کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

تعریف چاقى:
بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، اضافه وزن و چاقی بعنوان تجمع غیرطبیعی یا بیش از اندازه چربی در بدن که سلامتی فرد را مختل می کند شناخته می شود. 


 


 


 


BMI     نمایه توده بدنی( Body Mass Index) یکی از شاخص هایی است که هر شخص می تواند با محاسبه آن بداند که در چه محدوده وزنی قرار دارد.البته بر کسی پوشیده نیست که هر شخص با توجه به سن، جنس، میزان فعالیت، اندازه جثه و عوامل دیگر می بایست دارای وزن ایده آل خود باشد، اما از آنجا که محاسبه وزن ایده آل نیاز به محاسبه دقیق و تخصصی دارد، لذا از BMI بعنوان شاخص عمومی برای افراد بالای ۱۹ سال استفاده می شود.


 


BMI= وزن تقسیم بر قد (قد به توان دو می باشد)


 


وزن به کیلوگرم و قد به متر مربع


  


شما می توانید عدد بدست آمده از فرمول بالا را با جدول زیر مقایسه کنید:
BMI کمتر از ۱۸.۵ = کمبود وزن
BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ = طبیعی
BMI بین ۲۵ تا ۲۹.۹ = اضافه وزن
BMI برابر ۳۰ و بیشتر = چاق


  علائم  چاقی :علائم مرتبط با چاقی عبارتند از :
اختلالات خواب،  خروپف ، تنگی نفس و خفگی هنگام خواب ، درد در ناحیه کمر یا مفاصل ، تعریق بیش از حد ، احساس گرمای همیشگی ، تغییر رنگ خارش و عفونت در قسمت چین های پوستی ، کم خوابی  و یا خستگی ، افسردگی


 


علت چاقی :


 


ژنیتیک :اگر چه ژنتیک و عوامل هورمونی در چاقی فرد اثر گذار هستند ولیکن علت بیشتر موارد چاقی در اثر دریافت کالری بیش از میزان مورد نیاز برای انجام فعالیت بدنی و فعالیت های روزانه می باشد ، که عموماَ ناشی از فرهنگ نادرست غذایی ، عدم  آگاهی  و آموزش لازم در امر تغذیه ، جو نامناسب خانوادگی و  اجتماعی ، تحرک کم ناشی از مشاغل کم تحرک و زندگی ماشینی می باشد.


 


عدم فعالیت بدنی: با داشتن سبک زندگی به صورت نشسته میزان انرژی دریافتی بیش از میزان مورد نیاز و بیش از مقداری خواهد بود که فرد روزانه می سوزاند ..


 


عادات  و برنامه  غذایی : غذای پرکالری ، فست فود ، حذف صبحانه ، مصرف نوشیدنی های گازدار  و ... دریافت مقادیر پر جحم غذایی از عوامل ایجاد اضافه وزن هستند .
بارداری:  افزایش وزن در دوران بارداری از علل افزایش چاقی در بین زنان است .
اختلال خواب: اختلال  خواب منجر به تغییراتی هورمونی می شود که نهایتاً منجر به افزایش اشتها ، پر خوری و  اضافه وزن می گردد.


 


برخی درمان ها: درمان با داروهای ضد افسردگی ها ، داروهای ضد تشنج ، داروهای ضد دیابت ، استروئیدها و بتابلوکرها و....


 


عوامل خطر :
ژنتیک: همچنین ژن در بروز  چاقی نقش مؤثری دارد.
تاریخچه خانوادگی: اچاقی والدین احتمال چاق بودن فرد را افزایش می دهد.
سن:  افزایش سن  و تغییرات هورمونی و کاهش تحرک باعث افزایش امکان چاقی در فرد می گردد.
وضعیت اجتماعی و اقتصادی: برخی شرایط اقتصادی و اجتماعی با چاقی مرتبط هستند . بعنوان مثال برخی افراد دسترسی به امکانات ورزشی را ندارند و یا  آگاهی های لازم در مورد نحوه آشپزی سالم را ندارند . (موارد فوق می تواند کمک به افزایش وزن نماید)


 


عوارض چاقی :


 


چربی خون بالا

 


سرطان مانند سرطان های رحم ، دهانه رحم، تخمدان ، سینه ، کولون ، رکتوم و پروستات

 


افسردگی

 


بیماری  سنگ کیسه صفرا و کبد چرب

 


بیمارهای دستگاه تناسلی زنان مانند نازایی و پریود نامنظم

 


بیماری قلبی

 


فشارخون بالا

 


سندرم متابولیک

 


بیماریهای مفاصل و استخوان

 


انواع بیماریهای پوستی و تأخیر در بهبود زخم

 


تنگی نفس و توقف دوره ایی تنفس هنگام خواب

 


سکته مغزی

 


دیابت نوع 2

 

 

 

 

 

کیفیت زندگی
مواردی که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از :
افسردگی
ناتوانی در انجام فعالیت روزانه
بیماریهای جسمی
مشکلات جنسی
انزوا و دوری از اجتماع
تست های تشخیصی
چنانچه پزشک شما بر این عقیده باشد که شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید ،تاریخچه پزشکی و سلامتی شما را با تمام جزئیات مرور خواهد کرد و برخی آزمایش ها و تست ها را توصیه می کند . چنین اقداماتی کمک به تایید تشخیص ها و یافتن علل ایجاد کننده چاقی و نیز هر نوع عوارض مرتبط می کنند .


روش های درمان تخصصی


رژیم غذایی

ورزش و فعالیت بدنی

تغییرات رفتاری حمایت های روانی

داروهای تجویزی جهت کاهش وزن

روش های آلترناتیو شمل : طب سوزنی ، ماساژ درمانی و ...

جراحی

معمولاً کاهش وزن از طریق تغییراتی در سبک زندگی (تغییر رژیم غذایی ، افزایش فعالیت بدنی ، و تغییرات رفتاری ) امکان پذیر است . در موارد بسیار در چاقی مفرط و مقاوم به درمان طبی ، جراحی نیز به عنوان درمان کمکی استفاده می شود.

  رژیم غذایی

کاهش دریافت کالری روزانه و تغذیه صحیح  به منظور دستیابی به وزن مناسب ضروری هستند . کاهش وزن پیوسته و آرام نیم تا یک کیلوگرم در هفته مطمئن ترین میزان کاهش وزن و بهترین راه جهت برگشت همیشگی وزن کاهش یافته است . از رژیم های غیراصولی مانند برخی رژیم های بسیار کم کالری ناگهانی اجتناب کنید. استراتژی های متفاوت و زیادی وجود دارند که همگی باعث کاهش دریافت کالری می شوند .


افزایش فعالیت بدنی


افزایش فعالیت بدنی و یا ورزش نیز از بخش های ضروری درمان چاقی است . افرادی که قادر به حفظ وزن کاهش یافته در بیش از چندین سال هستند ورزش منظم دارند حتی ورزش ساده ای مانند پیاده روی .


تغییرات رفتاری


به منظور کاهش وزن و حفظ آن باید فرد تغییراتی در رفتار و عقاید خود نسبت به غذا و ورزش ایجاد کند .برنامه تعدیل رفتار و عقاید ،کمک به ایجاد تغییر در سبک زندگی می کند . این برنامه شامل بررسی عادات کنونی فرد  به منظور یافتن علل چاقی در فرد است . زمانیکه متوجه می شود کدام یک از عادات فرد تلاش وی را برای رسیدن به کاهش وزن بی اثر  می کند ، قدمی در جهت خلق سبک زندگی سالم برخواهد داشت .


راه های مختلفی برای تغییر رفتارهای ناسالم وجود دارد .گاهی اوقات تعدیل رفتار ،درمان رفتاری نامیده می شد و شامل جلسات مشاوره  می گردد.


جلسات مشاوره . گاهی اوقات علت افزایش وزن یا عدم توانایی در پیروی از رژیم های غذایی  و فعالیت بدنی وضعیت روحی و روانی فرد است. تغییرات هورمونی که منجر به بروز برخی اختلالات همچون اضطراب ، استرس ، افسردگی و ... می شود ،  می تواند سبب گرایش به مصرف بیشتر غذا به خصوص مواد غذایی شیرین یا پر کالری شود. چنانچه هنگام استرس متوجه نوع و میزان غذای مصرفی خود نیستید بهتر است این مسئله را با یک روانشناس در میان گذارید.
 

آخرین بروز رسانی در آذر 2, 4:07 ب.ظ از دکتر مازیار فریدی.
دکتر مازیار فریدی متخصص جراحی
کلمات کلیدی: چاقی ، جراحی


عمل های جراحی کاهش وزن

روش هایی گفته شد متاسفانه امروزه چندان موفق نبوده است زیرا وزن بدن را بیشتر از 5 تا 15 درصد کاهش نمی دهند و در دست یابی به کاهش وزن در دراز مدت موثر نمی باشد و افراد دوباره به وزن سابق خود باز می گردنندبه همین دلیل افراد به میزان بسیار زیادی به جراحی های چاقی تمایل پیدا کرده اند/2/. در حال حاضر جراحی را موثرترین روش برای رسیدن به کاهش وزن به شمار می آورند.

در سال 1995 میزان جراحی های چاقی کمتر از 20/000عملیات چاقی بوده است ودر سال 2005، این آمار به  180/000رسید تا اینکه این آمار در سال 2006 از 200/000نفر هم تجاوز کرد .


  • از زمان اولین عمل جراحی چاقی در آمریکا در دهه 1950 روش های مختلفی ارایه شده است . ولی پس از 50 سال هنوز یک عمل به خصوص را نمی توان به عنوان بهترین نوع عمل انتخاب کرد

  • کوشش های بسیاری برای کم کردن عوارض و کسب نتایج بهتر بکار رفته است از جمله استفاده از یک تیم پزشکی با تخصص های مختلف و پی گیری جدی بیماران در تمام عمر خود.


 در برخی موارد عمل جراحی  مناسب ترین راه حل درمان چاقی است . جراحی منجر به بیشترین میزان کاهش وزن می شود ، اگرچه می تواند در بعضی موارد عوارضی را به دنبال داشته باشد . جراحی از دو طریق منجر به کاهش وزن می شود : مقدار غذایی را که فرد به راحتی توانایی خوردن آن را دارد محدود می کند و یا جذب غذا و کالری را مهار می کند .

معمولاً جراحی در موارد زیر توصیه می شود :

•فرد دچار چاقی بسیار شدیدی است و نمایه توده بدنی 35 و بالاتر است .(طبق معیارهای سازمان بهداشت جهانی )

•نمایه توده بین بین 30 تا 34.9 قرار دارد و مشکلات جدی مرتبط با چاقی نیز در فرد وجود دارد مانند دیابت ، فشار خون بالا و غیره .

•جراحی می تواند منجر به کاهش 50 درصدی وزن شود . حدود 70 درصد از کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند قادر به حفظ وزن از دست رفته به مدت 5 سال هستند . موفقعیت کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به همکاری و تعهد شما در تغییرسبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد .
 

موارد منع جراحی :


.1سن <18 ویا سال >65

.2ناتوانی در برآوردن نیازهای بعد از جراحی و پیگیری طولانی مدت

.3اعتیاد به الکل ومواد مخدر

.4بیماری های روانی غیرقابل کنترل

.5نارسایی شدید قلبی

.6مرحله نهایی بیماری ریوی

.7جراحی قلبی معده و روده

.8بارداری وشیردهی

 

انواع جراحی های چاقی

 


اعمال جراحی چاقی به طور کلی شامل محدودیت صرف غذا یا اختلال جذب ویا ترکیبی از این دو روش می باشد. این روش ها تنها بر روی دریافت غذایی ویا جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد و اثرات هورمونی ومتابولیکی را در نظر نمیگیرد.

انواع جراحی شامل :

.1روش محدود کننده

.2روش سوء جذب

.3روش ترکیبی

 

1.روش محدود کننده


در این روش مصرف کالری با کاهش حجم معده از طریق برداشتن، بای پس یا ایجاد یک خروجی از پروگزیمال معده ایجاد می شود. LAGB و VBG روش های محدود کننده هستند که هردو این روش ها کم شدن مصرف مواد غذایی جامد باعث کاهش وزن می شود .اگر چه این روش ها در مقایسه با روش های سوء جذب ساده تر هستند، اما از دست دادن وزن تدریجی تر است.

در این روش 2 نوع عمل جراحی داریم که شامل :

.1VBG

.2LAGB

 

عمل جراحی VBG (گاستروپلاستی عمودی):


•در این روش یک محفظه کوچک از قسمت پروگزیمال معده توسط ایتپلر(استاپلر یا منگنه جراحی) جدا شده و این قسمت توسط یک حلقه به قسمت پایین معده ارتباط داده می شود. کیسه کوچک قسمت فوقانی معده به سرعت توسط مواد غذایی جامد پر می شود واز مصرف یک ماده غذایی بزرگ جلوگیری می شود.

 

 عمل جراحی LAGB :

 


-در این روش یک باند پلاستیکی سیلیکونی قابل تنظیم در قسمت پروگزیمال معده قرار داده می شود.به طوریکه یک محفظه به ظرفیت سی سانتیمتر مکعب  در معده ایجاد می شود .باند ذکر شده از طریق یک لوله به ناحیه ای در زیر پوست وصل می شود که می توان با یک سوزن به آن وارد شد.

- امروزه روش LAGB به دلیل عوارض جانبی کمتر و کاهش وزن در طولانی مدت جایگزین روش VBG شده است .


 عمل جراحی SG (گاستروکتومی استینی)

 

•در این روش با برداشتن طرف خم بزرگ معده حجم آن را به 100-150 میلی لیتر می رسانند.و قسمت باقی مانده معده به صورت یک لوله در می آید میزان گرلین سرم (هورمون تنظیم کننده اشتها) به دلیل حذف سلول های تولید کننده آن کاهش می یابد .


2. روش سوءجذب

 
در روش های سوءجذب ،جذب مواد مغذی با کوتاه شدن طول روده کوچک ،بای پس قسمت جذبی روده کوچک ویا تغیر مسیر ترشحات صفرا وپانکراس کاهش میابد.

انواع روش های سوءجذب :

(1JIB

(2BPD

(3DS

 روش JIB :

 

روش بای پس ژژنوایلیال ،قسمت پروگزیمال ژژنوم به قسمت دیستال ایلیوم آناستوموز می شود. وتنها 90 تا 100 سانتی متر منطقه جذب کننده روده باقی می ماند.

 

این روش به دلیل عوارض مختلفی مانند عوارض تغذیه ای ،سنگ کیسه صفرا وسیروز کبدی ثانویه به رشد بیش از حد باکتریایی بسیار محدود شده است .

 

روش BPD


تغیر مسیر صفرا وپانکراس یک گاسترکتومی جزیی (گاستروکتومی افقی) می باشد.که در اواسط سال 1970 توسعه پیدا کرد. در این روش در قسمت پروگزیمال معده کیسه ای با گنجایش 200تا 500 میلی لیتر ایجاد می شود.سپس روده به فاصله 200 سانتی متر تا دریچه ایلوسکال قطع میشود. یک آناستوموز بین قسمت باقی مانده معده وقسمت دیستال روده باریک ایجاد می شود.و سپس آناستوموز قسمت پروگزیمال روده به قسمت دیستال روده فعال صورت می گیرد .بازوی صفراوی پانکراسی در 75 تا 100 سانتی متری پروگزیمال به دریچه ایلیوسکال آناستوموز می شود.
روش DS


•این روش شامل تغیر مسیر صفرا و پانکراس با جابجایی اثنی عشر میشود که برای پوشاندن عوارض روش تغیر مسیر صفرا وپانکراس (BPD)می باشد .


3.روش ترکیبی (RYGB)

 

-روش RYGB به عنوان استاندارد طلایی در بین دیگر روش های جراحی شناخته شده است  وامروزه متداول ترین روش مورد استفاده می باشد. این روش شامل هر دو سازوکار محدودکننده و سوءجذب می باشد.در این روش یک محفظه 15 تا 30 میلی لیتر از معده به قسمت ROUX به طول 75 تا 150 سانتیمتر وصل می شود که انتهای دیگر آن به اواسط روده باریک آناستوموز می شود  .به این ترتیب معده وقسمت ابتدایی روده باریک بای پس می شود.

-روش RYGB به اشکال متفاوتی ارایه می شود .شاخه ROUX می تواند از جلو ویا پشت کولون عبور داده شود و در بعضی از اشکال قسمت انتهایی معده کاملا برداشته می شود


 

ROUX-en-Y gastric bypass

 

 

 


اصلاح شیوه زندگی و درمان های مرتبط با آن

تلاش های فرد برای پیروزی بر چاقی در صورت تغییر شیوه زندگی امکان پذیر خواهد شد، این استراتژی های قابل اجرا در منزل عبارتند از:

•فرد متعهد به برنامه درمان خود باشد .

•داروهای خود را به دقت و طبق دستور استفاده کند .

•آگاهی خود را در رابطه با شرایط خود افزایش دهد .

•از پشتیبانی و حمایت افراد استفاده کند .

•اهداف واقع بینانه داشته باشد .

•از وسوسه ها اجتناب کند .

اطلاعات تغذیه ای را خود را افزایش دهد.

 

پیشگیری

•به طور منظم ورزش کند.

•وعده ها و میان وعده های غذایی سالم مصرف کند..

•موقعیت هایی که باعث افزایش خوردن فرد میشوند را بشناسد و از آنها اجتناب کند.

•فرد به طور منظم بروزن  نظارت داشته باشد..

•استوار و ثابت قدم باشد.

آخرین بروز رسانی در آذر 2, 4:35 ب.ظ از دکتر مازیار فریدی.
دکتر مازیار فریدی متخصص جراحی

جالب بود. ممنون


یکی از روش های چاقی موضعی استفاده از روغن خراطین هست. این روغن معمولا برای حجم دهی لب و اندام های مختلف استفاده میشه.

تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 10:28 ق.ظ است.
TOP