کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

روز جهانی تالاسمی؛از پیشگیری آسان تا درمان مشکلبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز،شعار امسال سازمان جهانی 'افزایش مشارکت به سوی سیستم های بهداشتی بیمار محور‎ : سلامتی خوب طول عمر را افزایش می دهد' درنظر گرفته شده است.


*** تالاسمی چیست


تالاسمی یک اختلال خونی ژنتیکی است که سبب شکل گیری غیر طبیعی هموگلوبین و کم خونی می شود. این اختلال باعث تخریب و تضعیف سلول های قرمز خون می شود.


اختلال ژنتیکی تالاسمی از طریق ژن ها از والدین به کودک به ارث می رسد. زمانی که یکی از والدین یا هر دوی آنان حامل این ژن باشند، احتمال ابتلای کودک نیز وجود دارد. در صورت ابتلای پدر و مادر به این بیماری، احتمال ابتلای فرزند بسیار بالاست.


**** انواع تالاسمی


چهار نوعی اصلی تالاسمی وجود دارد که عبارتند از :


تالاسمی آلفا


تالاسمی بتا


تالاسمی دلتا


هموگلوبینوپاتی ترکیبی


از این میان، انواع آلفا و بتا شایع تر هستند.


**** علل ابتلا به تالاسمی


هنوز دلیل قطعی جهش ژنتیکی مرتبط با تالاسمی مشخص نیست.


**** شایع ترین علایم تالاسمی کدامند


ضعف، خستگی، کندی رشد، تورم غیر طبیعی، صورت رنگ پریده، ساختار غیر طبیعی استخوان؛ به ویژه در ناحیه صورت و جمجمه، مشکلات قلبی و تجمع آهن در خون، مهمترین علایم این بیماری محسوب می شوند. علایم تالاسمی در برخی نوزادان کاملا مشهود است؛ در حالی که در برخی دیگر این علایم به مرور زمان در دوسال اول زندگی دیده می شود.


**** درمان


بیماران مبتلا به تالاسمی شدید (ماژور)، نیازمند درمان هایی مانند پیوند مغز استخوان و دریافت خون هستند؛ در حالی که در بیماران مبتلا به تالاسمی خفیف (مینور)، ممکن است به درمان خاصی نیاز نباشد.


**** پیشگیری


مهمترین روش برای جلوگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی، آزمایش خون و آزمون های ژنتیکی قبل از ازدواج است که با دقت بالایی احتمال تولد نوزاد مبتلا را پیش بینی می کند.


هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت ماه) روز جهانی تالاسمی نام دارد. هدف از برگزاری این روز، افزایش آگاهی عمومی و اقدامات لازم جهت پیشگیری است.

آخرین بروز رسانی در اردیبهشت 19, 8:50 ق.ظ از نویسنده.
کلمات کلیدی: تلاسمی
تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 4:26 ب.ظ است.
TOP