰ درصدی چربی کبد بروز عارضه کبد چرب را در اشخاص تشدید می کند که عواملی مانند مصرف سیگار، داروی آسپرین، مواد غذایی چرب، بی تحرکی، افزایش فشار خون و وزن باعث ایجاد کبد چرب در افراد می شود. نیلی با اعلام اینکه بی اشتهایی، حالت تهوع، خستگی و درد شکم از علائم بیماری کبد چرب است، بیان کرد: به دلیل اینکه عارضه کبد چرب از زمان شروع بدون نشانه است،۶۰ تا ۷۰ درصد مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند. وی با بیان اینکه از طریق سونوگرافی شکم می توان این عارضه را تشخیص داد، اظهار داشت: با کاهش وزن، ترک سیگار، مصرف غذای سالم و بدون چربی، انجام حرکات نرمشی به صورت روزانه از افزایش چربی در خون و در نتیجه چربی کبد جلوگیری کنید. این فوق تخصص گوارش و کبد تاکید کرد: مصرف مواد غذایی سرخ کردنی، جگر، سوسیس، کالباس، کله پاچه، مغز گوسفند و روغن جامد باعث بروز عارضه کبد چرب در افراد می شود که با مصرف مواد غذایی مانند آبزیان، روغن زیتون، سبزیجات و میوه جات تازه، آبپز و مواد حاوی فیبر مانع انباشته شدن چربی در کبد شوید.
   Posted: 2017-02-25 11:48:00
   www.salamatnews.com
   سلامت نیوز: معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به ابتلای حدود ۶ هزار فرد به اوتیسم گفت: متاسفانه الگوی شیوع اوتیسم در کشور مشخص نیست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،حسین نحوی نژاد با بیان اینکه از آذر ماه سال جاری طرح غربالگری اوتیسم در کشور را آغاز کرده ایم، گفت: براساس آخرین آمار تاکنون حدود ۷۰۰ مورد مراجعه به مراکز مربوطه داشتیم که حدود ۲۰ مورد به صورت صد در صد مبتلا به اوتیسم شناخته شدند. وی ادامه داد: در صورتی که انجام این غربالگری تبدیل به فرهنگ شود و در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد؛ تعداد مراجعان ما بیشتر خواهد شد. نحوی نژاد با یادآوری اینکه در خصوص این طرح از سال ۸۷ اقدام کرده ایم، اظهار کرد: درحال حاضر تست اوتیسم کاملا استاندارد بوده و از سن ۲ سال به بالا می توانند تحت پوشش این طرح قرار گیرند، زیرا از این سن رفتارهای کودک شکل می گیرد. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه این طرح در قالب پرسشنامه ای با ۱۰ سوال در سایت مربوطه ارائه شده است، خاطرنشان کرد: اگر پاسخ بیش از ۳سوال آن مثبت بود خانواده ها می توانند کودکان خود را به مراکزی که در همان سایت معرفی شده است برده و پروسه تشخیصی را طی کنند، اما گاهی نیز ممکن است در این مراکز پروسه تشخیصی طی نشود که برای تکمیل آن ضروری است به پزشکان متخصص مراجعه کنند. وی گفت: افرادی که به خدمات اینترنتی دسترسی ندارند، می توانند به ادارات بهزیستی مراجعه کنند و کمیسیون های پزشکی ما آمادگی انجام غربالگری را دارند. دختران بیش از پسران مبتلا به اوتیسم هستند نحوی نژاد تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۳ هزار فرد مبتلا به اوتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و از ما خدمات دریافت می کنند، اما با اجرای این طرح و مراجعه مردم تعداد این افراد افزایش خواهد یافت، البته تعدادی از مبتلایان به اوتیسم نیز در مدارس استثنایی هستند که احتمال دارد تعداد آنها ۲ تا ۳ هزار نفر باشد. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تاکید براینکه در جهان اختلال اوتیسم میان دختران شیوع بیشتری دارد، گفت: اما الگوی شیوع این اختلال را در ایران نمی دانیم و غربالگری یکی از راه هایی است که می توانیم این الگو را به دست بیاوریم. وی افزود: این اقدام باید در مراکز دانشگاهی ما انجام شود، اما متاسفانه وزارت بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی به این عرصه های مهم ورود نمی کنند، این درحالی است که سازمان بهزیستی نیز سازمانی پژوهشی نیست اما با توجه به مشکلات مردم و اینکه دانشگاه ها در این زمنه پیش قدم نشده اند نسبت به این کار اقدام کرده ایم و شاید تا ۲ تا ۳ سال آینده الگوی شیوع اوتیسم در کشور را به دست بیاوریم. نحوی نژاد همچنین با اشاره به اینکه غربالگری آلزایمر نیز در حال حاضر به صورت پایلوت در منطقه اکباتان در حال انجام است و نتایج آن بررسی می شود، عنوان کرد: نتایج اولیه در صورت مثبت بودن تا پایان اسفند ماه برای تحلیل به دست ما خواهد رسید، در صورتی که نتایج حاصل از تحلیل مثبت بود در تیرماه سال آینده این طرح را به اجرای کشوری خواهیم رساند. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: تست غربالگری آلزایمر هنوز استانداردسازی نشده و تنها ۲ یا ۳ سال است که مشغول بررسی این طرح هستیم به همین دلیل اجرای آن فعلا به صورت پایلوت انجام شده است و اگر تست آن استاندارد شود، طرح غربالگری آلزایمر را نیز کشوری خواهیم کرد.
   Posted: 2017-02-25 11:48:00
   www.salamatnews.com
   سلامت نیوز: اگر دونده حرفه ای هستید و یا به صورت منظم ورزش می کنید بدنتان به تأمین آب کافی نیاز دارد. برخی نوشیدنی ها برای ورزشکاران مناسب تر است که در ادامه اشاره می شوند. آب به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، برای جلسات ورزشی کوتاه، آب بهترین انتخاب است. نوشیدنی های ورزشی برای ورزش های سنگین و دویدن در مسیرهای بسیار طولانی کمک کننده هستند؛ اما بعد از یک دوره 45 دقیقه ای احتمالاً به میزان کافی ذخیره الکترولیت یا گلیکوژن نخواهید داشت تا از نیروی مکملی که این نوشیدنی ها در اختیارتان می گذارد استفاده کنید. توصیه می کنیم قبل، حین و بعد از ورزش و دویدن آب مصرف کنید. شیرکاکائو مصرف شیرکاکائوی کم چرب بعد از ورزش و دویدن، نسبت کربوهیدرات و پروتئین بدن را تنظیم می کند تا احیای عضلانی بعد از ورزش بهتر صورت بگیرد. شیرکاکائو حاوی ویتامین D و کلسیم است. این نوشیدنی ارزان تر از نوشیدنی های ورزشی بوده و به میزان آنها کارایی دارد. توصیه می شود بلافاصله بعد از یک جلسه ورزشی حداقل یک ساعته شیرکاکائو مصرف کنید. می توانید بعد از یک جلسه بدنسازی نیز شیرکاکائو بخورید تا روند عضله سازی افزایش یابد. نوشیدنی های ورزشی برای احیا و بازیابی الکترولیت بعد از ورزش های شدید تولید شده اند. این نوشیدنی ها راحت تر از شیرکاکائو قابل حمل و مصرف هستند. حتی افرادی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارند نیز می توانند از این نوشیدنی ها استفاده کنند. نوشیدنی هایی ورزشی برای بعد از حداقل 60 دقیقه ورزش سنگین کاربرد دارند. با این حال اگر برای لاغری ورزش می کنید باید مراقب این قبیل نوشیدنی ها باشید. قهوه دانشمندان معتقد هستند که مصرف قهوه قبل از ورزش می تواند باعث بهبود توان ورزشکار شود. نتایج برخی پژوهش ها نشان می دهند که قهوه و کافئین باعث افزایش مقاومت بدنی می شود. قهوه حاوی آنتی اکسیدان ها و دیگر عناصر مغذی است که از عملکرد مغز، کبد و قلب محافظت می کند. البته توصیه می شود قبل از ورزش بیش از 350 میلی گرم کافئین دریافت نکنید که معادل حدود 3 فنجان قهوه فیلتر شده است. چای سبز سرد چای سبز سرد یک نوشیدنی مناسب برای تأمین آب در جلسات ورزشی حداقل 60 دقیقه ای است. این نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از بروز سرطان پیشگیری می کند. این نوشیدنی به کاهش وزن کمک کرده و چربی های شکمی را آب می کند. می توانید قبل از ورزش و بعد از غذا از این چای استفاده کنید. اگر قصد لاغری دارید بهتر است از افزودن قند و شکر به این چای بپرهیزید.
   Posted: 2017-02-25 11:47:00
   www.salamatnews.com
   سلامت نیوز: زن جوان برای سرقت طلاهای زن آرایشگر، نقشه اسیدپاشی کشید اما ۳ساعت بعد دستگیر شد. صبح پنجشنبه ۵ اسفند امسال، گزارش اسیدپاشی در یکی از آرایشگاه های شهرستان نهاوند به پلیس اعلام شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، به دنبال اين خبر، مأموران راهي محل حادثه شدند و مشخص شد كه زن جواني قصد سرقت طلاهاي آرايشگر را داشته و زماني كه با مقاومت او روبه رو شده دست به اسيدپاشي زده است. به دنبال اين حادثه ‎كارآگاهان با بررسي دوربين هاي مداربسته چهره متهم را به دست آوردند و با انجام اقدامات اطلاعاتي موفق شدند عامل اين اسيدپاشي را در كمتر از 3ساعت دستگير كنند. ‎ زن جوان در بازجويي ها درخصوص انگيزه اش چنين گفت: يك روز پيش از حادثه به آرايشگاه رفتم و وقتي ديدم زن آرايشگر طلاهاي زيادي دارد، وسوسه سرقت به جانم افتاد. همين شد كه مقداري اسيد تهيه كردم و فرداي آن روز به آرايشگاه رفتم تا با تهديد به اسيدپاشي طلاهاي زن آرايشگر را سرقت كنم. وي ادامه داد: روز حادثه درحالي كه ظرف اسيد را با خود همراه داشتم، وارد آرايشگاه شدم. مي خواستم طلاهاي زن جوان را سرقت كنم كه با مقاومت او روبه رو شدم و براي اينكه بتوانم نقشه ام را اجرا كنم روي او اسيدپاشيدم. به گفته فرمانده انتظامي نهاوند متهم در بازداشت به سر مي برد و تحقيقات در اين باره ادامه دارد.
TOP