کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

استفراغ دوره ای با حملات شد ید استفراغ که چند ساعت تا چند روز طول می کشد و علتی برای آن پیدا نمی کنیم، مشخص میشود.در فاصله ی بین حملات بیمار فاقد علامت میباشد.اپی زود های بیماری در هر فرد شبیه به هم است یعنی مشخصات استفراغ و علایم بیماری در یک فرد در هرحمله  مشابه است.اگرچه این بیماری می تواند در هر سنی دیده شود ولی اغلب شروع بیماری در کودکان در سن 3 تا 7 سالگی می باشد.علایم سندروم استفراغ دوره ای
-استفراغ شدید که چندین بار در هر ساعت اتفاق می افتد و برای چند ساعت تا چند روز طول میکشد.
-حداقل 3 اپی زود بیماری در 6 ماه گذشته و یا5 یا بیشتر اپی زود بیماری در هر زمانی
-تهوع شدید
-تعریق شدید
-دردشکم
-اسهال
-سرگیجه
-حساسیت به نور
-سردرد
-عق زدن
علل بیماری
علت اصلی بیماری مشخص نمی باشد.ولی عوامل ژنتیک ،مشکلات هضم،مشکلات سیستم عصبی و اختلالات هورمونی را در ایجاد بیماری دخیل می دانند.
عوامل تحریک کننده بیماری
-سرما،آلرژی و مشکلات سینوس
-استرس و اضطراب
-بعضی غذاها مثل شکلات ،پنیر،کافئین
-زیاد خوردن و خوردن بلافاصله قبل از خواب
-گرمای شدید
-خستگی
-ورزش سنگین
درمان
به طور کلی درمان این بیماری شامل دو مرحله می باشد . یکی درمان حمله استفراغ و دیگری درمان جلوگیری کننده از ایجاد حملات می باشد .
درمان حمله استفراغ : برای درمان این مرحله از داروهای ضد استفراغ مثل اندانسترون و سرم تراپی استفاده می شود البته گاهی موارد حملات آنقدر شدید می باشد که نیاز به بستری شدن بیمار می باشد .
درمان پروفیلاکسی : درمواردی که تعداد حملات استفراغ زید باشد و اشکال در کارکرد فرد ایجاد کند از درمان های پیشگیری کننده استفاده می شود که از داروهای مختلفی با نظر پزشک متخصص گوارش کودکان استفاده می شود مثل بتا بلوکرها ، ضد افسردگی های سه حلقه ایی و غیره . حد اقل مدت درمان پروفیلاکسی یک سال می باشد .

دکتر عزیزالله یوسفی فوق تخصص گوارش کودکان

TOP