کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

پزشکان استرالیایی در مدل‌های بالینی از موفقیت‌آمیز بودن 100 درصدی نوعی داروی سرطان در از بین بردن ویروس هپاتیت B خبر دادند.


 به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، در صورتی که پزشکان بتوانند با موفقیت نتایج بدست آمده را روی نمونه‌های انسانی شبیه‌سازی کنند، این دارو می‌تواند اولین درمان دارویی برای عفونت هپاتیت B باشد و به عنوان مدلی برای درمان دیگر انواع ویروس‌ها همچون HIV به کار گرفته شود.


در این بررسی متخصصان استرالیایی از ترکیب داروی سرطان Birinapant و داروی ضدویروسی «انتکاویر» به منظور از بین بردن عفونت هپاتیت B در صد‌ها تست مدل‌های بالینی استفاده کردند. آزمایش این دارو روی نمونه‌های انسانی از دسامبر 2014 آغاز شده و بررسی بیشتر در مورد آن در حال انجام است.
هپاتیت B عفونت ویروسی است که به کبد آسیب می‌رساند. این ویروس از طریق تماس با خون آلوده یا ترشحات بدن منتقل شده و موجب عفونت مزمن کبدی می‌شود و در نهایت سیروز کبدی یا سرطان را به همراه دارد. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) در حال حاضر حدود 240 میلیون نفر به هپاتیت B مبتلا هستند و هر سال 780 هزار تن بر اثر این عفونت جان خود را از دست می‌دهند.
اگرچه واکسن مقابله کننده با این ویروس از سال 1982 در دسترس بوده اما امکان درمان مبتلایان به این بیماری محدود است چرا که ویروس قادر است مکانیزم‌های خودحفاظتیِ کبد را از بین ببرد. به طور معمول، هنگام بروز این عفونت، کبد سیگنالی حامل این پیام را می‌فرستد که سلول‌ها برای پیشگیری از تشدید عفونت، خود را نابود کنند اما ویروس هپاتیت B این ارتباط را از بین می‌برد و در نتیجه سلول‌ها به مقابله با این عفونت نمی‌پردازند.
هرچند متخصصان استرالیایی بر این باورند که داروی Birinapant این قابلیت کبد را حفظ کرده و موجب می‌شود سیسم دفاعی طبیعی مقابله با عفونت در کبد عملکرد صحیح خود را داشته باشد. همچنین مشخص شد زمانیکه این دارو همراه با داروی انتکاویر استفاده شود، این عفونت با سرعتی دو برابر بیشتر از بین می‌رود.
به گزارش مدیکال دیلی، مقاومت دارویی یکی از چالش‌های مهم پزشکان برای مقابله و درمان بیماری‌های ویروسی است. ویروس خود را با داروی مصرفی انطباق داده و سپس در مقابل آن مقاوم می‌شود اما از آنجا که ترکیب جدید به طور غیرمستقیم و از طریق تغییر واکنش بدن به ویروس حمله می‌کند، مشکل مقاومت دارویی وجود نخواهد داشت.

کلمات کلیدی: داروی هپاتیت B
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 8:49 ب.ظ است.
TOP