آموزش مهارت های مناسب به کودکانی که دست انداخته می شوند.

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

** وقایع رو تجزیه و تحلیل کنید.

در مورد جملاتی که کودک را آزار می ­دهد، به گفتگو بپردازید.

* برچسب­ های حرفی را که اذیت ­کنندگان به­ کار می­ برند، مشخص کنید. تمام حرف­ های عذاب ­آوری را که کودک به ­خاطر می­ آورد، بنویسید و سپس مواردی را که خودتان به یاد می ­آورید، به آن بیفزایید. چند روز متوالی، این حرف­ها را ثبت کنید.

* حرف­ ها یا لقب­ ها را تقسیم­ بندی کنید. بعضی حرف­ ها یا نام ­ها آنقدر بچه ­گانه، و یا به روشنی نادرست هستند که هر دوتان می­ توانید به آن­ها بخندید؛ مانند : « کله ­ات برعکسه» «مادرت پوتین سربازی می ­پوشه ». برای کودکتان توضیح دهید که لازم نیست در چنین مواردی از خودش یا خانواده ­اش دفاع کند، و این حرف­ها بی­ معنا هستند و ارزش پاسخگویی را ندارند. با این­ حال، اگر حرف­ های کودکان دیگر به نظر صحیح می­ رسند، نظیر : «پات بو می­ده » یا «دماغت قد یه پرتقاله»، کودک باید بیاموزد، طوری پاسخ دهد که باعث بازداشتن مسخره ­کننده شود. این­گونه رفتار می­تواند به معنای تغییر در رفتار و یا پیدا کردن یک «پوست کلفت» باشد.

** حساسیت کودک را نسبت به دست ­انداختن، کاهش دهید.

به کودک بیاموزید که با اصلا پاسخ ندادن، به دست انداختن دیگران خاتمه دهد.

* موقعیت را نمایش دهید. بگذارید کودک، نقش اذیت کننده و والدین نقش کسی را که دست انداخته می ­شود، ایفا کند. اجازه دهید کودک ، با همان جملاتی که در مورد خودش به کار رفته است، پدر و مادرش را دست بیندازد. این­ کار به او کمک می­کند که به چنین رفتارهایی عادت کند و همچنین فرصتی می­ یابد تا در مورد بی­ توجهی به آن ها درسی بگیرد. با رفتار خود، نشان دهید چه­ طور به این­گونه رفتارها واکنش نشان نمی ­دهید و صرفا سرتان را برمی­ گردانید و می ­روید.

* تمرین کنید. اکنون، نقش­ها را عوض کنید و بگذارید کودک، نقش قربانی را بازی کند. به او چند حرف ملایم بزنید و لقب ­هایی بدهید و او را وادارید که تمرین کند به آن­ها بی ­توجهی نشان دهد. از روی فهرستی که قبلا تهیه کردید، عمل کنید و ناراحت­ کننده ­ترین حرف­ها را در آخر دربیاورید. هدف شما این است که کودک آنچنان به این رفتارها عادت کند که به طور خودکار به آن­ها پاسخ ندهد. او را تشویق کنید. در این هنگام اگر کودک، واکنش عاطفی از خود نشان داد، جلسه را متوقف کنید و یا به جمله ملایم­ تری برگردید.

* به کودکتان روش­های کسب آرامش تدریجی را بیاموزید، تا هنگامی که می­خواهد آرام بماند، آن­ها را به کار بگیرد.

** پاسخ جدیدی را به کودک، آموزش دهید.

گستره پاسخ­ ها را افزایش دهید و جایگزین­های ممکن را تمرین کنید.

*نقش بازی کنید. یکبار دیگر وانمود کنید که شما قربانی هستید و کودک می ­خواهد شما را دست بیندازد.  پاسخ ­های مختلفی را تمرین کنید: «مسخره است. مادر من اصلا چکمه نداره» و یا اینکه این رویکرد را بیاموزید: «من میدونم که چه هدفی داری، ولی به اون نمی­رسی. من تصمیم ندارم از کوره دربرم.»

*گاهی بهترین دفاع کودک می­تواند پاسخی مناسب و خوب باشد. یک زبان سریع، ابزار خوبی است. به کودک کمک کنید تا پاسخ­های مناسبی را بیاید و سپس استفاده از آنها را با او تمرین کنید.

موقعیت را شبیه ­سازی کنید . با استفاده از جمله ­هایی که به صورت فهرست درآورده ­اید، کودک را وادارید که پاسخ­ها را تمرین کند. با انتخاب­ هایی شروع کنید که برای کودک راحت­ تر هستند.

با یک هم­ پیمان، تمرین کنید. یک خواهر یا برادر و یا یک دوست خوب، ممکن است مایل به کمک  باشد. اجازه دهید با همدیگر، موقعیت­ها را دوباره از نو، اجرا کنند. ممکن است به آن ها خوش بگذره!

برای تمرین به ملایمت و و بی ­هوا کودک را دست بیندازید. و زمانی که چنین به نظر می ­رسید که او می­تواند پاسخ مناسبی بدهد، رفتار دوستانه­تان را کمی غیر دوستانه­ تر هم بکنید.

** تلاش­ های کودک را تقویت کنید.

زمانی که کودک تان روش موثری را یافت. او را مورد حمایت و تشویق خود قرار دهید. فرض کنیم او همیشه زمانی که برادرش سر میز شام سربه سرش می­ گذاشت، فرار می­کرد؛ ولی حالا بردبارانه می­ نشیند و شام می خورد. این رفتار گاهی در مسیر درست است. این مسئله را به او بگویید. فرض کنیم وقتی کودکی، «سارا » را برای موهای فرفری­اش دست انداخت، «سارا» از او کناره گرفت و رفت. در این هنگام به او، بگویید که چه­ کار مشکلی را انجام داده است و شما چه ­قدر افتخار می­کنید که این­گونه رفتار کرده است. سپس، یک خوراکی با همدیگر بخورید. 

ممنونم از این آموزشی که قرار دادید. چنین مشکلی را من در منزل دارم. دخترم به برخی کلمات حساس است و برادرش گاهی با بکار بردن آن کلمات سربه سرش می گذارد.حتما باهاش تمرین می کنم. مرسی

تمامی زمان ها +4.5 است. زمان اکنون 3:25 ق.ظ است.