کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

هيچ غذايي به تنهايي نمي‌تواند جلوي سرطان را بگيرد، اما ترکيب صحيحي از غذاها مي‌تواند تغييري واضح در اين زمينه به وجود آورد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، در هر وعده غذايي، بايد به اين ترتيب تعادل بشقاب غذايتان را حفظ کنيد؛ دو سوم از محتويات بشقاب خود را به سبزيجات و يک سوم باقيمانده را به پروتئين حيواني اختصاص دهيد. طبق گزارش‌هايي که انجمن آمريکايي تحقيق‌هاي سرطان منتشر کرده است؛ «بشقاب جديد»، يکي از مهم‌ترين ابزارهاي مبارزه با سرطان به حساب مي‌آيد. بهترين و بدترين انتخاب‌هاي غذايي شما در زمينه سرطان در زير نوشته شده است.


جنگ رنگ‌ها


ميوه‌ها و سبزيجات، مقوي‌ترين موادغذايي در مقابله با سرطان هستند و هر اندازه که رنگارنگ‌تر باشند، مواد مقوي بيشتري دارند. علاوه بر اينها، ميوه‌ها و سبزيجات مي‌توانند با پايين آوردن وزن شما، احتمال سرطان براثر اضافه وزن را نيز کاهش دهند. مشخص است که چاق شدن احتمال ابتلا به سرطان‌هاي چندگانه، مثل سرطان روده بزرگ، مري و کليه را افزايش مي‌دهد. پس بهتر است انواع متفاوت سبزيجات را ميل کنيد، مخصوصا سبزيجاتي که به رنگ سبز تيره، قرمز يا نارنجي هستند.


گوجه‌فرنگي‌هاي ضدسرطان


مشخص نيست که اين به علت وجود ليکوپن، رنگ‌دانه‌اي که باعث ايجاد قرمزي در گوجه‌فرنگي مي‌شود، است يا نه اما برخي تحقيق‌ها به وضوح نشان داده‌اند که خوردن گوجه فرنگي احتمال ابتلا به سرطان‌هاي متفاوتي را پايين مي‌آورد، از جمله سرطان پروستات. در اين تحقيق‌ها همچنين گفته شده است که محصولاتي همچون آب، سس و رب گوجه‌فرنگي نيز توانايي مبارزه با سرطان را دارند.


حبوبات قدرتمند


حبوبات آنقدر براي شما خوب هستند، که اگر بگوييم به مبارزه با سرطان هم کمک مي‌کنند، هيچ‌کس تعجب نمي‌کند. آنها داراي فيتوکميکال‌هاي قدرتمندي هستند که مي‌تواند از سلول‌هاي بدن در مقابل
آسيب محافظت کنند، تخريبي که ممکن است منجر به سرطان شود. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي مشخص شده است؛ اين مواد جلوي بزرگ شدن تومور را مي‌گيرند و مانع آزاد شدن مواد مخربي که به سلول‌هاي مجاور آسيب مي‌رسانند از تومورها مي‌شوند.


محافظت باورنکردني


کورکومين، يکي از موادي است که در زردچوبه آن را پيدا مي‌کنيد و استعداد ويژه‌اي براي مبارزه با سرطان دارد. تحقيق‌هاي آزمايشگاهي نشان داده‌اند که اين ماده با تغيير، تکثير و حمله به سلول‌هاي سرطاني با طيف وسيعي از سرطان‌ها مبارزه مي‌کند.


صبحانه‌ ضدسرطان


اسيد فوليک يکي از مهم‌ترين انواع ويتامين B است که در مقابل سرطان‌هاي روده بزرگ، راست‌روده و سرطان پستان از شما محافظت مي‌کند. شما مي‌توانيد اين ماده غذايي را به وفور بر روي ميز صبحانه‌تان پيدا کنيد. غلات آماده صبحانه غني‌شده با اين ويتامين يا غلات کامل که در نان‌هاي متفاوت مي‌بينيم، اصلي‌ترين منبع اين ماده هستند. همان‌طور که آب پرتقال، انواع طالبي و توت‌فرنگي چنين حالتي دارند.


چاي‌هاي ضدسرطان


هر چند هنوز نمي‌توان با قطعيت دراين باره صحبت کرد، اما چاي، مخصوصا چاي سبز مي‌تواند يکي از قدرتمندترين مواد غذايي در مبارزه با سرطان باشند. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي، چاي سبز از ايجاد سرطان در روده بزرگ، کبد، پستان و پروستات جلوگيري مي‌کند يا دست‌کم سرعت ايجاد آن را کم مي‌کند. همچنين چاي سبز تاثيري مشابه بر بافت ريه و پوست دارد. در تحقيق‌هاي بلندمدت ديگر، چاي توانسته است احتمال ابتلا به سرطان‌هاي مثانه، شکم و پانکراس را کاهش دهد.


خانواده کلم عليه سرطان


سبزيجاتي که در خانواده کلم قرار مي‌گيرند، شامل کلم بروکلي، گل کلم، کلم بروکسل، کلم چيني و کلم پيچ، نه تنها مي‌توانند رنگ و عطر متفاوتي و دل‌انگيزي به سالاد بدهند و آن را زنده کنند، بلکه به بدن شما کمک مي‌کنند تا در مقابل سرطان‌هاي روده، پستان، ريه و سرطان دهانه رحم مبارزه کنيد.


مخلوط هيجان‌انگيز


توت‌فرنگي‌ها و تمشک‌ها داراي ماده‌اي به نام الاجيک اسيد (ellagic‌acid)هستند.


اين آنتي‌اکسيدان قدرتمند مي‌تواند به روش‌هاي مختلف به جنگ سرطان برود. مثلا مي‌تواند جلوي ايجاد سلول‌هاي سرطاني بيشتر را بگيرند و رشد سلول‌هاي سرطاني را آهسته کند.


بلوبري‌هاي سالم


آنتي‌اکسيدان قدرتمندي که در بلوبري (قره‌قاط) وجود دارد، تاثير ارزشمندي روي سلامتي ما مي‌گذارد که مبارزه با سرطان يکي از آنهاست. اين آنتي‌اکسيدان با رهايي بدن از راديکال‌هاي آزاد جلوي آسيب‌هاي آنها به سلو‌ل‌ها را مي‌گيرد. بلغورها، غلات، ماست و حتي سالاد را با بلوبري امتحان کنيد تا بهره بيشتري از اثرات سلامت‌بخش اين ميوه ببريد.


اسيد فوليک بيشتر


يکي ديگر از منابع غني اسيد فوليک، مارچوبه و تخم‌مرغ است. همان‌طور که مي‌توانيد در حبوبات، تخمه آفتابگردان و سبزيجات برگي سبز شبيه به اسفناج يا کاهو آن را پيدا کنيد. بهترين راه دريافت اسيد فوليک، خوردن قرص‌هاي مکمل نيست، بلکه به اندازه کافي ميوه و سبزي و غلات غني‌شده بخوريد.


دوري از گوشت‌هاي فراوري‌شده


هرازگاهي خوردن يک ساندويچ يا يک هات‌داگ يا حتي همبرگر آسيبي به شما نمي‌رساند، اما استفاده روزمره از گوشت‌هاي فراوري شده به ضرر شما تمام مي‌شود. چرا که تجربه نشان داده با کم کردن مصرف سوسيس و کالباس و همبرگر، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان معده کمتر مي‌شود. همچنين خوردن گوشت‌هايي که دودي شده‌اند يا نمک‌سود شده‌اند، با احتمال بيشتري شما را در معرض مواد شيميايي قرار مي‌دهند و در نتيجه به سرطان منجر مي‌شود.


نقش مخرب مشروب‌هاي الکلي


سرطان‌هاي دهان، گلو، حنجره، مري، کبد، و پستان همه با نوشيدن الکل مرتبط هستند. الکل همچنين احتمالا ابتلا به سرطان‌ روده بزرگ و راست‌روده را افزايش مي‌دهد.


انگورهاي مقاومت‌آفرين


انگور و آب انگور، مخصوصا انگورهاي قرمز و بنفش داراي رسوراترول (resveratrol)هستند. رسوراترول، داراي قدرت آنتي‌اکسيداني و ضدالتهابي قوي است. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي مشخص شده است که انگور مي‌تواند با جلوگيري از برخي آسيب‌ها، جلوي اتفاق‌هايي را که باعث
سرطاني شدن سلول‌ها مي‌شود ، بگيرد. البته همچنان مدارک کافي براي اثبات اين نظريه که خوردن انگور و نوشيدن آب انگور
(مصرف مکمل‌هاي آنها ) مي‌تواند جلوي ابتلا به سرطان را بگيرد، يا سرطان را درمان کند، وجود ندارد.


حمايت آب و نوشيدني‌هاي ديگر


آب نه فقط تشنگي شما را مهار مي‌کند، بلکه شما را در مقابل سرطان مثانه نيز مقاوم مي‌کند.


پايين آمدن احتمال به اين خاطر است که آب غلظت‌هاي مواد بالقوه سرطان‌زا را در مثانه کم مي‌کند. از سوي ديگر، نوشيدن مداوم مايعات باعث مي‌شود تا به صورت منظم ادرار کنيد و همين عامل، از زماني که اين عوامل با ديواره مثانه تماس دارد، کم مي‌کند.


سبز پررنگ


سبزيجات برگي به رنگ سبز تيره شبيه به برگ خردل، کاهو، کلم‌پيچ، کاسني، اسفناج و برگ چغندر داراي مقادير فراواني از فيبر، اسيد فوليک و کاروتنوييد هستند. اين مواد غذايي مي‌توانند در مقابله با سرطان‌هايي شبيه به سرطان دهان، حنجره، پانکراس، ريه، پوست و معده به شما کمک کنند.


اهميت روش پخت


روش پخت گوشت مي‌تواند در احتمال ابتلا به سرطان تاثيرگذار باشد.


سرخ کردن، گريل کردن و پختن گوشت‌ها در دماي خيلي بالا باعث آزاد شدن مواد شيميايي مي‌شود و احتمال ابتلا به سرطان را بالا مي‌برد. مشخص شده که آب‌پز کردن طولاني‌مدت با دماي کم، تفت دادن با دماي ملايم يا بخارپز کردن گوشت‌ها ميزان کمتري از آن مواد شيميايي ايجاد مي‌کند. وقتي که تصميم مي‌گيريد گوشت را شبيه به خورش با دماي کم و در طولاني مدت بپزيد، فراموش نکنيد که به آن مقدار زيادي سبزيجات سالم و مقاوم نيز اضافه کنيد.


از شکر بگذر


ممکن است شکر به صورت مستفيم باعث ايجاد سرطان نشود، اما مي‌تواند جانشين مواد غذايي مقوي ديگري شود که بدن را در مقابل سرطان حمايت مي‌کنند. همچنين ميزان کالري‌ها را افزايش مي‌دهد که باعث ايجاد افزايش وزن و چاقي مي‌شود. اضافه وزن نيز يکي از دلايل ابتلا به سرطان است. استفاده از ميوه‌ها به جاي شکر خالص، هم شيريني جايگزين را به شما مي‌دهد و هم بسته ويتاميني موثري به حساب مي‌آيد.


روي قرص‌ها حساب نکن


ممکن است ويتامين‌ها جلوي سرطان مقاومت نشان دهند، اما اين مقاومت تنها زماني اتفاق مي‌افتد که شما آن را به صورت طبيعي از غذاها به دست آوريد. هم جامعه سرطان آمريکا و هم انستيتوي پژوهش سرطان آمريکا تاکيد مي‌کننند که براي مقابله با سرطان، خوردن غذاهايي مقوي مثل مغزهاي خوراکي، ميوه‌ها و سبزيجات برگ‌دار راهي بهتر از دريافت مکمل ويتامين هستند. به همين دليل، سالم غذا خوردن بهترين روش مبارزه با سرطان است.


#سرطان-غذا

کلمات کلیدی: سرطان-غذا

مرکبات و سبزیجات تازه ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد


. سید حسن عادلی فوق تخصص ریه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: مرکبات و سبزیجات تازه ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد.سرطان ریه معمولا در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد و اغلب بیماران زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که سرطان در مراحل پیشرفته قرار دارد. وی ادامه داد: سرفه مزمن، تنگی نفس، درد قفسه سینه و خلط همراه با خون از علایم این بیماری است. عادلی اظهار داشت: اصلی‌ترین علت بروز سرطان ریه، استعمال دخانیات می‌باشد. از عوامل دیگر این بیماری می‌توان عفونت‌های ویروسی، آلودگی هوا، ژنتیک، قلیان و بعضی مشاغل نظیر صنایع لنت ترمز، صنایع پشم شیشه و سرامیک سازی را نام برد. دکتر عادلی در پایان بیان کرد: عمر مبتلایان به سرطان ریه معمولا کمتر از ۵ سال است. درمان براساس شدت سرطان به سه دسته شیمی درمانی، رادیوتراپی و عمل جراحی تقسیم می‌شود.

مرتضی‌ اصلانی متخصص آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، افزود: سرطان از جمله بیماری‌های مزمنی است که عوامل غذایی نقش مهمی در ابتلا یا پیشگیری از آن دارد.

وی با بیان اینکه سبزی‌ها و میوه‌ها خواص ضد سرطانی بسیار خوبی دارند، تاکید کرد: مصرف روزانه و منظم میوه‌ها و سبزی‌ها، خطر اغلب بیماری‌های مزمن و غیر واگیر را کاهش داده و به عنوان مثال می‌تواند خطر سرطان را تا 20 درصد کاهش می‌دهد.

اصلانی یادآور شد: گوجه فرنگی، کلم، توت، کدو، اسفناج، چغندر،‌ هویج، سیر، آناناس، سیب، پرتقال، انگور قرمز و موز از مهمترین موادی هستند که می‌توانند خطر سرطان را کاهش دهند.

وی با اشاره به گسترش ابتلا به سرطان و هزینه‌های جانی و مالی بسیار زیاد این بیماری خاطر نشان کرد: به طور قطع پیشگیری از ابتلا به سرطان بسیار با اهمیت و جدی بوده و اگر برای تحقق این موضوع اقدام خاص و جدی صورت نگیرد، در آینده چندان دور عوارض و مشکلات سرطان دامن‌گیر جامعه خواهد شد.
صدرالله کمالوند متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: بسیاری از افراد جامعه از تاثیرات مواد غذایی نظیر کلم در پیشگیری از سرطان بی‌اطلاع هستند، به همین دلیل معمولا مواد غذایی ضد سرطان جایگاه خوبی در بین سبد غذایی مردم ندارد.

وی با اشاره به خواص ضد سرطانی کلم، تاکید کرد: مصرف کلم به ویژه کلم بروکلی، در کاهش خطر سرطان معده که شایع‌ترین سرطان است، بسیار موثر بوده و همچنین تاثیرات خوبی در پیشگیری از سرطان‌های پوست و سینه دارد.

کمالوند گفت: هویج نیز در کاهش خطر سرطان‌های معده، روده، ریه، حلق و دهان نیز تا حدودی موثر است.

وی با اشاره به اینکه کدو نیز در کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها موثر است، یادآور شد: مصرف متعادل سیر نیز نیز تا حدودی می‌تواند خطر سرطان‌هایی نظیر سرطان معده، روده و مری را کاهش داده و حتی از بروز سرطان سینه نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای پیشگیری کند.

هسته انگور، جایگزین جدید شیمی درمانی

 


نتایج یک پژوهش نشان می دهد که مصرف هسته‌ی ‌انگور به تأثیر شیمیایی در کشتن سلولهای سرطان کولون و نیز کاهش عوارض‌ جانبی شیمی ‌درمانی کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ تحقیقات اخیر انجام شده در مرکز ایالت کلرادو برای تحقیقات سرطان نشان می دهد که عصاره دانه های انگور مانع گسترش سرطان می شود.

افرادی که از سرطان روده بزرگ رنج می برند به زودی قادر به ترک شیمی درمانی خواهند بود زیرا دانشمندان ادعا می کنند که هسته انگور می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و جایگزین شیمی رمانی شود.

مصرف خوراکی‌ هسته‌ی انگور در بررسی‌های آزمایشگاهی به طور قابل ‌توجه سبب کاهش التهاب و صدمه‌ی بافتی ناشی ‌از شیمی ‌درمانی در روده‌ی کوچک شده و دارای آثار مضر بر یاخته‌های غیرسرطانی نبوده است.

تحقیق و پژوهش ها توضیح می دهند که عصاره دانه انگور به جهش سلولهای سرطانی حمله می کنند و تنها  150 تا 250 میلی گرم از آن در برابر سرطان روده بزرگ عمل می کند. این عصاره همچنین می تواند بر بیماری های متعدد دیگر نیز تاثیر بگذارد.

هسته انگور، جایگزین جدید شیمی درمانی


نتایج یک پژوهش نشان می دهد که مصرف هسته‌ی ‌انگور به تأثیر شیمیایی در کشتن سلولهای سرطان کولون و نیز کاهش عوارض‌ جانبی شیمی ‌درمانی کمک می‌کند. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ تحقیقات اخیر انجام شده در مرکز ایالت کلرادو برای تحقیقات سرطان نشان می دهد که عصاره دانه های انگور مانع گسترش سرطان می شود. افرادی که از سرطان روده بزرگ رنج می برند به زودی قادر به ترک شیمی درمانی خواهند بود زیرا دانشمندان ادعا می کنند که هسته انگور می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و جایگزین شیمی رمانی شود. مصرف خوراکی‌ هسته‌ی انگور در بررسی‌های آزمایشگاهی به طور قابل ‌توجه سبب کاهش التهاب و صدمه‌ی بافتی ناشی ‌از شیمی ‌درمانی در روده‌ی کوچک شده و دارای آثار مضر بر یاخته‌های غیرسرطانی نبوده است. تحقیق و پژوهش ها توضیح می دهند که عصاره دانه انگور به جهش سلولهای سرطانی حمله می کنند و تنها 150 تا 250 میلی گرم از آن در برابر سرطان روده بزرگ عمل می کند. این عصاره همچنین می تواند بر بیماری های متعدد دیگر نیز تاثیر بگذارد.

معاون وزیر بهداشت : علت یک سوم سرطانها تغذیه ناسالم است


به گزارش ایرنا 'رضا ملک زاده' روز سه شنبه در همایش ملی تغذیه و سرطان در یزد با بیان اینکه تغذیه ناسالم در ابتلای افراد به سرطان نقش مهمی دارد افزود: مردم ضمن کاهش مصرف نمک و شیرینی از سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده کنند. وی با توصیه به پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده و کبابی و استفاده از غذاهای آب پز گفت: طبق مطالعات صورت گرفته شایعترین نوع سرطان مربوط به سرطان های مری و معده است که بیشتر، مردم شمال کشور به آن مبتلا می شوند. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: البته این مطالعات و بررسی علل و عوامل آن همچنان ادامه دارد. وی یکی از عوامل ابتلا به سرطان مری را مصرف چای داغ در درجه بالای 65 درجه بیان کرد و گفت: چای، خودبخود سرطان زا نیست ولی مصرف آن به صورت داغ موجب سرطان می شود. ملک زاده با بیان اینکه استفاده زیاد از گوشت قرمز موجب سرطان معده می شود مردم را به مصرف گوشت سفید توصیه کرد و افزود: باید نحوه رژیم غذایی سالم و مناسب به مردم اطلاع رسانی شود تا شیوع ابتلا به سرطان کاهش یابد. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بر مصرف گردو، بادام و پسته بدون نمک، روزانه سه بار در حد 15 تا 20 گرم تاکید کرد و آن را در پیشگیری از سرطانها و سکته قلبی و مغزی موثر دانست. دبیر علمی این همایش هم گفت: سرطان، پس از بیماریهای قلبی و عروقی و حوادث ترافیکی، سومین عامل مرگ و میر است. مژگان کریمی زارچی با بیان اینکه تغذیه نامناسب و مصرف غذاهای آماده شایعترین علل و عوامل سرطان است شایعترین نوع سرطان در بین زنان یزدی را آندومتر رحم اعلام کرد و استفاده از غذاهای پرکالری و شیرینی و همچنین کم تحرکی و چاقی را از علل و عوامل آن اعلام کرد. این جراح و متخصص و فلوشیپ انکولوژی زنان اضافه کرد: این نوع سرطان، ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد. کریمی زارچی عادات نامناسب تغذیه ای، شیوه زندگی نامناسب، عوامل محیطی مانند افزایش آلودگی هوا و استفاده غیر علمی از کود و سموم در فرآیند تولید مواد غذایی و ... را از دیگر عوامل پیدایش سرطان بیان کرد و گفت: با کنترل این عوامل می توان تا 40 درصد از بروز سرطانها پیشگیری کرد. همایش ملی تغذیه و سرطان با حضور 400 نفر از اساتید، دانشجویان، متخصصان سرطان و کارشناسان مواد غذایی سراسر کشور در بیمارستان شهید صدوقی یزد آغاز و سه روز ادامه دارد. 666 مقاله به دبیرخانه آن ارسال شده که 374 مقاله توسط هیات داوران پذیرش و از این تعداد هم 58 مورد آن بصورت سخنرانی و 316 مورد بصورت پوستر ارائه می شود. نقش تغذیه در پیشگیری و درمان سرطان، فرهنگ سازی تغذیه و سرطان ، نقش تولیدات کشاورزی، دامپروری و آبزی پروری در پیشگیری از آن ، طب سنتی و سرطان ، نقش رسانه ها و تبلیغات، سبک زندگی و تغذیه درمانی در سرطان از دیگر محورهای این همایش اعلام شد. هدف از برگزاری این همایش سراسری، ایجاد همگرایی در میان دست اندرکاران کنترل و پیشگیری سرطان در بخش های مختلف مرتبط با آن اعم از تولید، صنعت، تغذیه و رسانه اعلام شد.

تخم مرغ با سبزیجات خام غذای عامل کاهش ابتلا به سرطان


به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی تایمز،افزودن تخم مرغ پخته به سبزیجات خام جذب کاروتنوئید را تقریبا 9 برابر افزایش می دهد


که می تواند فواید زیادی از جمله طول عمر بیشتر، ابتلای کمتر به بیماری های مزمن و کاهش خطر ابتلا به سرطان را به دنبال داشته باشد. محققان دانشگاه پوردو در این مطالعه به 16 نفر سه نوع غذای مختلف، سالاد بدون تخم مرغ، سالاد محتوی یک و نصفی تخم مرغ و یک سالاد محتوی سه عدد تخم مرغ دادند. این مطالعه نشان داد: سالادی که محتوی تخم مرغ های بیشتری است جذب کاروتنوئید را سه تا 9 برابر افزایش می دهد. این مواد مغذی که از بتا کاروتن تا لیکوپن متفاوت است به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و از ابتلا به سرطان و بیماری قلبی پیشگیری می کند.


بر اساس این گزارش، دفعه بعد که به میز سالاد نزدیک شدید در نظر داشته باشید که تخم مرغ پخته به سبزیجات خام اضافه کنید.

آخرین بروز رسانی در فروردین 19, 3:05 ب.ظ از دکتر متین.

عصاره کلم بروکلی از بروز سرطان سر و گردن پیشگیری می کند    


                  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از ساینس، محققان پس از آزمایش با موش های آزمایشگاهی و گروه کوچکی از داوطلبان دریافتند که عصاره کلم بروکلی خاصیت پیشگیری از سرطان دارد.


افرادی که پس از ابتلا به سرطان سر و گردن درمان می شوند، به شدت در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان و حنجره قرار دارند و متاسفانه در صورت ابتلا به سرطان دوم، معمولا جان خود را از دست می دهند. به همین علت محققان در حال تولید نوعی ماده طبیعی از گیاهان درمانی هستند تا بیماران را از ابتلا به سرطان دهان و حنجره محافظت کنند.


قرار است به زودی تاثیر عصاره بروکلی بر سرطان در آزمایش های بالینی و کلینیکی بررسی شود.


بر اساس تحقیقاتی که پیش از این انجام گرفته است، خانواده کلم ها از جمله بروکلی، به دلیل این که مقادیر زیادی از سولفورافن را در خود ذخیره می کنند، بر کاهش تاثیرات مواد سرطان زای موجود در محیط، موثر هستند. تاثیر این ماده بر افزایش مقاومت موش ها در برابر سرطان، نوید بخش این است که تولید ترکیب مناسبی از سولفورافن می تواند اثرات مواد سرطان زای موجود در محیط را بر بدن انسان نیز کاهش دهد. 


کلم بروکلی

خواص جادویی 6 ماده غذایی در مهار سرطان


محققان انگلیسی به تازگی 6 ترکیب غذایی و میوه‌ای جدید را برای مقابله با حمله قلبی، سرطان و سکته مغزی معرفی کردند که با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد و آنتی اکسیدان فراوان موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شوند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، دکتر سالی نورتون، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه بریستول انگلستان در این باره می‌گوید: نتایج بررسی‌ها حاکی از این است که دسته‌ای از میوه‌ها در پیشگیری از عوامل تنش زا و مؤثر در سکته‌های قلبی و مغزی نقش مهمی ایفا می‌کنند. درحقیقت این میوه‌ها به دلیل برخورداری از خواص دارویی و درمان بخش، می‌توانند موجب توقف بیماری‌های مهلکی همانند سرطان شوند. از میان این میوه‌ها می‌توان به آلبالو، آواکادو، زغال اخته و دانه کدو تنبل اشاره کرد.آلبالو به دلیل برخورداری از سطوح بالای آنتی اکسیدان‌ها، ضد التهاب است. علاوه براین در بهبود زخم‌های حاصل از عمل جراحی و خوابی آرامش بخش بسیار مؤثر خواهد بود. این میوه در کاهش دردهای عضلانی و ضعف جسمی نیز نقشی فوق‌العاده تأثیرگذار دارد. بیماران کلیوی، قلبی و افرادی که از رماتیسم و نقرس رنج می‌برند، با افزودن این میوه به سبد غذایی خود شاهد نتایج شگفت انگیزی در درمان خود می‌شوند. همچنین شربت این میوه سرشار از ویتامین، التهاب معده و روده را از بین می‌برد و در درمان نارسایی کبد نیز مفید است.


آواکادو یک منبع سرشار از ویتامین است. سلامت قلب را تضمین می‌کند و خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد. تک چربی‌های اشباع شده آن کلسترول را از بین می‌برند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. میزان آنتی اکسیدان گلوتانین موجود در این میوه نیز عاملی مهم در پیشگیری و مقابله با انواع بیماری‌ها محسوب می‌شود. کبد را تصفیه و به جریان گردش خون کمک می‌کند.زغال اخته میوه دیگری است که پلی فنول، موجود در آن دارای خواص آنتی اکسیدانی است که نه تنها به پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری کمک می‌کند؛ عاملی بازدارنده در برابر انواع سرطان‌ها و حمله‌های قلبی محسوب می‌شود. زغال اخته، عروق خونی، رسوب کلسترول و انسداد شرائین را از بین می‌برد. انقباض عروق خونی یکی از مهم‌ترین دلایل بروز سکته قلبی به شمار می‌رود که با مصرف مداوم زغال اخته این مشکل نیز رفع می‌شود.دانه کدو تنبل نیز نقش مهمی در جلوگیری از سرطان دارد. پروتئین، فیبر، منگنز، منیزیم و فسفر تنها بخشی از خواص اعجاب برانگیز دانه کدو تنبل را تشکیل می‌دهند. کاروتنوئید موجود در کدو تنبل به همراه خواص آنتی‌اکسیدانی آن برای مقابله با سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی بسیار مؤثر هستند. مصرف مداوم این ماده غذایی سرشار از انواع پروتئین موجب پیشگیری از سرطان پروستات و سینه خواهد شد. سلامت پوست و تقویت چشم نیز از دیگر خواص دانه کدو تنبل به شمار می‌روند. تخم شربتی یا همان دانه‌های خاکستری و سیاه رنگ که در شربت‌های تابستانی استفاده می‌شود، منبعی سرشار از انواع خواص دارویی و درمانی را در خود نهفته دارد. وجود اسیدهای چرب و امگا 3 آن در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی عروقی بسیار مناسب هستند.تنظیم میزان قند خون، کاهش ابتلا به دیابت و رفع تشنگی از دیگر فواید این دانه‌های سیاه رنگ اسرار‌آمیز به شمار می‌روند. بلوبری از خانواده انگور و توت فرنگی است. آنتی اکسیدان‌ها و آنتوسیانین‌های موجود در این توت آبی رنگ مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی در بدن می‌شوند. بلوبری کلسترول را کاهش می‌دهد و از خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. بلوبری التهاب و تب را از بین می‌برد. خونریزی‌های دیابتی را کاهش می‌دهد. ضد عفونی‌کننده‌ای مناسب برای بدن محسوب می‌شود و خطر ابتلا به انواع ویروس‌ها، قارچ‌ها و عفونت‌های ادراری را از بین می‌برد.

 رژیم ماهی خواری عامل جلوگیری از سرطان روده بزرگ


 بر اساس مطالعات اخیر نشان داده شده است که حذف گوشت قرمز و استفاده از رژیم غذایی گیاهی که شامل ماهی است عامل اصلی برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، با توجه به یک مطالعه هفت ساله، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد پسکیترینیسم یا ماهی خوار (گیاه خوارانی که هیچ گوشتی جز گوشت دریایی مانند ماهی مصرف نمی کنند) در مقایسه با افرادی که از رژیم های غذایی همه چیز خوار استفاده می کنند، ۴۳ درصد کمتر است.


براساس آمار جامعه سرطان آمریکا، سرطان روده سومین نوع سرطان شایع و سومین علت عمده مرگ و میر بیماران سرطانی است. این بیماری به دلیل احتمال بالای مرگ در مراحل اولیه، بسیار خطرناک است و تشخیص آن در مراحلی که خطر کمتری دارد بسیار دشوار است.


یافته های مطالعاتی حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان روده در افرادی که رژیم کامل گیاهی خود را به رژیم ماهی خواری تغییر می دهند، احتمال خطر ابتلا به سرطان روده ۲۷% کاهش می یابد. محققان می گویند اسیدهای چرب امگا-۳ ممکن است دلیل اصلی کاهش خطر سرطان در گروه ماهی خوار است.


سرطان روده بزرگ که به نام‌های سرطان کولون، سرطان رکتوم یا چنگار روده بزرگ نیز شناخته می‌شود، به رشد سلول‌های سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) گفته می‌شود.


این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌ها اتفاق می‌افتد که می‌توانند به بافت‌های دیگر بدن حمله کنند یا در آنها تکثیر یابند. نشانه‌ها و علائم این بیماری می‌تواند شامل مواردی همچون خون در مدفوع، تغییر در حرکت‌های روده، کاهش وزن و خستگی همیشگی باشد.


 

آخرین بروز رسانی در اردیبهشت 27, 10:38 ق.ظ از نویسنده.

کاهش 50 درصدی خطر ابتلا به سرطان اندومتر با رژیم مدیترانه ای


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از ساینس، پوشش مخاط رحم اندومتر (Endometrium) نام دارد و اغلب سرطان های رحم از این پوشش ایجاد می شوند که به آنها سرطان اندومتر (Endometrial cancer) می گویند.


معمولا سرطان اندومتر را مترادف سرطان رحم می دانند. سرطان اندومتر چهارمین سرطان شایع در زنان است. چاقی و استفاده از هورمون های استروژنی خطر سرطان اندومتر را افزایش می دهد.


مطالعات موسسه IRCCS نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی مواد آنتی اکسیدان، فیبر، ترکیبات گیاهی و اسیدهای چرب غیر اشباع، احتمال سرطان سرطان های مربوط به ارگان های تولید مثل زنان را بیش از 50 درصد کاهش می دهد.


رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است.


این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی سبب تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. در رژیم غذایی مدیترانه ای جایی برای گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و قندهای مصنوعی وجود ندارد.


یکی دیگر از مهمتری مزیت های رژیم مدیترانه ای، افزایش امید به زندگی و رفع افسردگی است.


در ادامه تحقیقات به برخی از مزیت های دیگر استفاده از رژیم مدیترانه ای اشاره شده است:


- رژیم غذایی مدیترانه ای از بروز بیماری مزمن کلیه جلوگیری می کند.


- رژیم غذایی مدیترانه ای با وجود روغن زیتون، سبب کاهش وزن می شود و از بروز دیابت جلوگیری می کند.


- رژیم غذایی مدیترانه ای سبب کاهش فشار خون می شود.


- رژیم غذایی مدیترانه ای سلول های سرطانی را از بین می برد.


- رژیم غذایی مدیترانه ای از بروز استرس و افسردگی جلوگیری می کند.


- رژیم غذایی مدیترانه ای مانع از ابتلا به پارکینسون و آلزایمر می شود.


نتایج این تحقیقات در نشریه British Journal of Cancer منتشر شده است.

آخرین بروز رسانی در خرداد 9, 1:32 ب.ظ از احمد فهمی.

تاثیر عصاره گل مگنولیا در درمان سرطان 

  


زمانی که صحبت از مبارزه با سرطان می‌شود هیچ‌وقت در این مبارزه به گل‌ها فکر نمی‌کنیم، اما بر اساس تحقیقات جدید گل مگنولیا در این مبارزه به خصوص در سرطان سر‌وگردن کمک کننده است.


 


 


 


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، عصاره گل مگنولیا به طور سنتی در بسیاری از کشورها همچون چین و ژاپن برای درمان اضطراب و موارد مشابه استفاده می‌شود. هم اکنون محققان دریافتند این عصاره عامل بالقوه در کاهش تومورهای متفاوت و پیشگیری از رشد آنها در مکان اولیه است.


 


 


 


در این تحقیق بر روی سلول‌های فلسی سرطان سروگردن ناشی از مصرف تنباکو و الکل توجه شده بود. در واقع موسسه ملی سرطان آمریکا اعلام کرده از هر چهار بیمار مبتلا به سرطان سروگردن، سه بیمار به دلیل مصرف تنباکو و الکل به این سرطان مبتلا شده‌ و فقط 50 درصد آنها از مرگ نجات یافته‌اند.


 


 


 


آزمایش ترکیب honokiol موجود در مگنولیا بر روی سلول‌های مرتبط سرطانی انسان نشان می‌دهد این ترکیب دارای مولکول‌های فعال زیستی برای جذب سلول‌های سرطان گردن است و می‌توان از آن به عنوان دارو در درمان این سرطان استفاده کرد.


 


 


 


نتایج این تحقیق درنشریه Oncotarget منتشر شده است.

تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 3:14 ب.ظ است.
TOP