کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

دکتر مهدی خواجوی‌ متخصص گوش، حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: فارنژیت از جمله بیماری‌های عفونی و التهابی حلق یا گلو است که به علت ویروس‌‌ها، باکتری‌ها، عوامل تحریکی مثل آلودگی و خشکی هوا تشکیل می‌شود همچنین بازگشت اسید معده به حلق باعث سوزش آن شده و التهاب ایجاد می‌کند.

وی در ادامه افزود: دیواره مخاطی حلق تشکیل شده است از بافت عضلانی و بافت‌ لنفاوی که لوزه نامیده می شود. کار آن ایجاد گلبول‌های سفید بوده که نقش دفاعی دارد لذا نسبت به مواد غذایی یا مواد استثشاقی‌ که از حلق رد شده‌ و بیماری زا باشد عکس العمل‌ نشان می‌دهد و در نهایت با عفونت لوزه همراه است.
برخی عفونت‌ها بسته به نوع آنها از بافت لوزه به بافت‌های زیرین انتشار می‌یابند و موجب عفونت‌عمقی گردن می‌شوند .

دکتر خواجوی‌ اظهار داشت: باکتری هایی نظیر استارفوکس اگر درمان نگردند‌، روی بافت هم بند اثر گذاشته‌ و رماتیسم‌ مفصلی و قلبی و یا عفونت دیفتری‌ را ایجاد می‌کنند.

خواجوی با اشاره به علائم‌ این بیماری اشاره داشت: گلو درد،‌ بلع دردناک‌، تب و برجسته‌شدن‌ غدد لنفوانی‌ گردن از نشانه‌های بروز فارنژیت‌ است.

وی در پایان‌ توصیه داشت: رعایت بهداشت فردی و محیط، دوری از هرگونه‌ آلودگی و مواد محرک،‌ هوای استنشاقی سالم، بهداشت مواد خوراکی‌ و دوری از تماس مستقیم با افرادی که دچار عفونت‌ هستند از مواردی است که برای پیشگیری‌ و درمان فارنژیت‌ باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
کلمات کلیدی: فارنژیت
تمامی زمان ها +3.5 است. زمان اکنون 6:49 ب.ظ است.
TOP