کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

کنترل ریفلاکس در منزل
( 6 نفر)


یکی از مشکلات شایع در نوزادان خصوصأ در سالهای اخیر بیماری ریفلاکس گاستروازوفاگال یا برگشت مواد غذایی از معده به مری شیرخوار است که با علائمی نظیر استفراغهای شدید و جهنده همراه با علائم خفگی در نوزاد و تنگی نفس و بیقراری شدید است.

علائم این رفلاکس همراه با خم کردن سروگردن به سمت عقب و سرفه و علایم دیگر از این دست تظاهر می کند که اغلب پزشک با استناد به این نشانه ها و بهره گیری از روشهای رادیولوژیک به تشخیص بیماری ریفلاکس می رسد.

استفاده از داروهای ضد ریفلاکس و آنتی اسیدها اغلب از روش های درمانی مفید است که به بهبود علائم می انجامد ولی یکسری اقدامات مفید است که والدین کودک بیمار با انجام آنها در منزل می توانند به روند درمان کمک کرده و گاهأ بدون نیاز به دارو موارد خفیف بیماری را کنترل کنند.


در ادامه به نکاتی اشاره می کنم که رعایت آنها ضروری می باشد
1.توجه داشته باشید که این کودکان در زمان تغذیه چه با شیر وچه با غذای کمکی باید در حالت نشته باشند و هرگز در حالت خوابیده تغذیه نشوند.

2.بهتر است مدت زمان شیر دهی کوتاه شده یا حجم غذای کمکی کم گردد و در عوض تعداد وعده های تغذیه بیشتر شود تا کودک به راحتی وعده های غذایی را تحمل کند.

3.از فشردن شکم نوزاد در حین در آغوش گرفتن و بغل کردن او حداقل تا 30 دقیقه بعد از تغذیه پرهیز نمایید.

4.در صورتی که نوزاد از شیر کمکی یا غذای کمکی تغذیه می کند میتوان با اضافه کردن نشاسته به شیر یا غذای کودک میزان قوام آنرا بالا برد تا احتمال برگشت مواد غذایی کمتر گردد.

5.در صورتیکه کودک از شیر و غذای کمکی هر دو استفاده می کند بهتر است کودک قبل از خواب با غذای کمکی تغذیه شود تا شیر زیرا غذای کودک از قوام و غلظت بیشتری نسبت به شیر برخوردار است.

6.لازم است زمانی که کودک در وضعیت خوابیده قرار می گیرد زیر سر کودک را با قرار دادن بالشتی زیر تشک و نه زیر سر کودک در حالت 30 درجه بالاتر از سطح زمین قرار داد تا از ورود محتویات برگشتی به ریه و دهان جلوگیری گردد.خواباندن کودکان بالای 4 ماه به پهلوی چپ نیز کمک کننده است.

7.در صورتی که کودک از نفخ شکم و یبوست رنج می برد لازم است با دستور پزشک در جهت رفع مشکل کودک اقدام کرد تا امکان برگشت مواد به علت زورزدنهای زیاد نوزاد تشدید نشود.

8.نهایتأ شروع زود تر از موعد غذای کمکی با مشورت پزشک برای این کودکان می تواند به بهبود سریع تر و کوتاه تر شدن دوره درمان دارویی گردد.

با تشکر از شما جهت مطالعه مقاله
شایان وشفیع
کلمات کلیدی: ریفلاکس نوزادی
تمامی زمان ها +3.5 است. زمان اکنون 12:12 ب.ظ است.
TOP