کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

سیدمصطفی شیر یزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از سرطان سینه به عنوان شایع ترین نوع سرطان در میان زنان نام برد و افزود: این بیماری، به صورت عمده در زنان بالای 35 سال مشاهده می شود.


وی با بیان اینکه استان یزد در زمینه سرطان سینه بعد از استانهای تهران و اصفهان قرار دارد ادامه داد: این سرطان دومین علت مرگ و میر در بین بانوان است.


شیر یزدی از استرس، نداشتن فعالیت فیزیکی و تغذیه نامناسب بعنوان مهمترین عوامل سرطان سینه نام برد و اضافه کرد: رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، شانس سرطان پستان را حدود 40 درصد کاهش می دهد.


وی با بیان اینکه تشخیص زودهنگام سرطان سینه برابر با تداوم زندگی به میزان 98 درصد است گفت: این نوع سرطان 30 تا 50 درصد قابل پیشگیری است.


شیر یزدی اضافه کرد: 85 درصد زنانی که به سرطان پستان مبتلا می شوند دارای سابقه خانوادگی این بیماری نیستند.


وی با اشاره به اینکه علایم سرطان پستان در بین افراد مختلف، متفاوت است گفت: بعضی از افراد هیچ نشانه و علامتی از خود نشان نمی دهند و بعد از ماموگرافی متوجه ابتلا به این بیماری می شوند.


شیر یزدی اضافه کرد: زنان در صورت هر گونه علائم غیرعادی در سینه لازم است در اولین فرصت جهت معاینه بالینی و اقدامات پاراکلینکی به پزشک جراحی عمومی مراجعه کنند.


وی با بیان اینکه زنان نباید در برابر سرطان سینه بترسند بلکه باید برای پیشگیری از آن اقدام کنند گفت: مهمترین مشکل، نداشتن اگاهی کافی در افراد جامعه است و لذا شهروندان باید آگاه باشند که نیم ساعت فعالیت بدنی در طول روز تحول عظیمی در کیفیت زندگی آنها دارد.


رییس مرکز تحقیقات بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تاکید کرد: ورزش منظم سبب تنظیم وزن و فعالیتهای بدنی می شود و از ایجاد بسیاری از بیماریها از جمله سرطان پیشگیری می کند.


مرکز تحقیقات بیماری های پستان استان یزد فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد

آخرین بروز رسانی در فروردین 24, 9:02 ق.ظ از ویراست.
کلمات کلیدی: سرطان سینه

پرهیز از پخته خوری وقاطی خوری مانع سرطان میشه

داروی جدید برای درمان سرطان پیشرفته پستان


سازمان غذا و دارو آمریکا نوعی داروی جدید را برای درمان سرطان پستان پیشرفته مورد تأیید قرار داده است که نوید دهنده استراتژی درمانی نوینی برای ممانعت از رشد تومور و همچنین افزایش بازه زمانی پیش از وخیم‌ شدن سرطان است. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان به رهبری دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس داروی" IBRANCE یا palbociclib " را بر روی 165 بیمار مبتلا به سرطان پستان (پس از یائسگی) ER+/HER2 اعمال کردند و این افراد پیش از این، هیچ نوع درمان نظام‌مندی را برای درمان تومور متاستازشده دریافت نکرده بودند؛ نتایج اولیه این مطالعه بالینی ارتقای قابل‌توجهی را در وضعیت بیماران نشان داد. بیماری ER+/HER2 نمایانگر بزرگ‌ترین نسبت سرطان پستان است که به طور معمول با درمان‌هایی مانند تاموکسیفن یا لتروزول درمان می‌شود. داروی IBRANCE توسط شرکت آمریکایی Pfizer تولید شده و گروهی کلیدی از پروتئین‌های CDK4/6 مسئول رشد سلول را با جلوگیری از تقسیم سلولی هدف قرار می‌دهد؛ نتایج مرحله دوم این تحقیق نیز افزایش قابل‌توجهی در طول عمر بیمار بدون پیشرفت بیماری را نشان داد. مرحله سوم آزمایش بالینی این دارو در سطح بین‌المللی بر روی 660 بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته پستان ER+/HER2 انجام می‌شود؛ دانشمندان امیدوارند که این دارو به درمانی استاندارد برای زنان یائسه مبتلا به درمان سرطان پستان متاستاز شده ER+/HER2 تبدیل شود.

آخرین بروز رسانی در بهمن 22, 2:30 ب.ظ از احمد فهمی.

نقش اطلاعات مراقبین خانوادگی در وضعیت روحی بیماران مبتلا به سرطان
به گزارش ایرنا از پژوهشکده سرطان سینه،اکرم السادات سجادیان در خصوص نتایج حاصل از این مطالعه گفت:این تحقیق به صورت توصیفی- تحلیلی و با شرکت 250 نفر از مراقبین بیماران مبتلابه سرطان سینه مراجعه کننده به کلینیک بیماری های سینه انجام شده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان سینه افزود: تشخیص سرطان ممکن است با بحران عظیمی همراه باشد که نه تنها بیماران بلکه خانواده آنان را نیز درگیر می کند.
وی اظهار کرد: همراهان بیمار اغلب به طور ناگهانی وارد صحنه وسیع و ناشناخته بیماری شده و با حداقل آمادگی و بدون هیچ راهنمایی و حمایت از سیستم های مراقبتی و بهداشتی نقش ناشناخته ای را می پذیرند. سجادیان ادامه داد: مراقبین اصلی خانوادگی family caregivers کسانی هستند که مراقبت از بیمار را می پذیرند و به نظر می رسد در روند بیماری یکی از گروه های مهم ارائه دهنده خدمت به بیماران افراد خانواده فامیل و دوستان آنان هستند. وی اضافه کرد: به دلیل استحکام خانواده در ایران اغلب بیماران مبتلا به سرطان در منزل و توسط اعضای خانواده خود مراقبت می شوند این گونه مراقبت ها به دلیل اینکه مطابق با خواست و میل بیمار و معمولا در منزل انجام می شود و امکان مراقبت های بهتر و طولانی تر را فراهم می کند. سجادیان افزود: بیشترین نیاز مراقبین کمبود اطلاعات تخصصی در مورد سرطان سینه و نحوه مراقبت است چنانچه سیستم های بهداشتی به رفع مشکلات اطلاعاتی جسمانی فردی و اجتماعی مراقبین بپردازند موجب آسایش روانی مراقبین شده که نه تنها مراقبین بلکه بیماران هم از مزایای آن برخوردار می شوند. وی ادامه داد: از طرف دیگر توجه به مشکلات اقتصادی بیماران و خانواده آنان و ارائه حمایت های اجتماعی- اقتصادی موجب تطابق بهتر در بیماران و مراقبین آنان با مشکلات خواهد شد. وی به مقالات جدیدی که در این زمینه چاپ شده اند اشاره کرد و افزود:در این مقالات نیاز ها و مشکلات مراقبین خانوادگی بیمار مطرح شده بودند که عمده ترین نیازها توجه خاص به مراقبین و روحیه بخشی و امید آفرینی بود. در ژورنال کلاب هفتگی پژوهشکده سرطان سینه که با حضور گروه های مختلف پژوهشی برگزار شد، مشکلات مراقبتی در مراقبین خانوادگی بیماران مبتلا به سرطان سینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر محمد هادی زاده روز چهارشنبه در حاشیه دهمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران اظهار کرد:امروزه سرطان سینه بالاترین آمار ابتلا در دنیا و ایران در بین زنان را دارد و از آنجایی که این بیماری سبب کاهش توانایی و عمر زنان می شود انجام هر اقدامی در زمینه تشخیص و پیشگیری از ابتلای این بیماری می تواند در افزایش شاخص سلامت زنان موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه سالانه 10 هزار نفر در ایران به سرطان سینه مبتلا می شوند، افزود:بر این اساس هر 50 دقیقه یک زن به این بیماری مبتلا می شود.
هادی زاده با بیان اینکه میزان ابتلا به سرطان سینه در دنیا و بویژه آمریکا دو تا سه برابر ایران است، گفت:با اینحال در این کشورها این بیماری به موقع تشخیص و درمان می شود اما در ایران به دلیل اینکه این بیماری به موقع تشخیص و درمان نمی شود شیب ابتلا به آن بالا است.
رییس موسسه پیشگیری از سرطان سینه با اشاره به برنامه غربالگری که در برخی از کشورهای دنیا در زمینه ابتلا به سرطان سینه انجام می شود،اظهار کرد: این غربالگری در کشورهایی مانند انگلیس، آمریکا و کانادا انجام می شود اما در کشور ما به دلیل نبود امکانات کافی توجیه اقتصادی ندارد.
هادی زاده ادامه داد: در ایران 50 درصد از موارد ابتلای سالانه در مراحل اولیه تشخیص داده می شود این در حالی است که در سایر کشورهای دنیا 85 درصد در مرحله اولیه و فقط 15 درصد تشخیص دیر هنگام داده می شود.
وی گفت: از آنجایی که در غربالگری در کشور ما توجیه اقتصادی ندارد باید در زمینه افزایش آگاهی زنان جامعه از طریق اطلاع رسانی در رسانه های جمعی اقدامات لازم صورت گیرد.
رییس موسسه پیشیگیری از سرطان سینه خاطرنشان کرد: تشخیص زودهنگام و در مراحل اولیه سرطان سینه سبب درمان آسان تر، ارزان تر، با کیفیت بهتر می شود و دیگر نیازی به برداشت بافت سینه نیست.
هادی زاده گفت: شروع سن سرطان سینه در کشور ما 10 سال جوان تر از دنیاست؛ به این صورت که آمار ابتلا به این سرطان در افراد زیر 40 سال در دنیا بین 6 تا 7 درصد است اما در ایران بین 15 تال 20 درصد است.
وی علت ابتلا به این بیماری را عوامل ژنتیکی و برخی ریز فاکتورها عنوان کرد و افزود: هنوز علت اصلی ابتلا به این بیماری در دنیا شناخته شده نیست و در حالی بررسی است.
وی در مورد درمان سرطان سینه اظهار کرد: جراحی، رادیو تراپی و شیمی درمانی روش های درمان سرطان سینه به شمار می رود و در بین این روش های درمانی، جراحی از نظر میزان درصد تاثیر بالاترین تاثیر را در درمان سرطان سینه دارد.
وی افزود: جراحی 49 درصد، جراحی و رادیوتراپی 40 درصد و جراحی و شیمی درمانی 11 درصد در درمان سرطان سینه موثر است.

ماموگرافی یا سونوگرافی سینه، کدام‌ بهتر است؟

برخی پزشکان بر این باورند که ماموگرافی منجر به سرطان سینه می‌شود و بهتر است خانم‌ها انجام ماموگرافی‌های متعدد را متوقف کنند و به جای آن از سونوگرافی سینه استفاده کنند.


به عقیده دکتر بن جانسون، نویسنده کتاب «اسرار سلامتی سینه»، سرطان سینه ممکن است سلامت زنان را به خطر بیندازد و زنان نباید ماموگرافی‌های منظم و متعدد داشته باشند. ماموگرافی که روشی برای بررسی و تشخیص بیماری است خود به عامل بیماری سرطان تبدیل می‌شود.


ماموگرافی 4 درصد خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش می‌دهد. دکتر جانسون در این باره می‌گوید که ماموگرافی تست بدی برای سنجش سرطان است که در آن سینه‌های زنان تحت فشار بسیاری است و بعد از آن در معرض تابش اشعه‌های سرطان‌زا قرار می‌گیرد. برای زنانی که زیر 50 سال سن دارند، این روش تنها 52 درصد تاثیرگذار است. این بدان معنا است که نیمی از زنانی که سرطان سینه دارند با این روش سرطان آن‌ها تشخیص داده نمی‌شود.

 

به جای این تست خطرناک که تنها 50 درصد از مبتلایان زیر 50 سال را شناسایی می‌کند، تست‌های بهتری وجود دارد. اگر احساس کردید که توده‌ای در سینه دارید سونوگرافی روش بسیار مناسبی است. در واقع ماموگرافی، سونوگرافی و ام‌آرآی هر سه، تست‌هایی برای بررسی و چک اندام‌های بدن هستند و شما برای تشخیص اینکه توده‌ای در سینه دارید یا نه به چنین تست‌هایی نیاز دارید.

 

در سونوگرافی، قوام و انسجام توده و همچنین وجود کلسیم در آن مشخص می‌شود. علاوه بر این، به این دلیل تومورها باعث افزایش جریان خون می‌شوند، جریان خون نیز در سونوگرافی بررسی می‌شود. حساسیت تست سونوگرافی تا حدود 80 درصد است و این بدان معنی است که سونوگرافی سینه از ماموگرافی دقیق‌تر است.
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 4:55 ب.ظ است.
TOP