کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

یک روانشناس با بیان اینکه استرس یکی از هیجان‌های بدن است که در حوادث خوشایند ‌یا ناخوشایند بروز پیدا ‌می‌کند، گفت: استرس بیماری نیست که درمان شود و برای حفظ سلامت جسم و روان تنها باید آن را کنترل کرد.

فاطمه مرادی در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان اینکه داشتن هیجانات لازمه سلامت است، اظهار کرد: استرس نیز یکی از همین هیجانات است که تنها باید مدیریت شود.

وی تصریح کرد: بیشتر افراد زمانی که نمی‌توانند با استفاده از منابع فردی و جمعی که در اختیار دارند، به مطالبات خواسته شده از آنها پاسخ دهند، دچار استرس می‌شوند.

مرادی با بیان اینکه استرس لزوما در حوادث و وقایع تلخ و غم‌انگیز بروز نمی‌کند، اظهار کرد: این واکنش هیجانی در مواقع خوشایند نیز مانند ازدواج، تحقیقات علمی و یا اعلام نتایج آزمون بروز پیدا می‌کند.

این روانشناس با اشاره به انجام تحقیقات صورت گرفته در زمینه استرس، اظهار کرد: در یکی از این تحقیقات برای هر حادثه یا واقعه‌ای نمره‌ای برای استرس قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیدند که اگر جمع نمرات استرس فردی در طی یک سال ‌بیشتر از 300 ‌باشد، می‌تواند دچار آسیب روانی شود.

مرادی تصریح کرد: در این تحقیقات به مرگ یکی از عزیزان بالاترین نمره استرس یعنی عدد 100 اختصاص داده شده و بر این اساس اگر فردی سه عزیز خود را در طول سال از دست بدهد، امکان آسیب روانی او وجود دارد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: در آمریکا مرگ همسر بیشترین نمره استرس یا همان 100 را به خود اختصاص می‌دهد و این در حالیست که در ایران مرگ فرزند این جایگاه و رتبه را دارد و مرگ همسر در رتبه‌های بعدی است.

وی در ادامه با اشاره به مفیدبودن استرس در حد کنترل‌ شده آن، اظهار کرد: می‌توان از استرس به عنوان یک ترس عاقلانه نیز نام برد، زیرا در برخی موارد این استرس است که موجب می‌شود کارهایی را مانند درس خواندن شب امتحان انجام داده ‌یا از انجام برخی کارها خودداری کنیم.

مرادی، استرس کنترل نشده را مضر دانست و افزود: زمانی که این هیجان در فرد کنترل نشود، قاعدتا علاوه بر آسیب‌های روانی، آسیب‌های جسمی را نیز به دنبال خواهد داشت.

این روانشناس به فعال شدن سیستم سمپاتیک بدن در موارد هیجان اشاره کرد و افزود: سیستم سمپاتیک یا همان سیستم جنگ و گریز با بالابردن فشارخون و تپش‌های قلب انرژی بدن را بالا می‌برد تا بدن را برای تحمل شرایط محیطی پراسترس آماده کند.

وی تصریح کرد: حال اگر این استرس تداوم یابد قطعا بدن در چنین شرایطی دچار آسیب خواهد شد و به همین علت ضرورت دارد تا فرد برای تامین سلامت جسم و روان خود، استرسش را کنترل کند.

این روانشناس، اولین گام مهم در مدیریت استرس را شناخت منابع استرس‌زا دانست و اظهار کرد: یک فرد باید بداند در کجا و در چه موارد‌ یا موقعیتی دچار استرس می‌شود.

مرادی تصریح کرد: قطعا با شناخت عامل ایجاد استرس می‌توان با رفع آن استرس را نیز از بین برد. به طور مثال اگر دانش‌آموزی می‌داند شب امتحان در هنگام مواجه شدن با حجم مطالب نخوانده درسی دچار استرس می‌شود، باید برنامه‌ریزی کرده و مطالب را در بازه زمانی مشخصی مطالعه کند.

این روانشناس برنامه ریزی و مدیریت زمان را یکی از راهکارهای موثر در کنترل استرس دانست و اظهار کرد: قطعا اگر با برنامه‌ریزی کار کنیم، بیشتر استرس‌های روزمره از بین خواهند رفت.

مرادی خودآگاهی، اعتماد به نفس و پذیرش نقاط ضعف را نیز از دیگر راهکارهای کنترل و مدیریت استرس عنوان کرد و افزود: قطعا اگر فرد به توانایی‌های خود پی ببرد دنبال کاری خواهد رفت که در آن موفق است و می‌پذیرد که در انجام بسیاری از کارها ضعف دارد و این ضعف تنها مختص او نیست و سایر افراد نیز می‌توانند این ضعف را داشته باشند.

وی استراحت و خواب کافی را نیز یکی از دیگر راهکارهای مهم در مدیریت استرس عنوان کرد و افزود: تفریح سالم نیز در کنار استراحت می‌تواند استرس فرد را به شیوه مناسبی مدیریت کند.

این روانشناس به حدیثی از امام محمد باقر(ع) اشاره و تصریح کرد: در این حدیث توصیه شده فرد زمان خود را به سه بخش تقسیم کند و بخشی از آن را به دنیا، بخشی را به آخرت و بخش دیگری را نیز به انجام لذت‌های غیر حرام اختصاص دهد و تاکید شده که پرداختن به لذت‌های غیر حرام موجب کارایی بهتر فرد در انجام دو بخش دیگر می‌شود.

مرادی تصریح کرد: قطعا این نوع برنامه‌ریزی و اهمیت دادن به تفریحات سالم موجب سلامت جسم و روان فرد و مدیریت بهتر استرس او خواهد شد.

این روانشناس در ادامه با بیان اینکه تمرکز حواس به مدیریت استرس کمک می‌کند، اظهار کرد: بهترین تمرین تمرکز خواندن نماز‌ یا انجام حرکات یوگا‌ست.

مرادی خاطر‌نشان کرد: مزیت برتر نماز در مقایسه با حرکات یوگا این است که علاوه بر افزایش تمرکز، فرد را به قدرت و تکیه‌گاه برتری متصل می‌کند که همین اطمینان از داشتن تکیه‌گاهی مانند خداوند می‌تواند اعتماد به نفس فرد را بالا برده و استرس او را تا حد زیادی کاهش دهد.

وی تصریح کرد: در همین راستا تقویت مذهب به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت استرس در جوامع پیشنهاد می‌شود، به طوری‌که حتی برای افراد لائیک نیز الهه تراشی کرده و آنها را به پرستش آن الهه ساختگی وادار می‌کنند.

مرادی، لبخندزدن را راهکار دیگر در مدیریت استرس عنوان کرد و یادآور شد: قهقهه زدن با لبخند متفاوت است و نه تنها کمکی به مدیریت استرس نمی‌کند، بلکه سیستم جسمی بدن را نیز از تعادل خارج می‌کند.

این روانشناس با آرامش راه‌رفتن، با آرامش غذا‌خوردن و انجام تمامی فعالیت‌های روزمره با آرامش را راهکار موثر دیگر در مدیریت استرس عنوان کرد و افزود: در انجام حرکات روزمره با آرامش، سیستم پاراسمپاتیک بدن فعال شده که این سیستم آرامش مطلوبی را در سطح بدن ایجاد می‌کند.

مرادی به قانون جذب نیز اشاره کرد و افزود: در اجرای این قانون که فرد به تجسم مثبت تشویق می‌شود، باید عاقلانه بودن تجسم نیز لحاظ شود، زیرا غیرعاقلانه بودن تجسم ها تنها استرس فرد را بیشتر می‌کند.

وی تصریح کرد: قطعا اگر فرد دارای مدرک لیسانس به فوق لیسانس بیندیشد، عاقلانه و مثبت است، اما اگر فردی با تحصیلات ابتدایی به فوق لیسانس بیندیشد، قطعا دچار استرس بیشتری خواهد شد.
به گزارش ایرنا از پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی ،اکرم السادات سجادیان در کارگاه کاهش استرس و اضطراب با عنوان 'در مواجهه با شرایط سخت امیدوار بمانیم ' با حضور بیماران سرطان سینه برگزار شد اظهار کرد :استرس یک واکنش روحی به ناشناخته ها است یا چیزی که برای انسان قابل پیش بینی نیست .

همواره احساسات خود را باور کنید و جلوی حس خود را نگیرید بلکه ابتدا احساسات خود را بپذیرید سپس بر آن غلبه کنید.

وی در خصوص توصیه های کاهش استرس به راهکارهای اشاره کرد و گفت : خوب خوابیدن که باعث کاهش زمینه های اضطراب آفرینی می شود و همچنین ورزش کردن به طور منظم در طول هفته می توان در کاهش استرس موثر باشد .

به گفته سجادیان خوردن به موقع غذا همراه با آرامش و پرهیز از خوردن میان وعده های مکرر ، آشامیدن آب کافی در طول روز ، انجام اموری و کارهایی که به آنها علاقمند هستیم در طول روز . همچنین خندیدن در حد انفجار (این عمل باعث رشد هورمون هایی می شود که آرامش بخش و تسکین دهنده هستند) در کاهش استرس و اضطراب نقش دارند.

مدرس این کارگاه در ادامه با تمرین عملی تنفس عمیق و صحیح همراه با تمرکز گفت: برای مقابله با استرس و فشارهای روحی همواره سعی کنید در هنگام خشم سکوت کرده و زمان اضطراب خاموش بمانید از سوی دیگر در این هنگام صحنه(محیطی که استرس را بر شما ایجاد کرده) را ترک کنید.

در ادامه کارگاه گام های امیدواری ازجمله؛ قبول واقعیت، غلبه بر بحران، اندیشه ها، دوست داشتن خود، گسترش روابط اجتماعی، عبور از موانع، رهاکردن فکرهای منفی و درخواست نسبت به نیازهای خود، برشمرده شد و توضیحاتی در خصوص آن ارائه شد.

استرس یا فشار روانی واکنش بدن به هر گونه تغییر و برهم خوردن تعادل است که می تواند این تغییرات مثبت یا منفی باشد.
درمان طبیعی استرس
گاهی استرس بیش از توان جسمی و روحی فرد است و زندگی شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما با اقداماتی می‌توان استرس را از بین برد.

سایت فرانسوی موفقیت مقاله‌ای در مورد استرس منتشر کرده است: این مقاله راه حل‌هایی برای از بین بردن استرس و درمان طبیعی پیشنهاد کرده است.

استرس‌ عبارت‌ است‌ از واکنش‌های‌ فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند؛ تغییرات‌ می‌توانند بزرگ‌ یا کوچک‌ باشند.

پاسخ‌ افراد به‌ تغییرات‌ زندگی‌ متفاوت‌ است‌؛ استرس‌ مثبت‌ می‌تواند یک‌ انگیزه‌ دهنده‌ باشد در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌تواند در زمانی‌ که‌ این‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می‌دهند، ایجاد شود.

گاهی استرس بیش از توان جسمی و روحی فرد است و زندگی شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ نباید بگذاریم مدت استرس طولانی شود زیرا سلامت انسان را به خطر می‌اندازد.

باید بدانید این مشکل اکثر انسان‌ها در تمام جهان است و یک واقعیت روزانه برای بسیاری افراد است که در اثر مشکلات خانوادگی، مسائل مالی، کار زیاد یا علل متعدد به وجود می‌آید.

این فکر که تنها او نیست که این مشکل را دارد می‌تواند به انسان آرامش دهد و بهتر و معقول‌تر با هر مسئله‌ای کنار بیاید. ما باید این مسئله را به هر دلیلی که باشد و از وقوع آن جلوگیری کنیم یا به حداقل برسانیم.

این مقاله می‌تواند شما را در کاهش استرس، از بین بردن و جلوگیری از استرس کمک کند.

علائم شایع استرس:

کم اشتهایی و پرخوری، ناراحتی معده، افزایش ضربان قلب، خستگی، تیک عصبی، سردرد، درد قفسه سینه، اسهال یا یبوست، عصبانیت، افسردگی، کاهش حافظه و منگی، اختلال در خواب و علائم دیگر که همه در اثر استرس به وجود می‌آیند.

عوارض استرس:

استرس مزمن می‌تواند مشکلاتی در سلامت انسان به وجود آورد مانند آسم، تبخال، سرطان، دیابت، اختلال در غدد، آرتیت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، اختلال پوستی، مشکلات گوارشی، کمردرد، بی‌خوابی، بیماری‌های عفونی مانند سرماخوردگی، چاقی، دیابت یا دردهای عضلانی.

توصیه:

شما می‌توانید با نشستن، دراز کشیدن، خوابیدن استرس را از خود دور کنید؛ فیلم کمدی نگاه کنید، با صدای بلند بخندید، به مسائل و اتفاقات جالب زندگی‌تان فکر کنید.

ورزش کنید حتی نرمش‌های خیلی ساده و راحت و پیاده روی کنید؛ میوه بخورید (سیب) و چند بار نفس عمیق بکشید؛ مثبت اندیشی را در خود تقویت کنید.

یک رژیم غذایی خوب می‌تواند از مبتلا شدن به استرس‌های معمولی یا مزمن و ناراحتی‌های روحی و عصبی جلوگیری کند و از مصرف الکل، دخانیات و کافئین خودداری کنید.

اگر کاری را باید انجام دهید کمی با تأخیر انجام دهید و یادتان نرود اگر کاری با تاخیر و درست انجام شود بهتر از این است که خراب شود و به استرس شما بیفزاید.

خرید کنید یا مغازه‌ها را نگاه کنید، به پارک بروید به طبیعت پناه ببرید، گل‌ها را نوازش کنید باغچه را آب دهید، مدتی به گیاهان خیره شوید و از طبیعت زیبا لذت ببرید.

تمام این کارها باعث می‌شود به مسائلی که موجب استرس شما شده‌اند، فکر نکنید و آرامش پیدا کنید؛ پس از آرام شدن بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید و راه حلی مناسب برای از بین رفتن مسئله‌ای که موجب استرس شما شده است، پیدا کنید.

داشتن یک آپارتمان یا خانه تمیز و مرتب به کم شدن استرس کمک می‌کند، مطلبی که باعث ناراحتی شما شده را روی کاغذ بنویسید و با صدای بلند بخوانید بعد کاغذ را پاره کنید و دور بریزید.

شاید به نظر کار احمقانه‌ای بیاید اما به همین راحتی که کاغذ را پاره می‌کنید به همین راحتی می‌توانید مسئله‌ای که باعث استرس شما شده است را کنار بگذارید و آرامش پیدا کنید.

شاید برخی از ما انسان‌ها آنقدر تنها باشیم که کسی را برای درد دل کردن و بازگو کردن مشکلات یا از بین بردن استرس نداشته باشیم اما نباید ناامید بود چون اولین کسی که می‌تواند به ما کمک کند خودمان هستیم و با رعایت برخی مسائل می‌توانیم بر این حالت خود غلبه کنیم.

درمان طبیعی استرس:

با این جوشانده‌ها می‌توانید استرس را از خود دور کنید، اضطراب را از بین ببرید، فشارهای روحی را کم کنید و آرامش پیدا کنید.

گل گاو زبان و سنبل الطیب: گل گاو زبان و سنبل الطیب باعث کاهش اضطراب و حالت‌های عصبی و بهبود در کیفیت خواب می‌شود.

اسطوخودوس: دم کرده این گیاه یک مسکن واقعی است که باعث کاهش اضطراب می‌شود، عضلات را شل می‌کند و اعصاب را آرام می‌کند.

شیرین بیان: این گیاه دارای کورتیزون گیاهی است که باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود، ضمن اینکه سطح قند را هم تنظیم می‌کند.

پنیرباد: این گیاه در آفریقا، مدیترانه و هندوستان می‌روید و تنظیم کننده سوخت و ساز بدن است، هورمون استرس را کاهش می‌دهد؛ این گیاه حاوی ماده شیمیایی آشواگاندولین شبه قلیایی است که خاصیت آرام‌بخشی ملایم و تسکین ‌دهندگی سیستم اعصاب مرکزی را دارد.

زالزالک: زالزالک خاصیت آرام بخشی دارد و می‌تواند بر سیستم قلبی عروقی افرادی که هورمون استرس آنها بالاست و فشارخون بالا دارند اثر آرام بخش داشته باشد؛ این گیاه می‌تواند عروق خونی را مستحکم کند، کلسترول، تری گلیسیرین و کلسترول بد را متعادل نگه دارد.

بادرنجبویه: این گیاه خواص آنتی اکسیدانی دارد و دم کرده آن اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد و باعث آرامش روحی می‌شود؛ حالت‌های عصبی را کاهش می‌دهد و باعث از بین رفتن تنش‌های عصبی می‌شود.

بابونه: یک گیاه همه کاره است که آرام بخش، ضد اسپاسم، ضدعفونی کننده، بادشکن، برطرف کننده جراحات است و اثرات مفید بر روی پوست دارد؛ بابونه حالت‌های عصبی، اضطراب و استرس، نگرانی، آشفتگی فکری و بی‌خوابی را کاهش می‌دهد و سردردهای عصبی و میگرنی را از بین می‌برد.

استرس، بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان


یکی از رایج ترین مشکلاتی که همه ما را در سنین مختلف مورد حمله قرار می دهد استرس است. استرس به معنای تنش یا فشار روانی است. استرس طولانی مدت با بیماری هایی همچون سرطان، بیماری های قلبی، سیروز کبدی، زخم های گوارشی و فشار خون بالا ارتباط نزدیکی دارد. به گزارش سلامت نیوز، دکتر «فرشاد شیبانی»، متخصص روانشناسی بالینی و مدرس دانشگاه در برنامه «خيابان بهبودي» گروه سلامت روان و خانواده شبكه راديويي سلامت با اشاره به تعريفي از استرس گفت: استرس اینگونه تعریف می شود؛ واکنش در مقابله با یک تهدید ادراک شده (واقعی یا خیالی) نسبت به سلامت روانی، جسمانی، هیجانی و معنوی فرد که منجر به یک سلسله پاسخ ها و تغییرات بدنی در بدن می شود. به عنوان مثال وقتی دچار استرس می شویم کورتیزول خون افزایش می یابد و باعث می شود تا ضربان قلب افزایش کند، سرعت تنفس زیاد شود و قند خون افزایش یابد. این تغییرات بدن را در یک حالت آماده باش قرار می­دهند و باعث می شوند تا بدن در مقابل برخی تهدیدهای بیرونی (مثل اینکه خودرویی با سرعت به شما نزدیک می شود و شما سریع از آن دور می شوید) عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین این تغییرات باعث می شد تا انسان های غار نشین اولیه در مقابل خطرات محیطی (مثل حیوانات درنده) بتوانند بجنگند و یا فرار کنند. وي ادامه داد: اما امروزه لازم نیست با ببر بجنگیم! موضوعات استرس زای زندگی در قرن حاضر دیگر نیازی به چنین تغییراتی در بدن ندارد مثلا اینکه کسی بتواند مشکلات مالی زندگی اش را مدیریت کند و یا اختلافات بین فردی اش را حل و فصل کند، دیگر نیازی به افزایش ضربان قلب ندارد. بلکه بیشتر نیاز دارد تا بتواند آرامش خود را حفظ کرده تا بتواند در جهت حل این مشکلات بهتر فکر کند و تصمیم بگیرد. استرس طولانی مدت با بیماری هایی همچون سرطان، بیماری های قلبی، سیروز کبدی، زخم های گوارشی و فشار خون بالا ارتباط نزدیکی دارد. شيباني با بيان اينكه برای مدیریت استرس باید بتوانیم نشانه های آن را در ابتدا بشناسیم، افزود: نشانه های استرس عبارتند از: سردرد، سوء هاضمه، گرفتگی گردن و شانه ها، عرق کردن کف دست، بیقراری، زود خسته شدن، دندان قروچه، ناخن جویدن، مشکل در تمرکز، فراموشکاری، از دست دادن حس طنز، پرخوری یا کم خوری، کم خوابی یا پرخوابی. وي استرس را بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان دانست و گفت: چه بسا در بعضی موارد استرس مثبت نیز می باشد که روانشناسان به آن یوسترس می گویند مثل ازدواج کردن، مسافرت رفتن، ترفیع شغلی، صاحب فرزند شدن و یا قبولی در دانشگاه. این اتفاقات با وجود مثبت بودنشان در ما فشار و تنش نیز ایجاد می کنند که این فشار و تنش برای ما مطلوب بوده و برای ما معنا و مفهوم دارد. از طرف دیگر استرس های منفی بر دو نوع هستند: استرس های عمده و شدید مثل تصادف یا یک بیماری حاد، و استرس های جزئی و خفیف مثل ترافیک، سر و صدای محیط، آلودگی هوا و ... . اين روان شناس باليني با بيان اينكه برای مقابله با استرس به شکل کلی دو شیوه مقابله هیجان مدار و مساله مدار وجود دارد، ادامه داد: از طریق مقابله های هیجان مدار ابتدا هیجانات شدیدمان را کنترل می کنیم و خود را با آرامش می رسانیم و بعد از آن به سراغ حل کردن موضوع استرس زا می رویم. از مقابله های هیجان مدار می توان به دعا و نیایش و توکل کردن، درد دل کردن با یک دوست، معنی جدید و مثبت دادن به استرس، فعالیت هنری یا موسیقی، سرگرم کردن خود با فعالیت های ذهنی مثل بازی های فکری و ورزش کردن نام برد. اگرچه این راهکارهای هیجان مدار منجر به رفع مشکل نمی شوند ولی ما را به آرامش می رسانند تا بتوانیم بهتر فکر کنیم و از طریق راهکارهای مساله مدار بتوانیم مشکل را حل کنیم. از راهکارهای مساله مدار می توان به برنامه ریزی کردن به قصد برطرف کردن استرس، کنار گذاشتن فعالیت های غیر ضروری به منظور تمرکز بیشتر روی موضوع استرس، مشاوره و راهنمایی گرفتن از یک فردی که چنین استرسی را گذرانده و یا در این موضوع تخصص دارد، اشاره کرد. شيباني در ادامه با بيان اينكه از طرفی برخی راهکارهای ناسالم جهت مدیریت استرس وجود دارند، افزود: این راهکارها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت باعث آرامش فرد شوند و یا باعث شوند که فرد کمتر به موضوع استرس فکر کند اما در نهایت مشکل را پیچیده تر می کنند. سیگار کشیدن یا پناه بردن به مواد مخدر، خوابیدن زیاد، خیال پردازی و رویاپردازی، انجام رفتارهای تکانشی و بدون تامل، تسلیم شرایط شدن و دست از تلاش برداشتن، نمونه ای از این روش های ناسالم و ناکارامد است. وي در پايان برای بالا بردن توان مقابله با استرس توصيه كرد: اهداف کوتاه مدت تعیین کرده و آنها را اولویت بندی کنید/ در چهارچوب توانایی های مالی خودتان زندگی کنید: در این بازار اگر سود است با درویش خرسند است، خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی/ در زندگی خود تغییراتی بوجود آورید، محیط و چیدمان منزل یکنواخت منجر به کاهش توان مقابله با استرس می شود./ مهارت خودتان را در مدیریت زمان افزایش دهید./ یک زنگ تفریح و یک سرگرمی برای خودتان داشته باشید. این سرگرمی نباید به قصد امرار معاش صورت گیرد. مهم اینست که سرگرمی از جنس شغلتان نباشد. به این ترتیب اگر شغل فردی ایجاب می کند که دائما پشت میز بشیند، بهتر است سرگرمی او نوعی فعالیت فیزیکی باشد. اگر شغل فردی مستلزم تعامل فراوان با افراد است، بهتر است سرگرمی او به گونه ای باشد که بتواند با خود خلوت کند./ شوخ طبع باشید: خندیدن یک مهارت مقابله با استرس است. کسانی که می توانند بخندند و حس طنز قوی دارند توان بیشتری برای مقابله با استرس دارند. خواندن مطالب طنز و دیدن فیلم های کمدی یک راه خوب کاهش استرس است.يادآور مي شود،

چگونگی کنترل موثر استرس‌های شغلی


یک متخصص طب کار تاکید کرد که شناخت رفتارهای استرس‌آور اولین قدم در کنترل موثر استرس‌های شغلی است. دکتر سوسن صالحپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه استرس می‌تواند یکی از بیماری‌های مهمی باشد که ممکن است در محل کار افراد ایجاد شود، گفت: استرس واکنش غیراختصاصی بدن به یک اتفاق محیطی، اجتماعی یا شغلی است و زمانی که فشار ناشی از یک اتفاق از توانایی‌های انسان فراتر باشد؛ ایجاد می‌شود. وی با تاکید بر اینکه انسان‌ها زمانی که دچار استرس می‌شوند احساس می‌کنند کنترل موقعیت از دست آن‌ها خارج شده است، یادآور شد: به منبع ایجاد استرس عامل تنش‌زا گفته می‌شود، اما این واکنش همیشه دارای جنبه منفی نیست. همه افراد برای داشتن انگیزه و خلاقیت در زندگی نیازمند درجه‌هایی از استرس هستند که استرس در اینجا یک عامل خوب محسوب می‌شود. این متخصص طب کار بیان کرد: اگر افراد مقداری فشار را از جانب محیط احساس نکنند، انگیزه‌ای برای انجام فعالیت‌ها ندارند بنابراین هدف از کنترل استرس، نگه داشتن میزان فشار ناشی از آن در حد قابل کنترل و مفید است. صالح‌پور با تاکید به اینکه انسان‌ها در مواجهه با عامل تنش‌زا یک ارزیابی اولیه از موقعیت و میزان تهدید انجام می‌دهند، تصریح کرد: افراد در درجه دوم یک ارزیابی از میزان مهارت‌ها، توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود برای مقابله با عامل تنش‌زا انجام می‌دهند، بنابراین انجام این دو مرحله میزان درک انسان را از موقعیتش به عنوان یک عامل تنش‌زا مشخص می‌کند. در نهایت نیز بعد از درک استرس، فرد به عامل تنش‌زا واکنش نشان داده تا رفتاری را بروز دهد. این متخصص طب کار در پایان خاطرنشان کرد: طبق نظریه اپیکتتوس (Epictetus) فیلسوف معروف یونانی، آنچه که انسان‌ها را مضطرب می‌کند، اشیاء و اتفاقات نیستند بلکه دیدگاه انسان نسبت به آن موقعیت‌هاست که وی را آشفته می‌کند.

راهکارهایی برای مهار یا کنترل استرس و تنش


به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث، استرس زمانی بروز می کند که فشاری بیش از آنچه شخص به آن عادت دارد، بر انسان وارد می شود.


زمانیکه انسان دچار استرس می شود، بدن شروع به ترشح هورمون هایی می کند که سرعت تپش قلب را بالا برده، تنفس را سریع تر کرده و میزان انرژی بیشتری به انسان می دهد.


برخی از انواع استرس عادی و حتی مفید بوده و بدون آن انسان انگیزه ای برای فعالیت ندارد، بطوریکه برخی از افراد معتقدند که این نوع استرس به انسان کمک می کند و زندگی بدون آن بی معناست.


اما اگر استرس بیش از توان جسمی و روحی انسان باشد و زندگی وی را تحت تاثیر قرار دهد، استرس بد یا کاهنده خوانده می شود. این نوع استرس می تواند با سردرد، ناراحتی معده و مشکل در خوابیدن، همراه باشد. همچنین این نوع استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و مبارزه با بیماری ها را برای انسان سخت کند.


در این گزارش دستورالعمل های علمی برای مقابله با استرس ذکر شده است:


***اختصاص زمانی برای آرامش دادن به خود


یکی از راه های مقابله با استرس صرف زمانی برای آرامش دادن به خود است. برای این منظور باید روش هایی را برای آرامش بخشیدن به خود پیدا کرد. فراگرفتن تمرینات تمرکز و آرامش بخش ، گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش و دوش گرفتن از جمله کارهایی است که به انسان آرامش می دهد.


*** روال عادی زندگی را حفظ کنید


تا آنجا که ممکن است سعی کنید روال عادی زندگی روزمره را پیش ببرید، مسئولیت های اضافی را محدود کنید و نه گفتن را به آنچه آزارتان می دهد، بیاموزید.


***یک رژیم غذایی سالم داشته باشید


رژیم غذایی خود را با تمرکز ویژه بر غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات تنظیم کنید. از مصرف بیش از حد قند و غذاهای چرب پرهیز کنید . همچنین در مورد استرس خوددرمانی نکنید زیرا این کار وضعیت استرس را بدتر می کند.


***ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید


دستکم روزی 30 دقیقه ورزش ملایم انجام دهید؛ این کار به کاهش استرس، افزایش سطح انرژی، کمک به خواب و تقویت حالت روحی انسان کمک می کند. همچنین ورزش برای سلامت قلب، ریه و ذهن مفید است. فعالیت هایی مانند راه رفتن، تند راه رفتن، دوچرخه سواری، شنا، ایروبیک و پیاده روی برای مقابله با استرس و تنش مفید هستند.


***نگرش مثبت داشته باشید


برخورداری از افکار مثبت به جای تسلیم شدن به افکار منفی می تواند به حفظ نگرش مثبت کمک کند.همچنین درباره خود نیز مثبت بیاندیشید. اطرافیان خود را از افراد مثبت و الهام بخش انتخاب کنید زیرا این افراد می توانند به تقویت حالت روحی انسان کمک کنند.


***در فعالیت هایی که از آنها لذت می برید شرکت کنید


مقداری از وقت خود را به سرگرمی و سایر فعالیت هایی اختصاص دهید که از انجام آنها لذت می برید.


برای این منظور می توانید در یک گروه ورزشی عضو شوید، به مسافرت بروید، بر روی صنایع دستی کار کنید و به افراد نیازمند کمک کنید.


***به اندازه کافی بخوابید


شبی هفت تا هشت ساعت خواب در شب، مقابله با استرس را آسانتر می کند. شخصی که خوب استراحت کرده باشد، هوشیارتر است، به سرعت فکر می کند و کمتر کج خلقی می کند.


***با یک فرد مورد اطمینان صحبت کنید


صحبت کردن با یک فرد مورد اطمینان در زمانی که شخص استرس شدید دارد می تواند کمک کننده باشد. برای این منظور می توان احساسات خود را با یک دوست مورد اطمینان، یکی از اعضای خانواده و یک متخصص در میان گذاشت.


درمیان گذاشتن احساس تنش و اضطراب، باعث کاهش میزان تنش فرد می شود. برخی کارشناسان معتقدند که شرکت کردن در یک گروه حمایتی متشکل از افرادی که وضعیت های مشابه ای را تجربه کرده اند، می تواند در کاهش تنش و اضطراب مفید باشد.


*** بیاموزید بپذیرید


بپذیرید که وضعیت ها ، حوادث و انسان هایی در زندگی وجود دارند که قابل کنترل نیستند. یادبگیرید که انعطاف پذیر باشید تا بتوانید به کاهش تنش و اضطراب خود کمک کنید.


*** خندیدن را بیادآورید


خندیدن یکی از بهترین داروهای درمان تنش و اضطراب است. خندیدن موجب آزاد کردن مواد شیمیایی در مغز می شود که موجب افزایش آرامش می شود.


افرادی که زمانی را در روز صرف خندیدن می کنند و شادتر هستند، زندگی طولانی تر و مشکلات فیزیکی کمتری خواهند داشت. یک خنده خوب در روز می تواند عوامل تنش زا و اضطراب زا را دور کند.

  افسردگی و استرس باعث کاهش طول عمر زنان


یافته‌های جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیه‌گو نشان داد، زنانی دارای استرس مزمن، از سطوح بسیار پایینی از نوعی هورمون در بدنشان برخوردارند که پیری را کنترل کرده و شناخت را افزایش می‌دهد.


 به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، در این تحقیق، دانشمندان با بررسی مادران دارای فرزند دریافتند تعدادی از زنان حاضر، علائم افسردگی مهمی را بروز دادند و در مقایسه با زنانی دیگری که استرس داشتند اما چنین علائمی را تجربه نکرده بودند، دارای سطوح پایین هورمون klotho در خونشان بودند.


 این نخستین باری است که دانشمندان ارتباط بین اثرات روان‌شناختی و هورمون klotho را نشان داده‌اند.


 بر اساس تحقیق جدید، هورمون مزبور که برای سلامتی مهم است، می‌تواند ارتباط بین استرس مزمن و بیماری و مرگ زودرس را مشخص کند.


 این یافته‌ها مسیرهای تحقیقاتی جدیدی را درباره پیری، سلامتی روان و بیماری‌های مرتبط با سن پیش روی دانشمندان می‌گذارد.


 پیش‌تر، مطالعه دانشمندان بر روی موش‌ها و کرم‌ها نشان داده بود زمانی که عملکرد هورمون klotho مختل شود، علائم پیری مانند سفتی شریان‌ها و تحلیل عضله و استخوان را تسریع می‌بخشد و زمانی که میزان آن افزایش یافت، حیوانات بیشتر عمر کردند.


 جزئیات این تحقیق در مجله Translational Psychiatry ارائه شد.

آخرین بروز رسانی در تیر 22, 7:50 ب.ظ از نویسنده.

راه های کنترل استرس


استرس هرگونه تغییر در محیط پیرامون موجود زنده است که حد طبیعی آن برای هر موجودی لازم است و عدم وجود آن موجب غیرفعال شدن مغز و خوابیدن مداوم می‌شود. در این میان خواب کافی، تغذیه و تحرک مناسب در کنترل استرس موثر است.


به گزارش  فارس، امیرمحمد شهسوارانی در پاسخ به سؤالی درباره موقعیت‌هایی که فرد را در معرض استرس قرار می‌دهد، اظهار داشت: استرس شامل هر گونه تغییر در محیط پیرامون موجود زنده است که تعامل درون او را به هم زده و بازگشت مجدد به این تعامل درونی برای موجود زنده مستلزم صرف انرژی است.* افراد بی‌استرس مدام می‌خوابند
وی افزود: استرس به خودی خود بد نیست و در سطوح معین و بهینه‌ای برای زندگی لازم است. در صورت عدم وجود میزان معینی از استرس در زندگی افراد مداوم در حالت خواب هستند، مغزشان غیرفعال بوده و انگیزه‌ای برای کار و تلاش نخواهند داشت.
این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: وجود استرس منجر به تلاش فرد برای رقابت و کوشش او برای موفق شدن در انجام کارهاست، اما وقتی که استرس از حد طبیعی و بهینه خود خارج می‌شود، ایجاد اشکال نموده و مشکلات و بیماری‌های مختلف را در سطح مغز، روان و اندام‌های بدن ایجاد می‌کند.
شهسوارانی با اشاره به شایع‌ترین مشکلات ایجاد شده توسط استرس،‌اظهار داشت: اختلالات اضطرابی و مشکلات روان‌ـ‌تنی درنتیجه فشار روانی ایجاد می‌شوند.


* علل ایجاد استرس
این روانشناس دلایل ایجاد استرس را در هر فرد و موقعیتی متفاوت از دیگری دانشت و خاطر نشان کرد: به طور کلی علت ایجاد استرس در موقعیت‌های کاری و زندگی،‌ خواست‌ها و الزامات محیطی و موقعیتی به میزانی بیش از توانایی‌ها و امکان دسترسی افراد به منابع حمایتی است. به‌ عنوان نمونه اگر در محیط کاری فرد شاغل ناچار باشد فعالیت‌های 2 نفر را همزمان تحت پوشش قرار دهد به خودی خود دچار استرس شغلی می‌شود.
وی ادامه داد: در موقعیت‌های مختلف زندگی نیز مواردی مانند ساعت‌های طولانی ماندن در ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، شلوغی بیش از حد محیط‌های زندگی و همچنین نبودن زمان کافی برای خواب و استراحت منجر به بروز استرس خواهد شد.* راه‌های کنترل استرس
این متخصص حوزه بهداشت روان درباره راه‌کارهای کنترل استرس گفت: علاوه بر مراجعه به متخصصان بهداشت روان و نیز آموزش‌های عمومی و اختصاصی مقابله با استرس، ساده‌ترین و موفق‌ترین راهبرد مقابله با استرس داشتن سبک زندگی اصلاح شده براساس حداقل 8 ساعت خواب شبانه‌، 45 دقیقه ورزش، 2 ساعت پیاده‌روی و رعایت رژیم غذایی متناسب با وضعیت بدنی و سطح فعالیت است.

تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 5:21 ق.ظ است.
TOP