کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

تینه آی ناخن ، عفونت قارچی صفحه ناخن های دست یا پا است .این عفونت از گونه های مختلف قارچ ناشی می شود .
میزان بروز عفونت های قارچی ناخن با افزایش سن زیاد می شود . ( 60 -40 سال) .
ترومای ناشی از پوشیدن کفش هایی که از نظر طولی تنگ  می باشند فرد را مستعد این عفونت ها می کند .
یافته های پوستی :
عفونت قارچی ناخن چهار الگوی متمایز دارد :
اونیکومایکوز دیستال : شایعترین الگو است .قارچ ها به قسمت دیستال ( پائین ) بستر ناخن تهاجم می کنند. قسمت دیستال صفحه ناخن در اثر تجمع دبری های هیپر کراتوتیک به رنگ زرد یا سفید در می آید و ناخن از بستر زیرین خود جدا می گردد. 
اونیکومایکوز سطحی سفید : به دلیل تهاجم سطحی قارچ ( تریکوفیتون منتاگروفیتس ) به صفحه ناخن ایجاد می شود .سطح ناخن نرم ، خشک و پودری است .صفحه ناخن ضخیم نشده و چسبیده به بستر باقی می ماند.
 

اونیکومایکوز پروگزیمال : میکروارگانیسم وارد کوتیکول چین خلفی ناخن شده و از زیر به صفحه ناخن تهاجم می کند.عامل بیماری تریکوفیتون روبروم می باشد . دبری های هیپر کراتوتیک باعث جدا شدن ناخن از بستر می شوند. این عفونت شایعترین الگو در بیماران مبتلا به نقص ایمنی به شمار می رود.
 
اونیکومایکوز کاندیدایی : توسط کاندیدا آلبیکانس ایجاد می شود .تمام ناخن ها را درگیر می کند .صفحه ناخن ضخیم شده و به رنگ زرد – قهوه ای در می آید .
یافته های آزمایشگاهی :
تشخیص عفونت قارچی ناخن باید با آزمایش هیدروکسید پتاسیم  و به دستور پزشک متخصص پوست اثبات شود .در صورت شک تشخیصی باید کشت قارچ ، ارسال نمونه صفحه ناخن برای بافت شناسی یا واکنش پریودیک  اسید( PAS )انجام داد .
نکته مهم : شایعترین بیماری که با اونیکومایکوزاشتباه می شود پسوریازیس است ( البته این دو بیماری ممکن است همزمان با هم وجود داشته باشند ) . تنها یافته متمایز پسوریازیس ، ایجاد فرورفتگی هایی   (Pitting)روی صفحه ناخن است که در عفونت های قارچی دیده نمی شود .
درمان :
اندیکاسیون های درمان عبارتند از : درد و ضخیم شدگی ناخن ، محدودیت عملکردی ، عفونت باکتریال ثانویه و ظاهر .
کرم های ضد قارچ موضعی ارزش کمی در درمان دارند .
درمان خوراکی و طولانی مدت با بیشترین میزان موفقیت در عفونت های انگشت و ناخن در افراد جوان همراه است .
در اغلب موارد ، ناخن ها پس از 12 هفته درمان ، پاک به نظر نمی رسند. به بیمار باید اطمینان داده شود که داروها به مدت چندین ماه در صفحه ناخن باقی می مانند و به از بین بردن قارچ ها ادامه خواهند داد.


سایر مطالب مفید


ويتيليگو (برص) از دكتر شهزاد شيرزاد متخصص و جراح بيماري هاي پوست و ليزر


گال بیماری مسری پوست


كارسينوم سلول بازال(Bcc)


درمان پوست چرب


لیفت صورت با نخ لیفتینگ


10 روش برطرف کردن تیرگی پوست ناحیه تناسلی در خانه

کلمات کلیدی: عفونت ناخن
TOP