کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

انتظار غیرواقعی از زندگی عامل افسردگی است


: پذیرش زندگی معمولی و لذت بردن از آن، نشانه واقع‌بینی و سلامت روان است، لذت نبردن از زندگی معمولی، نارضایتی از زندگی کنونی و انتظار غیرواقعی داشتن مقدمه استرس و افسردگی است.

به گزارش سلامت نیوز، شهرام ریاحی؛ روانشناس در روزنامه شهروند نوشت: هر چند افراد برای پیشرفت نیاز به هدفگذاری و برنامه‌ریزی دارند اما گام اول این است که فرد از موقعیت و وضع خود رضایت داشته باشد.درک موقعیت اکنون و پذیرش آن به انسان کمک می‌کند که بهتر پیشرفت کند و موفق شود.


کسی که از وضع خود راضی نیست چطور می‌تواند آینده‌ای روشن را برای خود متصور شود. عدم‌رضایت نه‌تنها مانع خودمراقبتی روانی می‌شود بلکه جزو آفت‌های مهم موفقیت است.
اگر فردی در ذهن خود، بین خود واقعی و خود ایده‌آلش فاصله زیادی ببیند دچار مشکل شده است؛ یعنی اهدافی را در نظر گرفته است که با توانایی‌ها و استعدادهایش همخوانی ندارد، این فرد فشار روانی و اضطراب زیادی را متحمل می‌شود و از خود و دیگران توقعات غیرواقعی دارد. این موضوع موجب می‌شود دچار یأس و ناامیدی شده و از خود و دیگران متنفر شود.
فردی که به استعداد و علایق خود آگاهی دارد و اهدافی را انتخاب می‌کند که با آنها تناسب دارد، از خود و دیگران رضایت داشته، انتظاراتش نیز معقول خواهد بود. نتیجه این نگرش، لذت بردن از زندگی معمولی است.
انسان‌های سالم درجا نمی‌زنند و از پیشرفت کردن ناراحت نمی‌شوند، ولی لذت نبردن از زندگی معمولی، نارضایتی از زندگی کنونی و انتظار غیرواقعی داشتن مقدمه استرس و افسردگی است.
بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های صداوسیما به پذیرش و لذت بردن از زندگی معمولی آسیب بسیاری وارد می‌کند. در بیشتر این مجموعه‌ها و فیلم‌ها خانه‌های بزرگ با وسایل و تزیینات گرانبها نشان داده می‌شود، در صورتی که طبقه متوسط در آپارتمان‌هایی کوچک زندگی معمولی دارند.
این تضاد در طولانی‌مدت انتظارات افراد جامعه را از خود و دیگران افزایش می‌دهد و به نارضایتی دامن می‌زند

کلمات کلیدی: عوامل افسردگی
هورمون درمانی از افسردگی جلوگیری می کند

 


تهران - ایرنا - مطالعات محققان دانشگاه پزشکی وین نشان می دهد که هورمون های جنسی اثر مهمی بر خلق و خو و روان دارند‍، به همین دلیل هورمون درمانی در درمان افسردگی موثر است.

 


 

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از رویترز، هورمون ها مهمترین عامل در تعادل نوسانات خلق وخو هستند. یکی از مهمترین دلایل افسردگی پس از زایمان نیز بر هم خوردن تعادل هورمونی است.

این قضیه هم در مورد زنان و هم در مورد مردان صدق می کند و تغییر در ترشح هورمون تستوسترون (هورمون مردانه ) می تواند باعث افسردگی شود.

تحقیقات نشان می دهد که در ورای این تغییرات هورمونی، مکانیسم های بیولوژیکی پیچیده ای نهفته است. هورمون تستوسترون، تعداد پروتئین های حامل سروتونین را در مغز انسان افزایش می دهد. سروتونین هورمونی است که در سیستم اعصاب مرکزی ترشح می شود و نقش آن تعادل حالت های روحی و احساس شادی است.

تحقیقات نشان می دهد که هورمون درمانی باعث افزایش حامل های سروتونین می شود.

مکانیسم داروهای افسردگی نیز مشابه است و برای تغییر خلق و خو، تعداد حامل های سروتونین را افزایش می دهند.

هورمون درمانی در زنان یائسه در صورتی که بیمار سابقه بیماری خاصی نداشته باشد یا از نظر ژنتیکی مستعد ژن سرطان نباشد، توصیه شده است.

هورمون درمانی از پیری زودرس و پوکی استخوان جلوگیری می کند.

این علائم را داشته باشید در معرض خودکشی هستید


محققان با مطالعه رفتاری افراد مبتلا به افسردگی الگویی را کشف کرده‌اند که در میان افراد در معرض خودکشی مشابه است.


در این تحقیق ۲ هزار و ۸۱۱ فرد مبتلا به افسردگی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که ۶۲۸ نفر از آنها حداقل یک بار دست به خودکشی ناموفق زده‌اند. محققان ویژگی‌ها و رفتارهای غالب افرادی را که دست به خودکشی زده‌اند را بررسی کرده‌‌اند و اکنون به مجموعه‌ای از رفتارها رسیده‌اند که در بسیاری از کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند دیده شده است. پژوهشگران این تحقیق که توسط کالج اروپایی نوروسایکو فارموکولوژی انجام شده ، ابتدا ویژگی‌ها و رفتارهای غالب افراد گروهی را بررسی و بازبینی کرده که اقدام به خودکشی کرده‌اند.
آمارها نشان می‌دهد که سالانه به صورت میانگین ۸۰۰ هزار نفر با خودکشی در جهان به زندگی خود پایان می‌دهند و ۲۰ برابر این رقم در هر سال اقدام به خودکشی ناموفق دارند. این رقم با گسترش افسردگی میان مردم جهان و تنهایی آنها رو به افزایش است. شناسایی علایم افراد در معرض خودکشی اما باعث کمک بستگان و دوستان این افراد می‌شود که حیاتی است و می‌تواند جان آنها را نجات دهد.


اگر در فرد افسرده‌ای این رفتارها را مشاهده کنید خطر اقدام او به خودکشی ۵۰ درصد بیشتر از دیگران است:


- رفتارهای پرخطر مانند رانندگی خطرناک یا بی‌بند و باری


- آژیتاسیون یا بی‌قراری روانی: یک سری حرکت‌های ناخواسته و بی‌هدف است که از تنش روانی و اضطراب فرد ریشه می‌گیرد. این موضوع شامل قدم زدن در اطراف اتاق، فشردن دستها، کشیدن لباس و پیچاندن آن و دیگر اقدامات مشابه و همچنین بی‌قراری شدید می‌شود.


- بروز رفتارهای ناگهانی بدون توجه به پیامدها و عواقب آن. این مسئله در روانشناسی به تکانه‌ای بودن (Impulsivity) مشهور است.


دانشمندان امیدوارند با شناسایی چنین رفتارهایی پیشرفت‌هایی در زمنیه درمان بالینی افراد مبتلا به افسردگی و کم کردن احتمال خودکشی در این افراد به دست آورند.


منبع:بی بی سی

آخرین بروز رسانی در شهرویر 10, 10:04 ق.ظ از نویسنده.

در زندگی هر کس موقعیت هایی پیش می آید که خواه ناخواه او را غمگین می سازد ، غمگینی یعنی ناخشنودی ،نارضایتی و موقعی که کارها بر وفق مراد نیست . این حالت با آشفتگی واقعی روانی و تقلیل بینش معنوی مشخص همراه نیست ، اما افسردگی حالتی است که بر کیفیت خلق شخص تاثیرعمیق گذاشته و نحوه ادراک او را از خویش و محیطش دگرگون می سازد .


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد خیلی از مردم نمی دانند که افسرده هستند ، چون نمی توانند بین یکی دو علامت که در خود یافته اند با تغییرات کلی خلق خود ارتباطی پیدا کنند.اگر نیازمندی های جسمی و روحی فرد رفع نگردد و احساسات و آرزوها و علایق آنها مورد توجه اطرافیان قرار نگیرد ، موجبات ناراحتی های جسمی و روانی آنها به وجود می آید، افسردگی بیماری است که تاثیر زیادی در زندگی روزمره مبتلایان و اطرافیان آنها دارد؛ این بیماری علاوه بر ایجاد مشکلات روانی، به عنوان مادر بسیاری از بیماری های جسمانی نیز شناخته شده است ،از این رو در منابع پزشکی بر توجه بیشتر به این اختلال و لزوم برطرف کردن آن پیش از اقدام به درمان بیماری های جسمی تاکید شده است و با توجه به اهمیت موضوع چندی پیش، حاجتی ، عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: در منابع علمی شیوع افسردگی در کشورهای مختلف دنیا حدود 10 تا 20 درصد و متوسط آن حدود 15 درصد اعلام شده است و در ایران طبق نتایج تحقیقاتی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در قالب طرح ملی پیمایش سلامت روان در سال 1390 انجام داد، شیوع افسردگی به طور متوسط 12 درصد است.


وی با بیان اینکه در مقایسه آمار جهانی شیوع افسردگی و میزان آن در ایران به این نتیجه می رسیم که تفاوت چندانی با سایر کشورهای دنیا نداریم، افزود: میزان افسردگی در ایران درسال ها، فصول و مکان های مختلف متفاوت است اما این تحقیق صورت گرفته متوسط آن را 12 درصد اعلام می کند ، با توجه به شیوع این بیماری و اهمیت آن با دکترعلی ناظری آستانه، متخصص اعصاب و روان گفتگو کردیم .


وی با توجه به شیوع این بیماری در جهان گفت : براساس آمارهای جهانی، همچنین تجربه‌هایی که خود ما داریم و در کلینیک‌ها و مطب‌ها مشاهده می‌شود و پژوهش‌هایی که در سطح کشورمان صورت گرفته است درزمینه اعصاب و روان، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که افراد با آن مواجه هستند،اختلالات و بیماری‌های مربوط به افسردگی است که از لحاظ طبقه بندی گسترده‌ترین و پیشروترین مشکلات اعصاب و روان را در جامعه تشکیل می‌دهد که البته همان طور که اشاره شده است آمارافراد مبتلا به این بیماری در ایران با آمار جهانی هم همخوانی دارد.


ناظری آستانه افزود: افسردگی در علم پزشکی به عنوان یک بیماری شناخته می‌شود و به این معناست که حتما گروهی از افراد زمینه‌های ژنتیکی، اختلالات خانوادگی و خلاصه آسیب‌پذیری جسمی برای ابتلا به افسردگی را در خود دارند و این در زمینه ژنی آنها وجود داشته و در ایران نیز همین طور می‌باشد حتما در این مورد زمینه باید وجود داشته باشد.


درصد قابل ملاحظه‌ای از مردم جهان که نزدیک به 5 تا 10 درصد را شامل می‌شوند این زمینه ارثی را دارند و در کنار آن روش‌های تربیتی و مدل ارتباط با خانواده و به خصوص مادر و بعد الگوهایی که در آموزش و پرورش در سال‌های کودکی و نوجوانی برای شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها طراحی و اجرا می‌شود، عواملی هستند که اگر کار خودشان را به خوبی انجام ندهند، زمینه ساز ایجاد بیماری‌هایی مانند افسردگی در افراد مستعد می‌شوند، یعنی فرض بفرمایید احساس ناامنی خانوادگی در رابطه‌ها، همراه با اضطراب و تنش و کم‌حوصلگی است، فشارها و استرس‌ها به خاطر تحصیل، وضعیت اقتصادی، اشتغال مادر و ... همه اینها باعث می‌شود که زمینه این بیماری برای افراد مستعد پیش بیاید و زودتر فراهم شود و آنها در معرض افسرده شدن باشند و دسته دیگر عوامل اصلی، عوامل بیرونی و اجتماعی هستند ، مثل مشکلات اقتصادی و ... در سنین پایین‌تر ممکن است فرد دچار گرفتاری‌های خانوادگی باشد مانند اختلاف والدین، طلاق و مشکلات مالی خانواده که بر فرزند هم اثرمنفی می‌گذارد ویا مرگ آنها وچیزهایی شبیه به این موارد و درسنین بالاتر یعنی "نوجوانی و جوانی" مشکلاتی دیگر را شاهدیم مانند مشکلاتی که افراد برای ازدواج پیدا می‌کنند و یا مشکلات شغلی، تحصیلی و اقتصادی و یا عوامل محیطی مانند بلایای طبیعی و یا شرایط خاص اجتماعی که در ایران هم بعضا در دهه‌های مختلف برای مردم ایجاد فشار و زحمت کرده، خب همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا موجبات شروع و شیوع این مشکل را ایجاد کنند ولی با توجه به آخرین بررسی‌هایی که در داخل کشورمان داریم از نظر علم پزشکی و آمار بیماران قطعی، این شیوع در ایران بیشتر از کشورهای دیگر دنیا نیست ولی زمینه حالت‌های خفیف آن در کشورهایی مثل کشور ما ایران ، بیشتر است به خاطر اینکه این اضطراب های محیطی که به آن اشاره شد که ممکن است در یک مقاطعی در کشور ما هم بیشتر دیده می‌شده ، یا هنوز هم دیده می‌شود.


این متخصص اعصاب و روان در ادامه به راه های پیشگیری از بیماری افسردگی پرداخت ، گفت : برای پیشگیری از بیماری افسردگی، ما در سه مسیر حرکت می‌کنیم که مسیر اول آموزش روانی می‌باشد.


آموزش روانی اجتماعی به این معنا است که از طریق پزشکان،مسئولان بهداشتی جامعه،رسانه‌های عمومی، آموزش صحیح راجع به چگونگی صحیح زیستن و تامین بهداشت روان باید صورت بگیرد، شیوه‌های صحیح رابطه با دیگران، سبک زندگی سالم، حتی تغذیه سالم، شیوه های حل مشکل و ... اینها شیوه‌هایی است که بستر لازم را فراهم می‌کند و به افراد کمک می‌کند که کمتر در معرض آسیب‌های روانی – اجتماعی خاص قراربگیرند و از طرف دیگر غربالگری و شناسایی افرادی که در معرض خطر هستند و آسیب پذیر هستند، خیلی مهم می‌باشد مثلا اگر در خانواده‌ای سابقه بیماری اختلالات اعصاب، بستری شدن در بیمارستان و مراجعه به روانپزشک به صورت مکرر بوده ، بچه‌های آن خانواده باید بیشتر مورد مراقبت قرار بگیرند و رسیدگی شوند و اگر مشکل کوچکی ایجاد شد از متخصص برای پیشگیری از وارد شدن به مراحل پیچیده‌تر، کمک بگیرند و اینها هم یکی دیگر از راه های پیشگیری است و در نهایت فراهم کردن بسترهای اجتماعی مناسب برای اینکه فرصت بالندگی و رشد پیدا بکنند و امنیت خاطر بیشتری از لحاظ رفاه اقتصادی، شغلی، اجتماعی و تحصیل و ازدواج پیدا بکنند، می‌تواند عامل نهایی دیگری باشد که به نوعی از شیوع و تشدید بیماری‌هایی مانند افسردگی جلوگیری کند.ناظری آستانه در ادامه به موارد استفاده از قرص‌های افسردگی اشاره کرد و گفت :قطعا درمان پزشکی و دارویی باید توسط روانپزشک تجویز شده باشد، زیرا روانپزشکان این کار را بر پایه یک اصول علمی و تشخیص دقیق پزشکی انجام می‌دهند .


در مورد تجویز دارویی برخی از افراد غیرمتخصص برای مبتلایان به این بیماری توصیه می کنیم که اگربخواهیم توسط هرگونه افراد، غیر از روانپزشکان این تجویزها صورت گیرد ممکن است اشتباهاتی صورت بگیرد که این صحیح نیست. دوره های مصرف دارو در این بیماران معمولا بین شش ماه و یکسال است و افراد بیماری که تحت درمان موفق زیر نظر روانپزشک هستند، این بیماری‌ها در آنها می‌تواند از بین برود و یک دوره درمانی هم کامل هم طی می‌شود بدون اینکه دردسری اتفاق بیفتد، البته موارد نادری هم از افراد مقاوم و پیچیده هم همیشه وجود دارند که برای آنها هم راه‌حل‌هایی وجود دارد ولی طول درمان در برخی بیماری‌ها دیگر طولانی‌تر و یا حتی کوتاه‌تر از این هم است، مهم این است که در مورد درمان، اصل ماجرای درمان دارویی زیر سوال نرود ولیکن پذیرفته شود که این کار حتما توسط متخصص، فوق تخصص مربوطه صورت بگیرد.

رشد نگران کننده سرماخوردگی روانی در کشور
 افسردگی از جمله مشکلاتی است که جامعه ایران طی دهه اخیر با آن بیش از همیشه آشنا شده است. اگر چه تا امروز آمار دقیقی درباره این مشکل ارائه نشده اما جسته و گریخته هشدارهایی درباره حاد شدن وضعیت افسردگی در کشور منتشر شده است. سال گذشته رئیس انجمن علمی روانپزشکان از افسردگی 20 تا 25 درصد ایرانیان خبر داد. این آمار اگر چه به صورت دقیق نیست اما بیانگر تحولات روانی است که در بطن جامعه رخ داده و به نوعی بر عملکرد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی کشور تاثیرگذار است.

افسردگی عامل از بین رفتن انگیزه رشد جوانان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه روزان، تقریبا اغلب افراد می‌دانند که افسردگی به معنای خستگی مزمن روحی، نداشتن انگیزه برای فعالیت‌های اجتماعی و ناامیدی است. این مسئله این روزها بیشتر در قشر جوان جامعه دیده ‌می‌شود. مسئله‌‌ای که منجر به از بین رفتن نیروی کارآمد این قشر و انگیزه‌های آنان شده است. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که همین افسردگی زمینه را برای گرایش جوانان به مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر افزایش داده است. افسردگی تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ ‌می‌دهد که زمینه‌های اصلی آن را شرایط اقتصادی، اجتماعی و فکری جامعه شکل ‌می‌دهد. بیکاری، مشکلات اقتصادی، از هم گسستگی‌های عاطفی که این روزها در بین جوانان شدت نیز یافته از عمده عوامل شیوع افسردگی هستند. هر چند افسردگی در ایران تنها جوانان را نشانه نرفته است و بخش مهمی از افراد بزرگسال و حتی مسن را نیز گرفتار کرده است.

جامعه جوانان را به سمت افسردگی سوق می‌دهد

سعیده، 30 ساله، از 25 سالگی دچار افسردگی شده است. او درباره علت افسردگی‌اش می‌گوید: بیکاری، مشکلات اقتصادی و از همه مهمتر تنهایی در من ایجاد افسردگی کرد. متاسفانه در مسیر کاری احساس کردم که همیشه یک کارمند زیر دست هستم که دیگران حق دارند هر طور دوست دارند با او رفتار کنند. این موضوع درباره موقعیت ازدواج نیز همینگونه بود و انتظارات واقعی خود را در شخص خاصی نمی‌دیدم؛ اما مهمترین دلیل برای افسردگی من تنهایی بود چرا که بعد از مدتی دوستانم نیز به خاطر مشغله کاری از من دور شدند. این احساس تنهایی به حدی شدت گرفت که دیگر خودم دوست نداشتم کسی را ببینم یا معاشرت کنم. در نتیجه تحت درمان قرار گرفتم اما هنوز بهبودی کامل حاصل نشده است. من فکر می‌کنم این جامعه است که جوانان را به سمت افسردگی سوق می‌دهد.

زنان 70 درصد بیش از مردان افسرده می‌شوند

حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس و مدرس دانشگاه، افسردگی را از جمله بیماری‌های شایع در جامع می‌داند و در این باره به روزان می‌گوید: شیوع افسردگی در جامعه ما باعث شده که به عنوان سرماخوردگی روانی نامیده شود. افسردگی دارای علائم و نشانه‌های متعددی است که از مهمترین آن ‌می‌توان غمگین شدن فرد را نام برد.

وی در ادامه افزود: عنصر اصلی در افسردگی خلق غمگین است که ملالت نامیده ‌می‌شود. دوره‌های افسردگی حاد که محدودیت زمانی دارد افسردگی اساسی نامیده ‌می‌شود اما افسردگی‌های دیگری مانند اختلال افسردگی مداوم نیز وجود دارد. افسردگی اساسی اغلب همراه با اختلالات دیگر مانند اختلال شخصیت، مصرف مواد مخدر و اضطراب همراه است.

این روانشناس تصریح کرد: هر سال 7/6 درصد جمعیت بزرگسال مورد تشخیص افسردگی اساسی قرار‌می‌گیرند. البته زنان 70 درصد بیشتر از مردان احتمال دارد که به افسردگی دچار شوند.

جوان‌ها 200 برابر بیشتر افسردگی می‌گیرند

ابراهیمی مقدم درباره شیوع افسردگی در بین جوانان گفت: افراد 18 تا 29 ساله 200 درصد بیشتر از بزرگسالان 60 ساله احتمال افسردگی دارند در واقع سن متوسط این اختلال 32 سالگی است. وی درباره آمار افسردگی در ایران اظهار کرد: ما آمار دقیقی از میزان افسردگی در داخل کشور نداریم اما بر اساس شواهد می‌توان گفت که میزان قابل توجهی از این اختلال در داخل کشور وجود دارد.

این روانشناس در پاسخ به این سئوال که دلیل شیوع افسردگی در کشور چیست، گفت: اصولا فرهنگ ما افسردگی پذیر است و به غم بیش از شادی بها ‌می‌دهد. برای نمونه ببینید که افراد چقدر برای مراسم ختم تلاش ‌می‌کنند و روزهای متمادی برای درگذشته مراسم دارند اما برای شادی‌هایی نظیر ازدواج، تولد و. .. اینچنین نیست و افراد به سختی پذیرای این اتفاقات هستند و این نگران کننده است.

کم خونی هم باعث افسردگی می‌شود

ابراهیمی مقدم درباره عوارض افسردگی بیان کرد: افسردگی ‌می‌تواند عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. خشونت و دعوا هم ‌می‌تواند معلول افسردگی باشد و هم علت آن. در حقیقت خشم فروخورده و عدم بروز عصبانیت خود یکی از دلایل افسردگی است کما اینکه افسردگی نیز ‌می‌تواند خشم و خشونت به دنبال داشته باشد.

وی درباره دلیل ابتلای بیشتر خانم‌ها به اختلال افسردگی گفت: برای این مسئله دلایل متعددی اعلام شده است. مثلا گفته ‌می‌شود که چون خانم‌ها در بدن خود دو کروموزوم X دارند این مسئله به لحاظ ژنتیکی در آنان ایجاد شده است. برخی نیز دوران قاعدگی را از جمله دلایل افسردگی ‌می‌نامند. کم خونی یکی از عمده علل افسردگی است که باید به آن توجه کرد. البته داروها و قرض‌های ضد بارداری نیز ‌می‌توانند سبب افسردگی در زنان شوند اما به نظر من مهمتر از همه اینها تفریح است.

ورزش و تفریح عوامل مهم در کاهش افسردگی

این روانشناس افزود: در تمام دنیا اماکن تفریحی برای خانم‌ها کمتر از آقایان است ضمن اینکه جایگاه اجتماعی نیز برای خانم‌ها اغلب پایین تر در نظر گرفته ‌می‌شود و مشاغل بهتر عمدتا به آقایان تعلق دارد. این در حالی است که در شرایط یکسان نیز جامعه به آقایان از نظر اقتصادی اولویت بیشتری ‌می‌دهد. مثلا اگر یک آقا و خانم هر دو در یک شغل فعالیت کنند باز هم درآمد آقا بیشتر است که این خود باعث سرخوردگی ‌می‌شود.

ابراهیمی مقدم تصریح کرد: مواردی نظیر ورزش ‌می‌تواند به تخلیه انرژی بینجامد و کاهش افسردگی را به دنبال داشته باشد این در حالی است که باز هم امکان ورزش برای آقایان بیش از خانم‌ها فراهم است. وی درباره تبعات افسردگی گسترده در جامعه گفت: وقتی یک جامعه دچار افسردگی شود، انگیزه‌ها کاهش ‌می‌یابد. کاهش شادی و شادمانی به خودی خود باعث افزایش بیماری‌ها و کاهش رشد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و صنعتی یک کشور ‌می‌شود.

افزایش کارکرد جامعه با گسترش شادی

به گفته این روانشناس در یک جامعه شاد افراد ارتباط‌های اخلاقی بهتری با یکدیگر دارند و قطعا رشد فرهنگی، فکری و اقتصادی بیشتری را نیز شاهد هستند. بیشتر کشورها برای افزایش سطح کارکرد در جامعه به دنبال گسترش شادی در بین مردم هستند به همین خاطر با هر بهانه‌ای جشن‌های مختلف برگزار ‌می‌کنند. برخی از کشورها روزهای خاصی را به شهرها اختصاص ‌می‌دهند و به ترتیب برای هر شهری جشن خاصی برپا ‌می‌کنند تا مردم به شادی دست یابند چرا که شادمانی در بطن خود از مشکلات روانی و مسائلی نظیر طلاق و درگیری ‌می‌کاهد و عوارض این مشکلات را کاهش ‌می‌دهد.

ابراهیمی مقدم در پاسخ به این سئوال که آیا مواد غذایی خاصی بر شادمانی موثر هستند، گفت: برخی از مواد غذایی خاصیت شادی افزایی دارند. مثلا زعفران ‌می‌تواند شادی بخش باشد اما این موارد عمدتا به خلق و خوی افراد باز ‌می‌گردد. مثلا ممکن است به یک فرد زعفران بدهید اما به او تلقین ناراحتی کنید و بالعکس با یک ماده غذایی بی خاصیت به او شادی ببخشید. لذا تلقین و عوامل اجتماعی بسیار موثر هستند البته مواردی نظیر تغذیه، آب و هوا و. . نیز تاثیرگذار هستند. اگر دقت کرده باشید ‌می‌بینید که در روزهای آلوده میزان غم و ناراحتی افراد بیشتر است.

متاهل‌ها کمتر افسرده می‌شوند

وی درباره راه‌های درمان افسردگی اظهار کرد: در درجه نخست افراد باید احساس شادی و شادمانی خود را افزایش دهند و نگاه مثبت داشته باشند و از نگاه منفی بپرهیزند. افزایش ارتباط اعضای خانواده نیز ‌می‌تواند بسیار موثر باشد لذا بهتر است که خانواده‌ها تعامل مثبت خود را با یکدیگر حفظ کنند. این روانشناس تاکید کرد: افراد باید جنبه معنوی زندگی خود را حفظ کنند و از فرصت‌های اندک برای شادی استفاده کنند. تحقیقات ثابت کرده است که افراد متاهل میزان افسردگی کمتری نسبت به افراد مجرد دارند. لذا برقراری یک ارتباط مناسب را باید در برنامه‌های خود قرار دهیم.

جامعه افسرده القاء کننده داستان‌های ترسناکی است که در آن افراد همه در تاریکی فرو رفته‌اند و کسی تمایلی به دیدن زیبایی‌های جهان اطراف ندارد. شاید لازم باشد بیش از دولت، مسئولان و دیگر عوامل، خودمان اندکی به شادمانی درونی خود اهمیت دهیم. دنیای اطراف با تمام مشکلات و سختی‌هایی که از سر گذرانده و باز هم از سر خواهد گذراند زیبایی‌های شگرفی در نهاد خود دارد که دیدن آن سرشار از لطف و لذت است. شاید شادمانی جایی در درون خود ما باشد.

نوردرمانی به کاهش علائم افسردگی کمک می کند


طبق یک مطالعه جدید، استفاده از نوردرمانی به تنهایی یا به همراه داروهای ضدافسردگی می تواند به درمان افراد مبتلا به افسردگی کمک کند.


 به نقل از مهر، محققان در مطالعه هشت هفته ای ۱۲۲ فرد مبتلا به افسردگی حاد دریافتند افرادی که با نوردرمانی یا تلفیق نوردرمانی با داروی ضدافسردگی تحت درمان بودند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبود بیشتری در علائم بیماری شان تجربه کردند.همچنین افرادی که فقط با داروهای ضدافسردگی تحت درمان بودند (بدون نوردرمانی)، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبودی نشان ندادند.
دکتر ریموند لام، از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا، در این باره می گوید: «این موضوع که درمان با داروی ضدافسردگی بهتر از دارونما نیست، مسئله ایی غیرعادی نیست.»وی در ادامه افزود: «حقیقت این است که در مطالعه ما، درمان با نور به مراتب بهتر از دارونماهاست.»
محققان در این مطالعه متوجه شدند ۷۶ درصد افرادی که هم نوردرمانی و هم داروی افسردگی دریافت کرده بودند، علائم بیماری شان تا ۵۰ درصد یا بیشتر بهبود یافته بود. این میزان بهبودی فقط در ۵۰ درصد افرادی که نوردرمانی و قرص دارونما دریافت کرده بودند مشاهده شد. در افراد دریافت کننده قرص دارونما در حدود ۳۳ درصد بهبودی و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۲۹ درصد بهبودی مشاهده شد.در انتهای درمان هم ۵۹ درصد افرادی که همزمان تحت درمان داروی ضدافسردگی و نوردرمانی قرار گرفته بودند، علائم افسردگی به طور کامل بهبود یافته بود. در حالیکه در افراد تحت درمان با نوردرمانی به همراه قرص دارونما، این رقم ۴۴ درصد بود، در افراد دریافت کننده قرص دارونما ۳۰ درصد و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۱۹ درصد بهبودی کامل مشاهده شد.

حقایق و شایعات رایج درباره افسردگی را بخوانید


افسردگی تقریبا در یک ششم افراد، زمانی در طول زندگی اتفاق می افتد بنابراین درمانهای خانگی و شایعات و حقایق درباره آن بین مردم رایج است. یکی از این باورها این است که خود را در کار غرق کنید تا احساس بهتری پیدا کنید. در موارد خفیف احساس غمگینی، این ممکن است واقعا موثر باشد، اما افسردگی موضوع دیگری است. کار زیاد خود یکی از علائم افسردگی به خصوص در مردان است.

شایعه: افسردگی یک بیماری واقعی نیست

افسردگی یک وضعیت پزشکی جدی است و یکی از مهمترین علتهای ناتوانی در بزرگسالان به شمار می آید، اما ممکن است با احساس غم معمولی به اشتباه گرفته شود. شواهد بیولوژیکی افسردگی را میتوان در اسکن مغزی مشاهده کرد که میزان غیر طبیعی فعالیت را نشان میدهد. مواد شیمیایی مهمی در مغز که سیگنالها را بین عصبها منتقل میکنند، در افراد افسرده از تعادل خارج میشوند.

حقیقت: افسردگی در مردان به سادگی مشخص نمیشود

پزشک یا نزدیکان یک مرد افسرده، ممکن است متوجه افسردگی او نشوند. علت آن این است که مردان کمتر از زنان درباره احساساتشان صحبت میکنند و برخی از مردان افسرده غم یا ناراحتی خود را نشان نمیدهند. به جای آن ممکن است عصبانی، تحریک پذیر یا بی قرار دیده شوند. حتی ممکن است حمله کلامی نسبت به دیگران داشته باشند. برخی از مردها سعی میکنند از طریق رفتار یا مصرف بی ملاحظه مواد بر افسردگی خود غلبه کنند.

شایعه: افسردگی فقط ترحم به خود است

سرسختی و قدرت روحی روانی در فرهنگ ما مورد ستایش است و هر کسی که شکوه ای داشته باشد، فورا بر او برچسب منفی زده میشود. اما افرادی که افسردگی بالینی دارند، تنبل نیستند و برای خود احساس تاسف نمیکنند. همچنین نمیتوانند افسردگی را از خود دور کنند. افسردگی یک بیماری پزشکی است و مربوط به تغییراتی است که، در مغز روی میدهد و همانند بیماریهای دیگر معمولا با درمان مناسب بهبود می یابد.

حقیقت: هر کسی ممکن است افسرده شود

همه افراد اعم از درونگرا و برونگرا با هر پس زمینه نژادی و خانوادگی، ممکن است به افسردگی دچار شوند. این بیماری در زنان دو برابر مردان شایع است اما ممکن است علت آن، این باشد که زنان بیشتر به دنبال درمان و ابراز بیماری هستند. اغلب در اواخر جوانی یا اوایل دهه بیست زندگی علائم شروع میشوند، اما در هر سنی ممکن است دوره های آن اتفاق بیفتند. تجربه های سخت فردی نیز میتواند افسردگی ایجاد کند و به چیزی فراتر از غم تبدیل شود.

حقیقت: تغییرات آرام آرام پیش میروند

افسردگی به تدریج فرد را گرفتار میکند و این ویژگی باعث میشود شناسایی آن دشوارتر از بیماریهای ناگهانی باشد. یک روز بد در ابتدا، کم کم تبدیل به روزهای یکنواخت و خسته کننده میشود و غیبت از کار، مدرسه یا موقعیتهای اجتماعی آغاز میگردد. یک نوع افسردگی به نام افسرده خویی یا دیستیمیا ممکن است سالها به صورت بیماری مزمن و کم شدت باقی بماند، کسالتی که قاتلِ خاموش شغل و روابط شما میشود. از طرفی افسردگی ممکن است وضعیت شدید و ناتوان کننده ای باشد. بسیاری افراد با درمان ظرف 4 تا 6 هفته احساس بهبودی قابل توجهی خواهند داشت.

شایعه: درمان افسردگی به معنی مصرف مادام العمر دارو است

با وجود شایعات در مورد پروزاک، داروها تنها یکی از ابزارهای مورد استفاده برای بهبود خلق افسردگی هستند و کمک گرفتن برای درمان افسردگی به معنی مصرف دارو نیست. در واقع مطالعات نشان میدهند، گفتگو درمانی و نیز مصرف دارو برای افسردگی های خفیف تا متوسط، موثر است. حتی اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید، احتمالا لازم نیست تمام طول عمر خود مجبور به استفاده از آن باشید. پزشک به شما کمک میکند زمان مناسب توقف دارو را مشخص کنید.

شایعه: افراد افسرده زیاد گریه میکنند

همیشه اینطور نیست. برخی افراد هنگام افسردگی گریه نمیکنند یا حتی خیلی غمگین نیستند بلکه از نظر هیجانی تهی هستند و احساس پوچی و بی مصرف بودن میکنند. افسردگی حتی اگر بدون علائم محسوسی باشد، اگر درمان نشود فرد نمیتواند از زندگی لذت کافی ببرد و افسردگی او بر خانواده اش تاثیر میگذارد.

حقیقت: سابقه خانوادگی سرنوشت شما را تعیین نمیکند

اگر افسردگی در خانواده شما سابقه دارد، احتمال بیشتری دارد که شما نیز گرفتار آن شوید اما احتمال این که چنین نباشد نیز وجود دارد. افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند میتوانند مراقب علائم اولیه افسردگی بوده و فورا اقدامی انجام دهند، خواه در جهت کاهش استرس، خواه ورزش بیشتر، مشاوره یا درمان حرفه ای.

شایعه: افسردگی بخشی از فرایند پیری است

بیشتر افراد، چالش پیری را بدون تجربه افسردگی مدیریت میکنند، اما وقتی افسردگی اتفاق بیفتد، ممکن است از آن چشم پوشی شود. افراد مسن تر ممکن است ناراحتی یا علائم مبهم خود را پنهان کنند: غذا دیگر لذت بخش نیست، دردها شدیدتر شده اند، الگوی خواب تغییر یافته و .... مشکلات پزشکی نیز میتوانند در سالمندان افسردگی ایجاد کنند و افسردگی بهبودی از جراحی یا حمله قلبی را کند میکند.

حقیقت: علائم افسردگی میتواند شبیه به زوال عقل شود

در سالمندان، افسردگی میتواند ریشه مشکلات حافظه، گیجی و در برخی موارد هذیان باشد. پرستاران و پزشکان ممکن است این مشکلات را با علائم زوال عقل یا کاهش حافظه مربوط به سن اشتباه بگیرند. دریافت درمان در اکثر افراد سالمند مبتلا به افسردگی، این مشکل را برطرف میکند. روان درمانی به ویژه برای افرادی که نمیتوانند یا نمیخواهند دارو مصرف کنند، مفید است.

شایعه: گفتگو وضعیت را بدتر میکند

زمانی به افراد توصیه میشد با صحبت کردن درباره مشکلاتشان، وضعیت را بدتر نکنند. امروزه شواهد نشان میدهد که مباحثات هدایت شده توسط یک متخصص میتواند وضعیت را بسیار بهتر کند. انواع مختلف روان درمانی با شناسایی الگوی فکری منفی، احساسات ناخود آگاه یا مشکلاتی در روابط، به درمان افسردگی کمک میکند. اولین قدم صحبت با متخصص سلامت روان است.

حقیقت: تفکر مثبت میتواند مفید باشد

توصیه قدیمی تاکید بر مثبت اندیشی، امروزه تبدیل به یک راهکار برای مقابله افسردگی شده است. به این شیوه درمان رفتاری شناختی (سی بی تی) گفته میشود. افراد در این شیوه درمانی راهکارهای جدیدی برای تفکر و رفتار مثبت یاد میگیرند. رفتار و گفتگوی درونی منفی شناسایی شده و باا افکار مثبت تر جایگزین میشود. این روش به تنهایی یا در ترکیب با دارو در بسیاری از افراد درمان موثری است.

شایعه: نوجوانان در کل شاد نیستند

اگر چه بسیاری از نوجوانان دمدمی، جدلی و تحریک پذیر هستند اما تحریک پذیری و ناراحتی و غم طولانی مدت برای آنها طبیعی نیست. وقتی شاد نبودن بیش از دو هفته طول بکشد، ممکن است علامت افسردگی باشد که تقریبا در یک نفر از هر یازده نوجوان اتفاق می افتد. علائم دیگری که نشان میدهند نوجوان نیاز به کمک دارد عبارتند از: دائما تحریک پذیر یا نارحت هستند حتی وقتی با دوستانشان همراه هستند، از فعالیتهای مورد علاقه شان لذت نمیبرند یا افت تحصیلی ناگهانی دارند.

حقیقت: ورزش داروی افسردگی

مطالعات بسیار خوبی نشان میدهند که، ورزش با شدت متوسط و به صورت منظم، میتواند علائم افسردگی را کاهش داده و نیز به اندازه دارو در برخی افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط مفید واقع شود. ورزش گروهی یا همراه با دوستان خوب، حمایت اجتماعی را نیز به همراه می آورد که به نوبه خود خلق را بهبود میبخشد.

شایعه: درمان افسردگی دشوار است

واقعیت این است که اکثر افرادی که اقدامی برای بهبود افسردگی شان انجام میدهند، بهبود می یابند. در مطالعه بزرگی که توسط موسسه سلامت روان ملی امریکا انجام شد، 70% از افراد از طریق دارو علائمشان بر طرف شد، اگر چه ممکن است همیشه با اولین مصرف دارو این اتفاق نیفتد. مطالعات نشان میدهند بهترین درمان ترکیب دارو و گفتگو درمانی است.

حقیقت: هر غمی افسردگی نیست

برخی وقایع زندگی موجب ناامیدی یا غمگینی میشوند، اما این حالات لزوما افسردگی نیست. سوگ پس از مرگ، جدایی ، از دست دادن شغل یا شناسایی یک بیماری جدی، طبیعی است. یک نشانه نیاز به درمان این است که غمگینی اکثر مواقع روز و در اکثر روزها وجود دارد. وقتی فرد به طور مناسب و صحیح در حال گذراندن شرایط دشواری باشد، معمولا گاهی حواسش از ناراحتی پرت میشود یا خوشحالی را تجربه میکند.

حقیقت: امید به روزهای بهتر واقعی است

ممکن است افراد در اعماق افسردگی تصور کنند، هیچ امیدی برای بهتر شدن زندگی وجود ندارد. این ناامیدی بخشی از این بیماری است نه واقعیت. با درمان، به تدریج نگرش مثبت جایگزین افکار منفی میشوند، خواب و اشتها بهبود می یابد و خلق بهتر میشود. افرادی که برای گفتگو درمانی به متخصص مراجعه میکنند، به مهارتهای غلبه بر استرس در زندگی که میتوانند ناامیدی به همراه داشته باشند، مجهز میشوند.

 


 محققان ترکیبی به نام hydroxynorketamine را شناسایی کردند که می‌تواند علائم افسردگی را به سرعت و بدون عوارض جانبی ناخواسته مرتبط با دارو‌های روانگردان درمان کند.

 


به گزارش سرویس علمی ایسنا، استفاده از ترکیب HNK همچنین می‌تواند به عنوان یک روش درمانی برای درمان اختلالات عصبی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون به کار گرفته شود.


 


دکتر ایروینگ وینر، محقق ارشد موسسه ملی پیری در بالتیمور اظهار کرد: استفاده بالینی از کتامین برای درمان افسردگی محدود است زیرا این دارو برای تزریق وریدی تجویز شده و ممکن است سبب عوارض جانبی مثل توهم و آرامبخشی تا نقطه بیهوشی شود. ما دریافتیم که ترکیب HNK به طور قابل توجهی به اثرات ضد افسردگی کتامین در حیوانات کمک می‌کند اما سبب آرامبخشی یا بیهوشی نمی‌شود و این امر سبب شده تا این دارو بتواند یک جایگزین فوق‌العاده برای دارو‌های ضد افسردگی در انسان باشد.


 


محققان با استفاده از یک مدل موش، به آزمایش ترکیب HNK پرداختند تا ببینند که آیا این ترکیب به تنهایی می‌تواند اثرات مفید منسوب به کتامین را بدون عوارض جانبی ناخواسته آن تولید کند.


 


در این مطالعه، به موش‌ها دوزهای وریدی کتامین، HNK و ترکیب دیگر تولید شده توسط سوخت و ساز کتامین به نام norketamine داده شد. اثری که هر یک از اینها در تحریک مسیرهای سلولی خاصی از مغز موش‌ها داشتند پس از 20، 30 و 60 دقیقه بررسی شد و از بافت مغز موش‌هایی که عاری از دارو بودند به عنوان یک سند استفاده شد.


 


محققان دریافتند که ترکیب HNK ، مانند کتامین، نه تنها اثرات ضد افسردگی قوی و سریع تولید می‌کند، بلکه مسیر‌های عصبی احیاکننده را تحریک کرده و سبب رشد مجدد سلول‌های عصبی در مغز موش‌ها می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد که HNK دارای مزایای متعددی نسبت به کتامین است و با این که 1000 برابر قوی‌تر است، مانند یک داروی بیهوشی عمل نمی‌کند و می‌تواند به صورت خوراکی مصرف شود.


 


HNK همچنین با کاهش تولید دی-سرین، یک ماده شیمیایی موجود در بدن که تولید بیش از حد آن باعث اختلالات عصبی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون می‌شود در ارتباط است. توانایی HNK برای کاهش تولید دی-سرین، در کنار تحریک بازسازی اتصالات نورون در مغز، می‌تواند به یک روش درمانی جدید بالقوه برای درمان این اختلالات کمک کند.


 


دکتر وینر اظهار کرد: خواص منحصر به فرد HNK امکان توسعه یک درمان روزانه را که به سرعت عمل می‌کند و می‌تواند در خانه برای انواع بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی به کار گرفته شود افزایش می‌دهد.


محققان برای ثبت این اختراع نیز اقدام کرده‌اند

هم نیست چقدر از نظر احساسی قوی باشید، خیلی اوقات پیش می آید که در دام افسردگی گرفتار می شوید. ضربه ها و آسیب های روحی و احساسی برای همه ما اتفاق می افتد—چه به خاطر از به هم خوردن رابطه تان باشد، چه به خاطر از دست دادن کارتان یا مرگ یکی از عزیزان. این واقعیت که احساس ناراحتی خواهید کرد کاملاً بدیهی و مشخص است. خیلی از آدم ها از غم و اندوه بیش از حد از پا درآمده اند، مدام یاد ناراحتی ها و تجربیات تلخ گذشته خود می افتند و ایمانشان را به دنیا از دست داده اند. بهبودی روندی بسیار کند است، اما بعضی کارها به تسریع این روند کمک کرده و باعث می شود سریعتر به وضعیت عادی زندگی خود برگردید.
در زیر به نکاتی اشاره می کنیم که به شما کمک می کند با تغییر رفتارتان سلامتی احساسیتان را سریعتر به دست آورید.
سلامت جسمیتان را حفظ کنید
اولین اشتباهی که افراد بعد از یک ضربه روحی و احساسی مرتکب می شوند، این است که اجازه می دهند فروپاشی ذهنیشان، فروپاشی جسمی را نیز به وجود آورد. خوی است این ضرب المثل را همیشه به یاد داشته باشید که عقل سالم در بدن سالم است. تغذیه سالم به حفظ تعادل جسمیتان کمک میکند تا دیگر از نظر جسمی احساس سنگینی و کسالت نکنید-حتی اگر از نظر ذهنی همچنین احساسی داشته باشید.
چون استرس و فشارهای روحی-روانی علاوه بر ذهنتان بر جسمتان نیز فشار می آورد، بدنتان می تواند از هر کمکی برای مقابله با این ضربه های روحی استفاده کند. علاوه بر این، هرچه بیشتر ورزش کنید، احساس بهتری خواهید داشت و وضعیت ظاهریتان هم بهتر خواهد بود. تاثیر ورزش در دراز-مدت ظاهر خواهد شد، پس اگر در حال حاضر ورزش به نظرتان کاری پرزحمت و دشوار آمد، مطمئن باشید که در آینده فواید زیادی عایدتان خواهد کرد.
قرار دادن ورزش جزء یکی از برنامه های روزانه به شما کمک می کند برنامه زندگیتان منظم تر شده و شب ها راحت تر بخوابید.
خوب بخوابید
بدون خواب کافی، قدرت تمرکز انسان از بین می رود و درمواقعی که فرد می خواهد از یک ضربه روحی بهبودی حاصل کند، برای او بسیار مضر خواهد بود. اگر به خاطر کابوس ها یا سایر مشکلات ناشی از ضربه روحیتان، در خوابیدن مشکل پیدا کرده اید، یک مشاور یا پزشک می تواند به شما کمک کند. درغیر اینصورت، با رفتن به رختخواب سر یک ساعت مشخص در شب و بیدار شدن در یک ساعت مشخص بدنتان را آرامتر کنید.
افرادیکه مشکلات و ناراحتی های احساسی را تجربه می کنند، معمولاً نیازهای جسمیشان را فراموش می کنند اما اگر تعادل فیزیکیتان را حفظ کنید، راحت تر و سریعتر می توانید از ضربه روحیتان بهبودی حاصل کنید. با داشتن ساعات مشخص و منظم خواب در شب، مطمئن خواهید شد که در طول روز کاملاً هوشیار هستید و میتوانید با اطرافیانتان ارتباط برقرار کنید. به طور کلی، ذهنی که خوب استراحت کرده باشد به شما کمک می کند بر احساساتتان غلبه کنید و سریعتر بتوانید از مشکلاتتان بگذرید.
حواس خود را به چیز دیگری معطوف کنید
یک سرگرمی جدید برای خود پیدا کنید—مثلاً یک ورزش، کتابخانه یا یک کلاس آموزشی. این به شما کمک می کند به دو طریق روند بهبودی خود را تسریع کنید: اول اینکه به شما کمک می کند در زمانیکه ذهنتان در کشمکش برای بهبودی است، زمانتان را با قاعده و نظم بیشتری سپری کنید. پرت کردن توجه احساستان به شما زمان می دهد بفهمید چه اتفاقی برایتان افتاده، ضمن اینکه به فعالیت ها و مسائل دیگری هم باید فکر کنید. و دوم اینکه با اینکار فصلی جدید در زندگیتان را آغاز خواهید کرد. این کار به شما کمک می کند از لحاظ ذهنی خودتان را از مشکلات احساستان جدا کرده و به آینده نظر داشته باشید. سرگرمی ها و فعالیت های جدید همچنین به شما کمک می کند با افراد تازه هم آشنا شوید.
برای ساعت های روزتان برنامه ریزی کنید
درست است که نمی توانید هیچ تاریخ مشخصی را تعیین کنید و بگویید که از آن زمان به بعد بهبود خواهید یافت، اما یک نقطه شروع به خودتان می دهید که به حال خود غم و غصه بخورید. بعد از آن زمان باید به خودتان بگویید که دیگر غصه خودن صلاح نیست و هیج دردی را دوا نمی کند، اما باز هم باید مشغله های احساسی دیگری داشته باشید. اینکار باعث می شود از اینکه وقت و عمرتان را صرف غصه خوردن به حال و روزتان می کنید، افسوس بخورید. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در اول کار وانمود کنید که مشکلی برایتان اتفاق نیفتاده است—اگر اینکار را کنید، ناراحتی و ضربه روحیتان بعدها به شکلها و فرم های دیگر ظاهر شده و مشکلات بزرگتری را برایتان به وجود می آورد. درعوض باید زمان لازم را برای غصه خوردن به خودتان بدهید.
از طرف دیگر، خیلی افراد آنقدر درگیر این ناراحتی های خود هستند که زندگی عادی خود را فراموش می کنند. اگر همه ساعت های روزتان را صرف غصه خوردن بگذرانید، مطمئن باشید از زندگی کردن می مانید، و به این طریق همه دوستانتان را هم از دست می دهید. به همین دلیل باید برای ساعات روزتان برنامه ریزی کنید.
به کسی تکیه کنید
در اینگونه مواقع نباید حصاری دور خودتان بکشید و فقط و فقط با خودتان حرف بزنید. درعوض ازدیگران کمک بگیرید. با دوستان نزدیک و اعضای خانواده تان دردودل کنید. ممکن است در اینگونه مواقع بخواهید به حال خودتان باشید، بعضی اوقات اشکالی ندارد. اما اگر بخواهید همه درها را به روی خود ببندید و با هیچکس ارتباط نداشته باشید، بیشتر در افسردگی و ناراحتی خود غرق می شوید و دست کسانی که برای کمک به سمتتان آمده اند را هم کنار می زنید.
درعوض باید ازاین کمک ها استفاده کنید تا دوباره به زندگی عادی خود برگردید و بر غم و غصه هایتان غلبه کنید.
ناراحتی ها را دور بریزید
اگر با دیدی تازه به همه چیز نگاه کنید، به بهبودی شما کمک می کند. سعی کنید به تاثیرات مثبت اتفاقی که برایتان افتاده یا تاثیرات مثبتی که درنتیجه آن عایدتان می شود فکر کنید. اگر کارتان را از دست داده اید، راحت ترین کار این است که با خود فکر کنید عزیزترین چیز زندگیتان را از دست داده اید. اما به جای این سعی کنید به مسائلی فکر کنید که می تواند این وضعیتتان را ارتقا دهد. فرصت های تازه ممکن است برایتان اتفاق بیفتد. حتی این ضربه روحی می تواند قدرت و بینش احساسی به شما دهد که هیچوقت فکرش را هم نمی کردید. پس به جای غصه خوردت به فرصت های تازه ای فکر کنید که در آینده به سراغتان می آید و باعث می شود مسائل گذشته فقط چیزی باشد که گذشته است.


_______________________________________________________________________


با درج رپورتاژ آگهی در سایت آموزش سئو نیوسئو با مدیریت امیر قمصری می توانید شاهد افزایش رنک سایت خود در نتایج جستجوی گوگل باشید. مشاهده فیلم های آموزش سئو به همراهان نیوسئو توصیه می شود. امیر شریفی مدیر سایت قانون جذب پرورش افکار، یکی از کارفرمایان نیوسئو بوده و از مدرسین و مشاورین برجسته قانون جذب، قانون جذب عشق و قانون جذب ثروت می باشند.

آخرین بروز رسانی در اردیبهشت 22, 12:00 ب.ظ از Nazari.
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 9:52 ب.ظ است.
TOP