کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

طبق نتایج یک تحقیق جدید اکثر مردم علائم سرطان را نادیده می گیرند و آنها را به بیماری های کم خطرتری نسبت می دهند.


به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی، سرطان یک عامل عمده مرگ و میر در سراسر جهان به شمار می رود.


در سال 2012 حدود 14 میلیون مورد جدید سرطان و حدود 8.2 میلیون مرگ و میر ناشی از این بیماری وجود داشت.


اما به رغم این آمار هشدار دهنده، مطالعه ای که به تازگی توسط محققان کالج دانشگاهی لندن در انگلیس انجام شد، نشان داد که بیشتر مردم علائم سرطان را نادیده می گیرند و در عوض این علائم را به بیماری های کم خطرتر ارتباط می دهند.


محققان در این مطالعه اطلاعات هزار و 724 فرد 50 ساله و مسن تر را مورد بررسی قرار دادند.


تجزیه و تحلیل این اطلاعات نشان داد که تنها دو درصد این افراد علائم هشدار دهنده سلامتی را به ابتلا به سرطان ربط می دادند.


نتایج این مطالعه که در مجله PLOS ONE منتشر شده است نشان داد که 53 درصد این افراد دست کم یک علامت هشدار دهنده ابتلا به سرطان در عرض سه ماه تجربه کرده بودند.


اما محققان از این کشف متعجب شدند که تنها 2 درصد این افراد این علائم را به پتانسیل ابتلا به سرطان ارتباط دادند و بقیه آن را جدی نگرفته بودند.

8 باور رايج درباره سرطان


درباره سرطان، باورهاي رايجي در ميان مردم وجود دارد که برخي از آنها درست و بسياري از آنها نادرست است. اهميت اين بيماري و مواجهه درست با آن ايجاب مي‌کند که با اين باورهاي نادرست آشنا شويم و در اصلاح آنها در فرهنگ عامه تلاش کنيم. به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه سلامت، اين مطلب، بازخواني برخي از اين باورهاي رايج درباره سرطان است.


1. اگر به سرطان مبتلا شويد، معمولا به اين علت است که سابقه خانوادگي سرطان در شما وجود دارد. Oنادرست: بررسي‌ها در آمريکا نشان داده است نيمي از مردان و يک‌سوم زنان در آمريکا در نقطه‌اي از زندگي‌شان به نوعي سرطان مبتلا خواهند شد، اما فقط يک‌بيستم اين موارد به ژن‌هاي به ارث‌ رسيده از والدين مرتبط است.


2. مصرف زياد مشروبات الكلي احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد. Pدرست: نوشيدن مشروبات الکلي احتمال ابتلا به سرطان دهان، کبد، روده بزرگ، لوزالمعده و ساير سرطان‌ها را بالا مي‌برد. هر‌چه مصرف الکل بيشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان بالاتر مي‌رود.


3. قندهاي مصنوعي سرطان‌زا هستند. Oنادرست: شواهدي وجود ندارد که نشان دهد مصرف شيرين‌کننده‌هاي مصنوعي باعث بروز سرطان مي‌شود. بررسي‌ها رابطه‌اي را ميان شيرين‌کننده‌هاي آسپارتام، سوکرالوز و ساکارين و سرطان در انسان‌ها نشان نداده‌اند. شيرين‌کننده‌هاي جديدتر مانند سوربيتول و استويا هم بي‌خطر به نظر مي‌رسند.


4. استفاده از دئودورانت احتمال دچار شدن به سرطان پستان را افزايش مي‌دهد. Oنادرست: شواهدي قطعي درباره اينکه استفاده از ضدعرق‌ها باعث دچار شدن به سرطان پستان شود، وجود ندارد.


5. مصرف زياد گوشت‌هاي فراوري‌شده احتمال دچار شدن به سرطان را افزايش مي‌دهد. Pدرست: افرادي که به ميزان زيادي گوشت‌هاي فراوري‌شده مانند هات‌داگ يا کالباس مي‌خورند، با احتمال بيشتري ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند. علت رابطه دقيقا روشن نيست، اما ممکن است به علت وجود نيتريت‌ها در اين گوشت‌ها باشد که براي جلوگيري از رشد باکتري‌ها و حفظ رنگ به آنها اضافه مي‌شود. گوشت قرمز هم با سرطان روده بزرگ ارتباط دارد. به‌طور کلي محدود کردن ميزان خوردن گوشت قرمز و انتخاب ساير منابع پروتئيني مانند مرغ، ماهي و حبوبات توصيه مي‌شود.


6. طب سوزني براي تسکين تهوع ناشي از شيمي‌درماني سرطان مفيد است. Pدرست: طب سوزني ممکن است به افرادي که به علت پرتودرماني دچار خشکي دهان مي‌شوند هم کمک کند. اگر تحت درمان سرطان هستيد و مي‌خواهيد طب سوزني را امتحان کنيد، به پزشكتان اطلاع دهيد.


7. نمونه‌برداري در بيشتر سرطان‌ها باعث پخش شدن آن مي‌شود. Oنادرست: حين نمونه‌برداري، پزشک تکه کوچکي از بافت را از بدن شما برمي‌دارد تا از لحاظ وجود سرطان بررسي شود. در اغلب سرطان‌ها، بسيار نامحتمل است که اين عمل باعث انتشار سرطان شود. سرطان تخمدان در اين مورد استثناست. پزشکان معمولا از تخمدان نمونه‌برداري نمي‌کنند چرا که خطر انتشار سلول‌هاي سرطاني وجود دارد. اگر پزشک احتمال وجود سرطان در تخمدان را بدهد‌، ممکن است کل تخمدان را بردارد.


8. ورزش، خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي‌دهد. Pدرست: ورزش به همراه تغذيه سالم و کنترل وزن باعث مي‌شود احتمال دچار شدن به برخي از سرطان‌ها از جمله سرطان پستان و سرطان روده بزرگ با ورزش منظم کاهش پيدا کند. با وجود اين حتي اگر به اندازه کافي ورزش مي‌کنيد، بايد آزمايش‌هاي روتين غربالگري سرطان را طبق توصيه پزشکتان انجام دهيد.


منبع:Gizmag

آخرین بروز رسانی در بهمن 24, 12:37 ب.ظ از احمد فهمی.
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 2:17 ب.ظ است.
TOP