ورود

OR

عضویت

ورود

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، در صورت مراجعه به موقع بیمار به پزشک می‌توان این نوع از سرطان را که کشنده‌ترین نوع است تشخیص و درمان کرد. حسین محرابی گفت: علائم سرطان معده به گونه‌ای است که ممکن است در ابتدا مشخص نباشند به همین دلیل بروز هر نشانه‌ای می‌تواند زنگ خطر محسوب شود.

با این وجود رایج‌ترین علائم این سرطان، احساس ناراحتی در معده، احساس سیری یا نفخ پس از یک وعده غذایی کوچک، حالت تهوع و استفراغ و کاهش وزن است.

سن از فاکتورهای موثر در ابتلای افراد به سرطان معده است چراکه بسیاری از بیماران مبتلا 70 سال به بالا هستند. همچنین مردان بیش‌ از زنان به سرطان معده مبتلا می‌شوند به همین دلیل این سرطان در مردان رتبه اول و در زنان پس از سرطان سینه در رتبه دوم قرار دارد. افرادی که غذاهای دودی، شور یا ترشی بسیار مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.با انجام آزمایش خون یا معاینه فیزیکی از سوی پزشک ،عکس‌برداری، آندوسکوپی و نمونه‌برداری می توان وجود سلول‌های سرطانی در معده را تشخیص داد.
کلمات کلیدی: علایم سرطان معده

تشخیص سرطان معده در چند دقیقه
به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی THE VERGE، در این آزمایش جدید 'نقشه های تنفسی' بیمار -الگوهای منحصر به فرد از مولکول هایی که هر روز با دم و بازدم تنفس می کنیم - تجزیه و تحلیل می شود. اکنون آزمایش های مشابه ای برای تشخیص سایر انواع سرطان ابداع شده است اما محققان می گویند که این روش به ویژه برای تشخیص سرطان معده مهم است.
روش های فعلی غربالگری معده شامل وارد کردن یک دوربین به درون گلو و معده می شود.اما اگر فردی هیچ نشانه ای از این بیماری نداشته باشد، بعید است که تمایل داشته باشد تحت این روش های بررسی تهاجمی قرار گیرد.
البته آزمایش جدید تجزیه و تحلیل تنفس نسبت به روش های موجود ارزان قیمت تر، سریعتر و راحت تر است. برای انجام این آزمایش بیماران باید فقط در یک لوله بدمند، سپس پزشکان با استفاده از این نمونه تنفسی واکنش یک سری حسگر را بررسی می کنند.
این حسگرها از دو مولفه تشکیل شده اند؛ یک نوار ارگانیک که در حضور برخی مولکول های خاص واکنش نشان می دهد و لایه دومی که این واکنش را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.
قرار است در آینده این حسگرها بطور مستقیم در لوله تنفسی تعبیه شوند که به پزشکان اجازه می دهد این آزمایش را نظیر یک تنفس سنج انجام دهند که این رویه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید.
سرطان معده پنجمین سرطان شایع در جهان است. سرطان معده را می توان رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در معده دانست.
سایر فرم های کمتر شایع سرطان معده، شامل لنفوما (سرطان درگیر کننده سیستم لنفاوی) و سارکوما (سرطان بافت هم بند مانند عضله، چربی یا عروق خونی) است.
سرطان معده سالیانه باعث مرگ حدود یک میلیون نفر در سراسر جهان می شود.
نتایج این مطالعه در مجله Gut منتشر شده است.

  سالانه هفت هزار مورد جدید سرطان معده در ایران شناسایی می شود


 دکتر علی متولی زاده اردکانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان و ایران به شمار می رود، افزود: حدود 90 درصد موارد سرطان معده متاثر از محیط است و تعداد کمی از موارد به دلیل وجود زمینه های ژنتیکی در خانواده ها، بروز می کند.


وی ادامه داد: در ایران بیشتر نواحی شمال و شمال غربی دارای احتمال زیاد ابتلا به سرطان معده هستند در حالی که بخش مرکزی و استان های غربی احتمال متوسط خطر و استان های جنوبی احتمال خطر کمتری در زمینه ابتلا به این بیماری دارند.


متولی زاده اردکانی یادآور شد: سرطان معده در استان مازندران و گلستان در بین زنان و مردان از شیوع بالایی برخوردار است و در بین استان های شمال غربی کشور مانند اردبیل نیز این بیماری شیوع زیادی دارد.


دبیر سازمان تحقیقات سرطان خاورمیانه اضافه کرد: استان سمنان، آذربایجان شرقی و تهران نیز در ابتلا به سرطان معده از شیوع بالایی در مردان و زنان برخوردار هستند.


متولی زاده اردکانی گفت: نواحی شمال کرمان، خوزستان و جنوب غربی ایران دارای درصد پایینی از سرطان معده هستند و بر اساس نتایج یک مطالعه که در تهران صورت گرفت، سرطان معده سومین سرطان در تهران است.


** عوامل بروز سرطان معده


به گفته دبیر سازمان تحقیقات سرطان خاورمیانه، سرطان معده مانند سرطان های دیگر در نتیجه فعل و انفعالات و ریزفاکتورهای زیادی به وجود می آید و علل متعددی دارد.


متولی زاده اردکانی اظهار کرد: در شناسایی علل این بیماری فاکتورهای محیطی و ژنتیکی نقش مهمی دارد و عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری نیز می تواند در ابتلا به این بیماری موثر باشند.


عضو شورای راهبردی و کمیته پژوهشی شبکه سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف زیاد نمک و غذاهای بسیار شور نیز به عنوان یک ریزفاکتور برای سرطان معده شناخته شده است.


متولی زاده اردکانی با بیان اینکه رژیم غذایی از دیگر فاکتورهای موثر در ابتلا به سرطان معده است، افزود: مطالعات اپیدمیولوژیک، تاثیر ترکیبات نگهدارنده برای تازه نگه داشتن میوه ها و سبزی ها در بروز سرطان معده را تایید کرده است و بر نقش مصرف آنتی اکسیدان ها علیه این بیماری تاکید دارد.


وی یادآور شد: استعمال دخانیات، مصرف غذاهای نمک سود و دودی شده و مصرف زیاد غذاهای سرخ کردنی از عوامل بروز سرطان معده به شمار می روند.


متولی زاده اردکانی تاکید کرد: نتایج مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان معده در مصرف کنندگان تنباکو، 2 برابر بیشتر از افرادی است که تنباکو مصرف نمی کنند.


** علایم سرطان معده


وی اظهار کرد: نشانه ها و علایم اولیه سرطان معده مشابه ناراحتی های گوارشی است به طوری که افراد سعی می کنند با پرهیز غذایی و درمان خودسرانه بهبود پیدا کنند.


متولی زاده با بیان اینکه کاهش وزن و بی اشتهایی علامت مهمی در تشخیص سرطان معده است، افزود: در مراحل اولیه ناراحتی های گوارشی مانند تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد ملایم و متناوب و در مراحل پیشرفته وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ و در مراحل پیشرفته تر استفراغ خونی بروز می کند.

آخرین بروز رسانی در تیر 23, 2:41 ق.ظ از نویسنده.
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 2:00 ق.ظ است.
TOP