کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

روی یک ریز مغزی می باشد که برای رشد بدن و تقویت سیستم ایمنی لازم است.در سنتز پروتئین، ساخت DNA  و تقسیم سلولی نقش دارد. روی برای سلامت حس چشایی و بویایی لازم است و همچنین برای فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن نیاز است.میزان نیاز روزانه بدن
در کودکان کمتر از 3 سال 7 میلی گرم در روز
در کودکان  4 تا 8 سال 12 میلی گرم در روز
در افراد 9 تا 13 سال 23 میلی گرم در روز
در افراد 14 تا 18 سال 35 میلی گرم در روز
در افراد بالای 19 سال 45 میلی گرم در روز
مواد غذایی که حاوی روی می باشندمواد غذایی مملو از پروتئین مثل گوشت ، تخم مرغ ، مرغ ، ماهی و غذاهای دریایی منبع مناسبی برای روی می باشند.بنشن،فراورده های لبنی و مغزها هم منبع خوبی برای روی می باشند. با توجه به اینکه بدن ذخایر مناسبی برای روی ندارد لذا مصرف ترکیبات و مواد غذایی حاوی روی برای بدن لازم می باشد. یک راه دیگر برای تامین نیاز های روی مصرف مکمل های حاوی روی می باشد. البته مصرف زیاد مکمل های حاوی روی می تواند منجر به مسمومیت با روی نیز شود.کمبود روی می تواند ناشی از کمبود مصرف و یا اختلال در جذب ایجاد شود.
علائم کمبود روی
کمبود روی می تواند باعث اختلال رشد ، بی اشتهایی ،نقص در سیستم ایمنی شود و کمبود شدید روی منجر به ضایعات پوستی ، اسهال ، ریزش مو و کاهش میل جنسی در آقایان شود.
علائم مسمومیت با روی
مصرف مقادیر خیلی زیاد روی می تواند مسمومیت با روی ایجاد کند که شامل تهوع ، استفراغ ، سردرد ، اسهال و کرامپ عضلانی می باشد.
 
 
مرکز گوارش کودکان تهران
تلفن تماس : 02166126187 و 02166126188 و 02166126189

TOP