کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

ه گزارش روز جمعه ایرنا از مدیکال نیوز تودی، محققان مرکز تحقیقات سرطان انگلیس می گویند: ساخت دارویی که می تواند طیف وسیعی از سرطان ها را در برابر سیستم ایمنی بدن آسیب پذیر کند مهیج است و می تواند به معنی پیدایش جبهه تازه ای در مبارزه با سرطان باشد.


این دارو سلول های سرطانی لایه ای را که از آن برای در امان ماندن از حمله سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند، هدف قرار می دهد.


در این مطالعه که در نشریه علمی Nature منتشر شده است، برخی بیماران مبتلا به سرطان مهلک مثانه به طور کامل معالجه شدند.


به گفته محققان مرکز تحقیقات سرطان انگلیس، تحقیقات در رشته ایمنی درمانی به نتایج بسیار مهیج زیادی منجر شده است.


سیستم ایمنی در توازن حساسی با بعضی مواد شیمیایی در بدن قرار دارد، که گاه باعث واکنشی شدید می شود و گاه بعضی از این مواد باعث فرونشاندن این واکنش می شوند.


تومورها می توانند از این توازن برای پنهان شدن از چشم سیستم ایمنی استفاده کنند.


یکی از شیوه هایی که تومورها برای پنهان شدن از چشم سیستم ایمنی بکار می برند استفاده از پروتیینی به نام «پی.دی-ال1» ( PD-L1) است که معمولا برای پیشگیری از ابتلا به 'بیماری های خودایمنی' استفاده می شود.


در بیماری های موسوم به 'خودایمنی' مثل سرطان، سیستم ایمنی به اشتباه به خود بدن حمله می کند.


یک گروه بین المللی از دانشمندان از این دارو برای مسدود کردن پروتیین پی.دی-ال1 در 68 بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته مثانه استفاده کردند. این دارو را شرکت «روش» (Roche)ساخته است.


تمامی این 68 بیمار تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند و برآورد می شد که شش تا هشت ماه از عمرشان باقی مانده باشد.


محققان در بیش از نیمی از این بیماران که تومور آنها با استفاده از پروتیین پی دی-ال1 از سیستم ایمنی بدن پنهان می شد، نشانه های بهبود مشاهده کردند. در دو بیمار همه علائم سرطان پس از معالجه از میان رفت.


دکتر «تام پالز» از متخصصان موسسه سرطان بارتس در دانشگاه کویین مری لندن که در این مطالعه همکاری داشت، می گوید: این اولین داروی جدید برای سرطان مثانه در 30 سال گذشته بوده است.


وی گفت: تومورها یک لایه استتاری از جنس پی دی-ال1 برای خود می سازند که با برداشتن این لایه تومور قابل شناسایی می شود.

تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 1:58 ب.ظ است.
TOP