کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

در حال نمایش یک پست
بحث: کم رویی

برخی افراد از تجربیات جدید و افراد جدید استقبال می کنند. آنها مشتاقانه منتظر هر فرصتی برای معاشرت هستند. آنها اغلب اولین کسانی هستند که خود را معرفی می کنند و به راحتی وارد گفتگو می شوند. افراد دیگر ساکت و خجالتی هستند و ترجیح می دهند به آرامی با افراد یا موقعیت های جدید گرم شوند.


کمرویی چیست؟

کمرویی احساسی است که بر احساس و رفتار فرد در اطراف دیگران تأثیر می گذارد. کمرویی می تواند به معنای احساس ناراحتی، خودآگاهی، عصبی، خجالتی، ترسو یا ناامنی باشد. افرادی که احساس خجالتی می کنند، گاهی اوقات متوجه احساسات فیزیکی مانند سرخ شدن یا احساس بی زبانی، لرزش یا تنگی نفس می شوند.


خجالتی بودن برعکس این است که با خودتان در مقابل دیگران راحت باشید. وقتی افراد احساس خجالتی می کنند، ممکن است در گفتن یا انجام کاری تردید کنند، زیرا نسبت به خود مطمئن نیستند و آماده نیستند که مورد توجه قرار گیرند.


واکنش به چیزهای جدید

موقعیت‌های جدید و ناآشنا می‌توانند احساسات خجالتی را ایجاد کنند؛ مانند اولین روز مدرسه، ملاقات با شخص جدید یا صحبت کردن در مقابل یک گروه برای اولین بار. مردم زمانی که مطمئن نیستند چگونه رفتار کنند، نمی دانند دیگران چه واکنشی نشان خواهند داد یا زمانی که توجه به آنها جلب می شود، بیشتر احساس خجالت می کنند. افراد در موقعیت هایی که می دانند باید انتظار چه چیزی را داشته باشند، از آنچه باید انجام دهند یا می گویند مطمئن هستند یا در میان افراد آشنا هستند، کمتر احساس کمرویی می کنند.


مانند سایر احساسات، احساس کمرویی می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد؛ بسته به موقعیت و فرد. کسی که معمولا احساس خجالتی می کند ممکن است خود را فردی کمرو بداند. افرادی که خجالتی هستند ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند تا به تغییر عادت کنند. آنها ممکن است ترجیح دهند به چیزهای آشنا بچسبند.


افرادی که کمرو هستند اغلب قبل از امتحان کردن چیز جدیدی تردید دارند. آنها اغلب ترجیح می دهند قبل از شرکت در یک فعالیت گروهی، دیگران را تماشا کنند. معمولاً زمان بیشتری طول می کشد تا با افراد و موقعیت های جدید گرم شوند.


گاهی اوقات ساکت بودن و درونگرا بودن نشانه آن است که فردی به طور طبیعی شخصیتی کمرو دارد. اما همیشه اینطور نیست. ساکت بودن همیشه با کمرویی یکسان نیست.


چرا برخی افراد کمرو هستند؟

کمرویی تا حدی نتیجه ژن هایی است که فرد به ارث برده است. همچنین تحت تأثیر رفتارهایی است که آنها یاد گرفته‌اند، روش‌هایی که مردم نسبت به کمرویی‌شان واکنش نشان داده‌اند، و تجربیاتی که از زندگی داشته‌اند.


ژنتیک ژن‌های ما ویژگی‌های فیزیکی ما مانند قد، رنگ چشم، رنگ پوست و نوع بدن را تعیین می‌کنند. اما ژن ها بر برخی ویژگی های شخصیتی از جمله کمرویی نیز تأثیر می گذارند. حدود 20 درصد از افراد تمایل ژنتیکی به کمرویی دارند. اما هر کسی که تمایل ژنتیکی به کمرو بودن دارد، در او خلق و خوی کمرویی ایجاد نمی شود. تجربیات زندگی نیز نقش دارند.


تجارب زندگی: هنگامی که افراد با موقعیتی مواجه می شوند که ممکن است باعث شود آنها احساس کمرویی کنند، نحوه برخورد آنها با آن موقعیت می تواند واکنش های آینده آنها را به موقعیت های مشابه شکل دهد. به عنوان مثال، اگر افراد خجالتی کم کم به چیزهای جدید نزدیک شوند، می تواند به آنها کمک کند تا اعتماد به نفس و راحتی بیشتری پیدا کنند. اما اگر آن‌ها احساس کنند موقعیت‌هایی به آنها فشار می‌آورد که برای آن آمادگی ندارند، یا اگر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، می‌تواند آنها را کمروتر کند.


مثال‌هایی که افراد دیگر اثر می گذارند نیز می‌تواند در این که آیا فرد یاد می‌گیرد کمرو باشد یا خیر، نقش داشته باشد. اگر والدین یک کودک خجالتی بیش از حد محتاط یا بیش از حد محافظ باشند، می تواند به کودک بیاموزد که از موقعیت هایی که ممکن است ناراحت کننده یا ناآشنا باشد دوری کند.


میزان کمرویی

بسیاری از افراد می خواهند کمرو بودن خود را کاهش دهند. اما افرادی که به طور طبیعی کمرو هستند هدایایی نیز دارند که ممکن است قدردان آن نباشند. به عنوان مثال، از آنجایی که افراد خجالتی ممکن است گوش دادن را به صحبت کردن ترجیح دهند، گاهی اوقات شنوندگان واقعا خوبی می شوند (کدام دوست این را قدردانی نمی کند؟!).


افرادی که خجالتی هستند ممکن است نسبت به احساسات و عواطف دیگران نیز حساس باشند؛ به دلیل حساسیت و مهارت های گوش دادن، بسیاری از افراد با شخصیت خجالتی به دیگران اهمیت می دهند و به احساس دیگران علاقه مند هستند. مردم اغلب آنها را بهترین دوستان می دانند.


البته، برخی از افراد می خواهند کمتر احساس کمرویی کنند تا بتوانند از معاشرت و بودن در کنار دیگران لذت بیشتری ببرند. اگر می‌خواهید کمتر احساس کمرویی کنید، عمل به موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند:


غلبه بر کمرویی نیاز به تمرین دارد. افرادی که خجالتی هستند تمایل کمتری به انجام رفتارهای اجتماعی به خود می دهند. جای تعجب نیست که افرادی که از معاشرت گریزانند به اندازه افرادی که اهل معاشرت هستند از نظر اجتماعی اعتماد به نفس ندارند، به تمرین بیشتری نیاز دارند! هر چه بیشتر رفتارهای اجتماعی را تمرین کنید، در برابر آنها راحت تر می شوید و احساس طبیعی تری نسبت به دیگران دارید.


قدم های آهسته و پیوسته به جلو بردارید. آهسته رفتن اشکالی ندارد. اما حتما جلو بروید. عقب نشینی از هر موقعیتی که ممکن است باعث شود شما احساس خجالتی کنید، می تواند کمرویی را تقویت کرده و آن را در سطحی نگه دارد که گذر از آن دشوار است. با برداشتن یک قدم کوچک رو به جلو در هر زمان، اعتماد به نفس را بیشتر کنید.


اشکالی ندارد که احساس ناخوشایندی داشته باشید. همه گاهی این احساس را دارند. افرادی که خجالتی هستند اغلب از احساس ناخوشایندی یا ناراحتی می ترسند. اما اجازه ندهید که شما را از انجام آنچه می خواهید باز دارد.


ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید که با دوست خود را برای اولین بار صحبت کنید؛ این کاملا طبیعی است. اینکه دوست شما چه واکنشی نشان دهد از کنترل شما خارج است. اما اصلاً صحبت نکردن به این معنی است که هرگز آن دوست را نخواهید داشت. پس به هر حال صحبت را آغاز کنید!


بدانید که می توانید آن را انجام دهید. بسیاری از افراد یاد می گیرند که کمرویی خود را مدیریت کنند. بدانید که شما هم می توانید.


قانون جذب چیست؟

میخواهم بگویم با کمک قانون جذب نیز میتوان کمرویی را درمان کرد. قانون جذب یک قانون طبیعی از این جهان بی انتها است که می گوید: به هر چیزی که توجه کنیم موارد مشابه با آن را به زندگی خود جذب می کنیم. حالا اگر فردی که دچار کمرویی است بیاید از قانون جذب استفاده کند و نکات مثبت خودش و اطرافیانش توجه کند، این موضوع باعث می شود که اتفاقات و شرایطی را جذب کند که باعث کاهش سطح کمرویی فرد شود و اگر او این روند را ادامه دهد، کمرویی می تواند به صورت کامل درمان شود.


وقتی کمرویی شدید است چه کار کنیم؟

اکثر افراد خجالتی به طور طبیعی می توانند یاد بگیرند که کمرویی خود را طوری مدیریت کنند که در کاری که از انجام دادن آن لذت می برند تداخل نداشته باشد. آنها یاد می گیرند که با افراد و موقعیت های جدید خود را سرگرم کنند. آنها دوستی و اعتماد به نفس خود را توسعه می دهند و احساس کمرویی را پشت سر می گذارند.


اما برای تعداد کمی از افراد، احساس کمرویی می‌تواند بیش از حد باشد و غلبه بر آن سخت به نظر می‌رسد. وقتی احساس کمرویی اینقدر قوی باشد، مانع از تعامل، شرکت در کلاس و معاشرت فرد می شود. فردی که کمرویی شدید دارد، به جای اینکه سعی کند خودش را سرگرم کند، به خاطر احساس کمرویی خاصی که دارد که باعث ترس قوی در وجودش می شود. این می تواند باعث شود فرد از موقعیت های اجتماعی دوری کند و از تلاش برای چیزهای جدید یا یافتن دوستان جدید خودداری کند. کمرویی شدید می تواند صحبت کردن با همکلاسی ها یا معلمان را ناخوشایند و غیرممکن به نظر برساند.


از آنجایی که کمرویی شدید می تواند در معاشرت ها اختلال ایجاد کند، می تواند بر اعتماد به نفس و عزت نفس فرد نیز تأثیر بگذارد. و می‌تواند مانع از استفاده فرد از فرصت‌ها یا امتحان چیزهای جدید شود. احساس خجالتی شدید اغلب نشانه یک وضعیت اضطرابی به نام فوبیای اجتماعی است. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی اغلب برای غلبه بر کمرویی شدید به کمک یک درمانگر نیاز دارند.


فردی با فوبیای اجتماعی یا کمرویی شدید، می تواند بر آن غلبه کند! اما نیاز به زمان، صبر، شجاعت و تمرین دارد. البته این موضوع ارزش تمرین سخت را دارد. چون نتیجه آن، لذت بردن از دوستان بیشتر، لذت بردن بیشتر و احساس اعتماد به نفس بیشتر است.


امیدوارم از خواندن این مطالب لذت برده باشید

آخرین بروز رسانی در آذر 29, 5:47 ب.ظ از نادر کامیاب.
سلامتی بیشتر زندگی بهتر
کلمات کلیدی: درمان کمرویی
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 10:07 ب.ظ است.
TOP