ورود

OR

عضویت

ورود

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

هر سال حدود 350 هزار نفر در ایران می میرند که علت مرگ 30هزار نفرشان سرطان است. بیماری ای که این روزها نامش را زیاد از زبان اطرافیانمان می شنویم اما وزارت بهداشت معتقد است اوضاع هنوز وخیم نشده و همین آمار سرطانی هم که داریم، از بیشتر کشورهای دنیا پایین تر است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، یک جا می رسد که سلول ها راهشان را از کل بدن جدا می کنند و تصمیم می گیرند نمیرند. مرگ برنامه ریزی شده، الگویی است که از زمان تولد هر سلول برای آن تعریف شده اما وقتی سرطان سر می رسد، سلول های خودمختار حاضر به مرگ نمی شوند و بدن با تجمع توده هایی رو به رو می شود که کم کم بقیه اعضا را هم درگیر می کنند. سرطان به همین سادگی تبدیل به یکی از پیچیده ترین و لاعلاج ترین بیماری های دنیا تبدیل می شود.


در ایران هم اگرچه سرطان این روزها خیلی ها را درگیر کرده است اما وزیر بهداشت می گوید آمار سرطان در ایران نسبت به اروپا و آمریکا 5 تا 6 برابر کمتر است.


چند نفر از سرطان می میرند؟


هر سال حدود 350 هزار نفر در ایران می میرند که علت مرگ 30هزار نفرشان سرطان است. بیماری ای که این روزها نامش را زیاد از زبان اطرافیانمان می شنویم اما وزارت بهداشت معتقد است اوضاع هنوز وخیم نشده و همین آمار سرطانی هم که داریم، از بیشتر کشورهای دنیا پایین تر است.


وزیر بهداشت می گوید افزایش سرطان در ایران نشان دهنده وخیم بودن شرایط سلامت در کشور نیست. اما دکتر اکبری رئیس انجمن سرطان کشور معتقد است روند رشد سرطان در ایران تند است و اگر کاری نکنیم، آمارهای داخلی مان از متوسط جهانی بالا می زند.


او مدتی قبل در مناظره ای که با معاون پژوهشی وزارت بهداشت داشت، گفت: «درست است که کل سرطان های ما از کشورهای غربی و حتی کشورهای منطقه کمتر است اما به هر حال روند رو به رشد ما از آن ها تندتر است. اگر ما نسبت به این موضوع حساسیت نشان ندهیم و خوب کار نکنیم ممکن است در چندین سال آینده ابتلا به سرطان در کشور ما بیشتر از دنیا شود.»


آمار دقیقی از تعداد مرگ هایی که از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به سرطان رخ داده وجود ندارد. اما حافظه رسانه ها در یکی دو سال گذشته پر از مرگ چهره هایی است که نتوانسته اند حریف سرطان شوند. از مرتضی پاشایی 30ساله گرفته تا ایرج قادری 77ساله. از غلامحسین مظلومی، پیشکسوت فوتبال تا حسین معدنی مربی والیبال.


در جدول زیر می توانید برخی از مشاهیری را که از سال ۹۰ تاکنون به دلیل ابتلا به سرطان درگذشته اند، ببینید:

ردیف
نام
بیماری
سن فوت
تاریخ فوت
1
غلامحسین مظلومی- پیشکسوت فوتبال
سرطان معده
65 سال
28 آبان 93
2
مجید بهرامی- بازیگر تئاتر
سرطان خون
37سال
24 آبان 93
3
مرتضی پاشایی- خواننده پاپ
سرطان خون
30سال
23آبان 93
4
حسین معدنی- مربی والیبال
سرطان پانکراس
43سال
10مرداد 93
5
محمدرضا لطفی- نوازنده سه تار
سرطان استخوان
68سال
12اردیبهشت 93
6
سارا بنی‌صدر- بازیگر تئاتر عروسکی
نوع سرطان اعلام نشده
41 سال
7 شهریور 93
7
ماه گل مهر- بازیگر تئاتر
سرطان ریه
36سال
3اردیبهشت 93
8
مرتضی شکرانه- داور بین المللی فوتسال
سرطان معده
40 سال
9 شهریور 93
9
محمود استادمحمد- کارگردان تئاتر
سرطان کبد
63سال
3مرداد 92
10
فهیمه رحیمی- نویسنده
سرطان معده
61سال
28خرداد 92
11
پروین میکده- بازیگر
سرطان کبد
78سال
19 اسفند 92
12
ناصر فروغ جعفری- بازیگر
سرطان خون
63سال
17مهر 92
13
ایرج قادری- کارگردان
سرطان ریه
77سال
17اردیبهشت 91
14
ناصر حجازی- پیشکسوت فوتبال
سرطان ریه
62سال
2خرداد 90
15
بابک معصومی- بازیکن فوتسال
سرطان خون
39سال
19مرداد 90
سرطان واقعا در ایران کم است؟


سرطان در ایران کمتر از 10درصد مرگ و میرها را باعث می شود و این در حالی است که به گواه آمارهای موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا، یک هشتم از مرگ های کل دنیا، یعنی 12.5 درصدشان به دلیل سرطان رخ می دهد. از این جهت ایران شاید کشوری باشد که «بروز» سرطان (یعنی نمونه های جدید ابتلا به این بیماری در سال) در آن پایین است اما «شیوع» این بیماری (یعنی میزان موارد جدید و قدیمی مبتلا به این بیماری) بالا است.


دکتر ملک زاده، معاون پژوهشی وزارت بهداشت معتقد است: «بروز و شیوع با یکدیگر متفاوت است، بروز سرطان در ایران نسبت به کشورهای غربی گاهی به یک پنجم و یا یک ششم می رسد یعنی آن ها قریب به 5-6 برابر ما اغلب سرطان ها را دارند. اما آن ها توانسته اند با تجربه 50 ساله خود کاری کنند که روند رو به رشد سرطان را کند کنند و حتی به نزول برسانند، اما ما این کار را نکردیم.»


آن طور که دکتر ملک زاده می گوید، آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، نشان می دهد که شیوع سرطان در ایران در سال 2013به ازای هر 100 هزار نفر، 134 نفر است و این در حالی است که آمار متوسط ابتلا به سرطان در همه کشورهای دنیا به ازای هر 100 هزار نفر 188 نفر است. اما از آنجایی که سرطان بیماری افراد مسن است و امید به زندگی در ایران در حال بالا رفتن است، بروز سرطان بیشتر به چشم می آید.


چه سرطانی کجا شایع است؟


طبق آخرین گزارش سالانه از آمار سرطان (که البته مربوط به سال ۸۸ است) سرطان پستان در زنان ایرانی رتبه اول و سرطان معده در مردان در رده بالاتر سرطان‎های مردانه قرار دارد. سرطان پستان با شیوع 10 تا 15 درصدی اش در حالی 40 هزار زن ایرانی را درگیر کرده که این رقم برای زنان دیگر نقاط جهان 2 تا 2.5 درصد است. حتی مدتی قبل وزارت بهداشت آماری منتشر کرد که نشان می داد سن متوسط مراجعه کنندگان مبتلا به سرطان پستان حدود 10سال کمتر از دیگر کشورها است.


به جز این ها، سرطان معده، پوست، روده بزرگ، خون، ریه، مری، استخوان، اعصاب مركزی و غدد لنفاوی هم از رایج‌ترین سرطان‌ها در میان ایرانی ها هستند. البته توزیع این سرطان ها در مناطق مختلف کشور متفاوت است. در شمال ایران سرطان‌های گوارشی به خصوص سرطان معده و مری، بیش از سرطان‌های دیگر شایع است. آنقدر که در گیلان در 50 سال گذشته شیوع آن 3برابر شده است. در مركز و جنوب كشور سرطان معده زیاد است و بعد از آن، سرطان‌های استخوان، خون و پروستات قرار دارند.


سرطان روده که معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود، در ایران مردان زیر 50 سال زیادی را درگیر می کند و سرطان پروستات، به عنوان یکی از پرتلفات ترین سرطان های مردان ایرانی، هر سال 33درصد از جمعیت را مبتلا می‌کند.


چرا سرطان می گیریم؟


معاون پژوهشی وزارت علوم می گوید که عوامل شیوع سرطان در ایران، مصرف دخانیات و از آن مهم تر تریاک است. مصرف غذاهای خیلی شور، مصرف نکردن سبزیجات و میوه ها، مصرف نکردن آجیل، تنبلی و ورزش نکردن، چاقی و پرخوری و برخی عفونت های ویروسی و میکروبی هم در رده های بعدی قرار دارند.


اما گمانه زنی های درباره دلایل رشد سرطان در ایران به همین جا ختم نمی شود. هر معضلی که این روزها جامعه را درگیر می کند، می تواند علت سرطان لقب بگیرد. از پیر شدن هرم جمعیتی و مصرف پالم گرفته تا بنزین پتروشیمی و پارازیت ها که حالا بهانه یک مجادله بی پایان شده اند. در این جدول تعدادی از عوامل تهدید کننده سلامت ایرانی ها و برخی از اظهارات کارشناسان را درباره آنها می خوانید:

ردیف
عامل سرطان‌زا
اظهارنظرها
1
آلودگی هوا و ذرات معلق
محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی: سرطان خون در بین کودکان به دلیل آلودگی هوا شایع شده است.


محمد حسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: از تبعات آلودگی هوا در تهران این است که 30 درصد نوزادان متولد شده درپایتخت به بیماری‌های گوارشی و آسم مبتلاهستند.


دکتر اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان: تاکنون جرات بیان اثرات مضر آلودگی هوا بر بروز سرطان را نداشتیم ولی مطالعات انجام شده در دنیا نشان می‌دهد که آلودگی هوا و ذرات معلق در بروز سرطان موثر است.
2
پارازیت
هاشمی، وزیر بهداشت: مستندات علمی برای سرطان‌زا بودن پارازیت وجود ندارد که بدانیم باعث سرطان می‌شود یا خیر اما آن چیزی که مشخص است، این است که پارازیت خوب نیست و برای سلامت انسان مضر است.


سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: بحث سرطانزا بودن پارازیت ها بارها مورد بررسی قرار گرفته است و احتمال بروز این بیماری به علت تاثیر پارازیت ها در انسان وجود دارد.
3
بنزین پتروشیمی
رشیدی رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم محیط زیست: حلال‌های صنعتی پتروشیمی‌ها سرطان‌زا است.


عباس کاظمی معاون وزیر نفت: یکی از دلایل افزایش سرطان در کلانشهرهای کشور عرضه بنزین پتروشیمی‌ها است.
4
پالم
رسول خضری عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: پالم دارای اسید چرب اشباع شده است و همین عامل منجر به شیوع سرطان‌های مختلف بین افراد می‌شود.


رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: روغن پالم آسیب زا است و به بروز سرطان کمک می کند.
5
آلودگی غذایی
محسن مروتی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی: میوه‌های آلوده به سموم، باعث بروز سرطان‌ و ناباروری می شوند.


دهقانی، نماینده سابق مجلس: محصولات کشاورزی به دلیل استفاده از سموم شیمیایی زیاد، سرطان‌زا شده‌اند و هرسال 70 تا 90 هزار بیمار به آمار سرطانی‌های کشور اضافه می‌شوند که یک سوم آنها از این بیماری می‌میرند. این در حالی است که 30درصد از بیماران سرطانی بر اثر محصولات کشاورزی مسموم دچار این بیماری شده اند و ایران را در اولین رتبه سرطان معده در جهان قرار داده اند.


شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: کودهای شیمیایی و سمومی که در تولید محصولات کشاورزی بکار می‌رود به دلیل ماندگاری بالا از عوامل بروز سرطان بین افراد جامعه است.
6
مصرف دخانیات
هومان نارنجی ها پژوهشگر حوزه ی اعتیاد: سم های موجود در ترکیب سیگار عامل سرطان زایی بویژه در قسمت ریه و کانال های گوارشی افراد معتاد به این ماده ی دخانی است.


دکتر ملک زاده معاون پژوهشی وزارت بهداشت: یکی از عوامل شیوع سرطان در ایران، مصرف دخانیات و از آن مهم تر تریاک است.
7
کم تحرکی
دکتر ملک زاده معاون پژوهشی وزارت بهداشت: تنبلی و ورزش نکردن، چاقی و پرخوری عامل مهمی در ابتلا به سرطان در ایران است.


دکتر بهرام مفید، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: کیفیت نگهدارنده های غذاهای آماده، آلودگی هوا، استرس و تحرک کم باعث افزایش سرطان در کشور شده است.آخرین بروز رسانی در آذر 5, 8:33 ب.ظ از احمد فهمی.

در طول این 1 سال گذشته ، اکثر اطرافیان که من خبر فوت انها را شنیدم ،متاسفانه از سرطان بوده .حالا امارها چطور محاسبه می شود که وضعیت را در حد مطلوب نمایش می دهد نمی دانم

وزیربهداشت گفت: وزارت بهداشت در حال استقرار سیستم ثبت دقیق سرطان در کشور است که از این پس آمارها و اطلاعات در خصوص این بیماری، منسجم و دقیق اعلام شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی در دومین روز از سفرش به کردستان، طی بازدید از بیمارستان حضرت امام حسین (ع) بیجار در جمع خبرنگاران رسانه های محلی، گفت: با ادامه و حمایت از اجرای طرح تحول نظام سلامت، وضعیت بهداشت و درمان کشور در حال بهبودی است و تا شش ماه آینده نیز رشد چشمگیری در این حوزه ایجاد خواهد شد. وزیر بهداشت به اقداماتی چون، اعزام پزشک متخصص به شهرستانها و مناطق روستایی، تامین واکسن، دارو و مکمل های دارویی و بازسازی خانه های بهداشت در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: با مشارکت عمومی بتوانیم گام های موثری را در حوزه برداریم. هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه عوامل و علل زیادی در ایجاد و گسترش بیماری سرطان موثر هستند، گفت: آماری که از سرطان داریم از سال 1995 میلادی تاکنون تقریبا سیر یکنواختی داشته است که البته در ایران نیز همانند کشورهای پیشرفته جهان لازم است مردم بیشتر به مسایل بهداشتی و عوامل تسریع کننده آن توجه نمایند. وی در ادامه افزود: وزارت بهداشت در حال استقرار سیستم ثبت دقیق سرطان در کشور است که از این پس آمارها و اطلاعات در خصوص این بیماری، منسجم و دقیق اعلام شود. هاشمی در خصوص وضعیت نظام ارجاع و میزان پیشرفت طرح در کشور نیز گفت: این نظام، استاندارد نظام ارجاع کشورهای پیشرفته است و نیاز به ایجاد زیرساخت های لازم و گذر زمان دارد تا بتواند به جایگاه واقعی خود برسد. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح وضعیت مناسب بیمارستان بیجار و رضایت بخش خواندن اجرای طرح سلامت در این شهرستان افزود: با توجه به گستردگی جغرافیایی بیجار، این شهرستان در برخی از تخصص های پزشکی نیازمند حمایت بیشتر است. دکتر هاشمی درخصوص تامین نیازهای بهداشتی و درمانی شهرستان بیجار، گفت: تجهیز آزمایشگاه مرکزی و تامین متخصص گوش و حلق و بینی در آینده نزدیک در اولویت برنامه های وزارت بهداشت است. وی افزود: تلاش ما برقراری تعادل در استان است، وضعیت بیجار در بخش هایی نیاز به حمایت و تجدید نظر دارد. وی همچنین پیرامون راه اندازی پایگاه انتقال خون در بیجار گفت: چنانچه در زمینه ایجاد زیرساخت ها مشکلی وجود نداشته باشد، برای تامین نیروی مورد نیاز جهت راه اندازی پایگاه انتقال خون پیگیری لازم انجام خواهد شد.

نیمی از مردم انگلیس سرطانی می شوند

 


لندن – ایرنا- براساس بررسی های صورت گرفته توسط ˈمرکز تحقیق سرطان انگلیسˈ، با توجه به افزایش سن و رو به افزایش نهادن شمار افراد مسن سال در این کشور، احتمالا 50 درصد انگلیسی ها درآینده، در دوره ای به بیماری سرطان مبتلا خواهند شد.

 


 

به گزارش ایرنا، مرکز تحقیقات سرطان انگلیس در این پیش بینی بدبینانه که روز چهارشنبه منتشر شد، هشدار داده است که انگلیس با این بحران مواجه خواهد شد مگر آنکه از هم اکنون برنامه جامعی را برای این مساله در نظر بگیرد.

این مرکز تحقیقاتی پیشتر در گزارشی پیش بینی کرده بود که در آینده از هر 3 انگلیسی یک نفر به بیماری سرطان مبتلا خواهد شد.

ˈهارپل کومارˈ مدیر اجرایی مرکز تحقیقات سرطان انگلیس گفته است: ما طولانی تر عمر می کنیم که معنای آن است احتمالا با مشکلات مرتبط با طول عمر بیشتر مواجه خواهیم شد.

وی افزود: برای مقابله با این بحران در پیش رو نیاز به برنامه ای جامع در چارچوب بهداشت عمومی انگلیس داریم و اگر این مساله صورت نگیرد ، نتیجه آن شیوع بیماری سرطان در آینده خواهد بود.

به گفته وی، براساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2030 میلادی، هر ساله، یکصد هزار نفر به شمار مبتلایان به سرطان در انگلیس افزوده خواهد شد .

ˈپیتر ساسنی ˈ از دانشگاه ˈماری کوئینˈ لندن که این کار تحقیقاتی را هدایت کرده، معتقد است که افراد بالای 65 سال در انگلیس بیش از سایر افراد در معرض خطر سرطان قرار دارند چرا که نرخ سرطان به میزان زیادی با طول عمر افراد ارتباط دارد.

وی افزود: البته این آمار به معنای آن نیست که الزاما شانس افراد برای گرفتن سرطان در آینده پنجاه – پنجاه خواهد بود زیرا کشیدن سیگار، نوشیدن مشروبات الکلی و وزن نیز ازعوامل تشدید کننده ابتلا به این بیماری هستند.

قائم‌مقام وزیر بهداشت: سالانه 85 هزار نفر به جمعیت سرطانی کشور اضافه می‌شود


قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت گفت: سالانه 85 تا 90 هزار نفر در سال به جمعیت سرطانی کشور افزوده می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر "سیدهادی ایازی" پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه شانزدهم بهمن‌ماه در نخستین همایش مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت در محل خانه شهر کرمان اظهار کرد: استان کرمان سرمنشا بسیاری از تحولات اجتماعی، سیاسی، سلامت و ... در کشور بوده است. وی افزود: یکی از موضوعات مهم حوزه سلامت این است که بدانیم اکنون در کشور چه وضعیتی وجود دارد و چه اقداماتی نیز باید انجام شود. ایازی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد صندلی‌های مدارس ما از دانش‌آموزان خالی شده است ضمن اینکه با روند کنونی به سمت کهنسالی حرکت می‌کنیم. قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت افزود: در گذشته نگرانی همه از شیوع بیماری‌های واگیردار بود اما امروز بیماری‌های غیرواگیر موجب نگرانی شده است و ما باید دغدغه آحاد جامعه را برطرف کنیم. ایازی سپس بیان کرد: در سال 93 و با اقدامات دولت یازدهم خوشبختانه 10 درصد از بودجه هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص یافته است. وی ادامه داد: قبلا برخی افراد بیمار بودند اما پولی برای مراجعه به بیمارستان نداشتند اما خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت اکنون با پرداخت 10 درصدی از سوی مردم مراجعات به بیمارستان افزایش یافته است. قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت گفت: دولت‌مردان و به ویژه دولت یازدهم دغدغه سلامتی مردم را دارند که در این راستا هشت میلیون نفر هم دفترچه سلامت دریافت کرده‌اند. ایازی تصریح کرد: هم اکنون در حوزه سلامت 79 هزار میلیارد تومان هزینه شده است و از مجموع این پول 1300 میلیارد تومان در بخش زیرساخت‌ها هزینه می‌شود به علاوه برای مراکز در حال ساخت حدود 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با فرض 1300 میلیارد تومان در سال 20 سال زمان احتیاج است تا مراکز ساخته شوند. وی گفت: ما راهی به جز استفاده کمک‌ها و پتانسیل‌های مردمی نداریم از این رو مردم می‌توانند هم در قالب کسب و کار و هم امور خیریه وارد مشارکت شوند. ایازی تاکید کرد: سالانه 85 تا 90 هزار نفر در سال به جمعیت سرطانی کشور افزوده می‌شود ضمن اینکه هر بیمار سرطانی هزینه‌های بسیار سنگینی به خانواده و دولت تحمیل می‌کند. قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت بیان کرد: 48 درصد از مرگ و میرهای امروز کشور ما ناشی از مشکلات قلبی و عروقی است که در این زمینه به فرهنگ‌سازی جهت ارتقا فعالیت‌های بدنی و ورزش مردم نیازمند هستیم. وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته آمار تلفات کشور ما در تصادفات 28 هزار نفر در سال بود که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی و اقدامات انجام شده این عدد به 18 هزار نفر در سال رسیده است.

سالی 90 هزار سرطان در کشور


رئیس بخش سرطان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه به طور قطع میزان بروز سرطان در ایران پایین‌تر از متوسط جهانی است، گفت: میزان شیوع سرطان در ایران نسبت به کشورهای دیگر مانند ترکیه، عراق و … کمتر است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی مطلق در سمینار علمی تازه‌های سرطان روده بزرگ(کولورکتال) که در مشهد برگزار شد، در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در حوزه مقابله با سرطان، گفت: به طور قطع میزان بروز سرطان در ایران پایین‌تر از متوسط جهانی است اما نکته مهم این است که سرطان در جهان رو به افزایش بوده به طوری که میزان این بیماری در سال 2012 میلادی، حدود 14 میلیون نفر و در سال 2030 به حدود 30 میلیون نفر می‌رسد که 70 درصد این افزایش در کشورهای در حال توسعه‌ از جمله ایران است.


وی با اشاره به اینکه تعداد موارد جدید سرطان روده بزرگ در سال 91 بیش از 7000 مورد بوده است، در خصوص میزان شیوع سرطان روده بزرگ در کشور، اظهار کرد: میزان شیوع این سرطان در استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران،‌ آذربایجان شرقی، تهران و سمنان بیشتر بوده و آمار خراسان رضوی در بروز این نوع سرطان متوسط است.


مطلق اضافه کرد: به طور کلی سرطان‌ها با افزایش سن، شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی ارتباط دارد و سرطان روده بزرگ جزو سرطان‌هایی است که بیشتر با شیوه زندگی افراد ارتباط دارد.


رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت افزود: به عنوان مثال کمبود فعالیت بدنی، چاقی، عدم مصرف میوه و سبزیجات و استفاده از غذاهایی با چربی بالا، می‌تواند بروز سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.


مطلق با بیان اینکه سرطان روده بزرگ از جمله بیماری‌هایی است که شیوه زندگی در آن بیشتر تاثیر دارد، تصریح کرد: دلیل شیوع بیشتر سرطان روده بزرگ در استان‌های شمالی می‌تواند با اضافه وزن، استفاده از چربی زیاد و مصرف غذاهای با کالری بالا ارتباط داشته باشد.


رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در خصوص افزایش سن افراد به عنوان یکی از علل بروز سرطان روده بزرگ، اظهار کرد: در اوایل انقلاب امید به زندگی سن 58 سال و در حال حاضر به حدود 74 سال رسیده است، افزایش سن نیز موجب افزایش احتمال بروز سرطان در افراد می‌شود.


وی اضافه کرد: موضوع امید به زندگی و افزایش متوسط سن جمعیت مطلوب است اما تغییر این امر نیز مسائل مربوط به خود را دارد به عنوان مثال در سه دهه گذشته بیماری‌های واگیردار مشکل کشورهای در حال توسعه مانند ایران بود، امروز بیماری‌های غیرواگیر مشکل اینگونه کشورها است.


رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: از جمله بیماری‌های غیرواگیر می‌توان به دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، دستگاه تنفسی و سرطان اشاره کرد که در راستای مبارزه با این بیماری‌ها باید در چند جهت فعالیت‌هایی انجام شود در ابتدا باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد که بخشی از آن به عهده دولت و بخش دیگر مربوط به مردم است.


وی افزود: موضوعات مرتبط با شیوه زندگی تا حد زیادی به مردم مربوط است اما در خصوص عوامل محیطی مانند آلودگی هوا دولت وظیفه سنگینی دارد، کاملا روشن است که تاثیر شیوه زندگی ناسالم در سرطان بیش از عوامل محیطی است پس افراد در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش پررنگی‌تری را دارند.


مطلق با اشاره به ضرورت تشخیص سریع سرطان، تصریح کرد: بخشی از تشخیص سریع سرطان به مردم و بخش دیگر به دولت مربوط است، قسمت مربوط به مردم شامل شناخت عوامل این بیماری است.


وی عنوان کرد: دولت باید همان نقش سازمان جهانی بهداشت را ایفا کرده و شواهد علمی پیشنهاد بدهد که شامل تشخیص زودهنگام سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم است و برای این سه نوع سرطان برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری طراحی شده و از دو ماه گذشته نیز این موضوع به دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ شده است.


طراحی طرح «آمایش سرزمین مراقبت سرطان»

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: نباید انتظار داشت شبکه بهداشتی و درمانی‌ که سه دهه خود را برای خدمت‌رسانی جهت بیماری‌های واگیردار مانند فلج اطفال آماده کرده بود، یک روزه بتواند با فشارخون بالا، دیابت، سرطان و … ارائه خدمت کند.


وی اظهار کرد: تغییر در رویه خدمت‌رسانی شبکه‌های بهداشتی و درمانی به لحاظ نیروی انسانی و ساختاری نیازمند زمان است که خوشبختانه این تغییر آغاز شده، خدمت‌ها تعریف و تجهیزات و نیروی انسانی هم به تدریج در حال تکمیل است.


مطلق در خصوص تشخیص و درمان سرطان، تصریح کرد: به لحاظ امکانات رادیوتراپی و شیمی درمانی و به دلایل متعدد کمبودهای جدی در سراسر کشور وجود دارد که دراین راستا طرح «آمایش سرزمین مراقبت سرطان» طراحی شده و به زودی قابل ارائه خواهد بود.


وی افزود: در برنامه ذکر شده براساس بروز سرطان در کشور،‌ انواع سرطان‌ها، جمعیت نواحی مختلف‌، استرس‌های شهری، مسائل قومی و نیازها و امکانات هر منطقه بررسی‌هایی صورت گرفته که طبق این آمار بخشی از وظایف به دولت و بخشی دیگر به بخش خصوصی واگذار می‌شود.


رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در خصوص کمبودهای مربوط به مقابله با سرطان در کشور، گفت: در حال حاضر کمبودهای زیادی در مواجهه با سرطان وجود دارد و برای جبران آن نیازمند زمان هستیم، 60 دستگاه رادیوتراپی در کشور در اختیار داریم این درحالی است که به دو برابر از این تعداد نیازمندیم.


مطلق تصریح کرد: ممکن است در حال حاضر بتوان نیازها را در مقابله با سرطان برآورده کرد اما با توجه به افزایش آمار این بیماری باید بتوانیم کمبودها را در مدت کوتاه جبران کنیم.


وی در خصوص میزان بروز سالیانه سرطان، گفت: بیش از 90 هزار مورد سرطان سالانه در کشور وجود دارد که شایع‌ترین نوع سرطان در زنان سرطان پستان با عدد 9000 نفر که در مورد پیشگیری از آن در چند استان اقدامات لازم صورت گرفته و در مردان سرطان معده بیشترین شیوع را دارد.

 مرگ و میر ناشی از سرطان ۶ برابر تصادفات رانندگی    


 رئیس سازمان علمی بنیاد بیماری‌های نادر ایران با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از سرطان ۶ برابر تصادفات رانندگی است، گفت: از هر ۱۰۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه، ۴ نفر مرد هستند که یکی از دلایل آن، مصرف هورمون‌های نیروزاست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،‌ مهدی حسینیان در نشست خبری مرکز جامع و صدای مشاور تلفنی سرطان گفت: وضعیت سرطان در کشور روز به روز ابعاد نگران‌کننده‌تری به خود می‌گیرد. با وجود همه تلاش‌ها در زمینه تشخیص و درمان، اما روند شیوع و بروز سرطان در کشور درحال افزایش است. این مسئله موجب شده است تا برای کاهش دغدغه سرطان مردم گام برداریم.


عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان سینه با بیان اینکه مبتلایان به سرطان دچار استرس می‌‌شوند، اظهار داشت: وقتی فردی متوجه می‌شود که او یا خانواده‌اش به سرطان مبتلا شده‌اند دچار فشار روانی زیادی می‌شود. صدای مشاور سرطان می‌تواند آرامش خاطر را به افرادی که دچار این اختلال شده‌اند، بدهد و از اطلاعات علمی درست و به روز استفاده کند.


وی درباره راه‌اندازی سامانه تلفنی گفت: تلفن ساده‌ترین وسیله‌ای است که افراد در سراسر کشور می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. اکنون مردم عزیز کشورمان می‌توانند سؤالات خود را مطرح کنند و در آینده نیز سایت‌های علمی را در این زمینه راه‌اندازی خواهیم کرد تا افراد از آن بهره‌مند شوند.


حسینیان افزود: حتی مخاطبان می‌توانند مدارک پزشکی خود را اسکن کرده و برای ما ارسال کنند تا در کمیسیون‌های علمی بنیاد بیماری‌های نادر ایران مطرح شود.


رئیس سازمان علمی بنیاد بیماری‌های نادر ایران گفت: در فاز اول خدمات مشاوره به صورت 12 ساعت در روز توسط 2 نفر از کارشناسان ارشد رشته‌های مرتبط با پزشکی که آموزش کافی دیده‌اند ارائه می‌شود و در فازهای بعدی این خدمات به صورت 24 ساعته توسط 6 نفر در 3 شیفت ارائه خواهد شد.


وی افزود: صدای مشاور الزاماً به بیمار ارتباط ندارد و برخی افراد که می‌خواهند اطلاعاتی پیشگیرانه در این زمینه داشته باشند می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.


عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان سینه در پاسخ به سؤالی درباره لزوم راه‌اندازی سامانه مشاور تلفنی رایگان در زمینه سرطان تصریح کرد: سرطان الزاماً بیماری نادر نییست، از طرف دیگر همه سرطان‌ها ژنتیکی نیستند. علت انتخاب سرطان اهمیت آن در حوزه سلامت کشور است. اکنون شیوع و بروز سرطان در کشور روز به روز درحال افزایش است از طرفی آمار ابتلا به سرطان نشان می‌دهد که سن ابتلا به سرطان در حال کاهش است.


وی افزود: اکنون تعداد مرگ و میر مبتلایان به سرطان حدود 6 برابر تعداد افرادی است که از بیماری‌های واگیردار فوت می‌کنند، همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان 8 برابر مرگ و میر ناشی از ایدز و مالاریا است.


حسینیان ادامه داد: یکی دیگر از آمارها نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از سرطان 6 برابر تصادفات رانندگی در جهان است، بنابراین اکنون سرطان به عنوان معضلی در جهان و کشور مطرح می‌شود و بنیاد بیماری‌های نادر ایران با ایجاد صدای مشاور تلفنی رایگان در صدد است تا در این زمینه گام مؤثری بردارد.


وی افزود: آنچه کشور ما اکنون به آن نیاز دارد فراتر از درمان است. ما به تشخیص زودرس، آگاهی‌بخشی و فرآیندهای غربالگری در برخی سرطان‌ها نیازمندیم. این بنیاد آمادگی خود را برای همکاری با وزارت بهداشت و نظام سلامت اعلام می‌کند.


عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان سینه با بیان اینکه برخی سرطان‌ها نادر هستند، اظهار داشت:‌ سرطان سینه در مردان جزو سرطان‌های نادر است و از هر 100 بیمار مبتلا به سرطان سینه 4 نفر مرد هستند که یکی از دلایل افزایش آن میزان مصرف هورمون‌های نیروزا است که باید در نظام سلامت بیشتر به آن پرداخته شود.


وی ادامه داد: ما به دنبال ایجاد رویکرد چند تخصصی و تجمیع همه امکانات تشخیصی، درمانی، حمایتی و بازتوانی یکجا هستیم. هدف ما همراهی با نظام سلامت کشور است و طبق تعرفه‌های وزارت بهداشت حرکت خواهیم کرد.


حسینیان گفت:‌ امیدواریم در آینده نه چندان دور کار نادر را برای مبتلایان به بیماری های سرطانی داشته باشیم تا فرآیند تشخیص و آزمایش‌های آنها به صورت رایگان انجام شود.


وی خاطرنشان کرد: نوع نگاهی که در مرکز جامع سرطان دنبال می‌کنیم گسترش ارتباطات بین‌المللی در حوزه علمی و حرکت طبق استانداردهای روز جهان است.

٥٠ درصد سرطان ها قابل درمان و 30 درصد قابل پیشگیری هستند


 دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پنجمین نشست حامیان موسسه خیریه ریحانه اردبیل گفت: آمارها نشان میدهد که در 20 سال آینده سرطان در جهان با افزایش 80 درصدی جان افراد بیشماری را به مخاطره می اندازد.


دکتر ملک زاده افزود: اکنون در جهان میزان ابتلا به سرطان 182 نفر در 100 هزار در ایران 132 نفر به ازای هر 100 هزار نفر است که در مقام مقایسه شرایط ما آنچنان که تبلیغ می شود وخیم نیست اما همچنان آمار ابتلا بسیار بالاست و باید چاره اندیشی شود.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: با تشکیل کمیته ملی کنترل سرطان در وزارت بهداشت اقدامات خوبی در سطح ملی در حال اجراست، به طوریکه در 4 برنامه شامل؛ پیشگیری از سرطان، ثبت سرطان، غربالگری برای برخی از سرطانها و درمان سرطان ، راهکارهایی پیش بینی شده است و بصورت تحقیقاتی و عملیاتی در کشور در حال پیگیری و عملیاتی شدن است.


وی تاکید کرد: 50 درصد سرطانها در کشور قابل درمان است و 30 درصد قابل پیشگیری است.


ملک زاده تصریح کرد: شایعترین سرطان در مردان در ایران سرطان معده و در زنان سرطان سینه می باشد.


وی ادامه داد: طول عمر بیشتر، تریاک، سیگار، قلیان، مصرف فست فودها، غذاهای چرب و برشته، نوشابه، مواد غذایی و آب های حاوی نیترات و مصرف بیش از حد نمک از دیگر عوامل موثر بر سرطان هستند و در مقابل مصرف کلسیم، لبنیات، سبزیجات و گوشت سفید ماهی و سایر غذاهای دریایی می تواند در پیشگری سرطان موثر باشد.


رئیس موسسه ثبت سرطان کشور در خصوص راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان در اردبیل گفت: با توجه به بالا بردن سرطان معده در شمال کشور و اردبیل ایجاد و راه اندازی انستیتو کانسر در این استان ضروری بوده و وزارت بهداشت حمایت های لازم را در این زمینه بعمل خواهد آورد.


*** ساختمان مرکز تحقیقات سرطان (انستیتو کانسر) در اردبیل احداث می شود


جلسه مشترک رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت به منظور بررسی مشکلات بیماران سرطانی در اردبیل برگزار شد.


دکتر فرهاد پورفرضی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این جلسه ضمن تشریح وضعیت موجود سرطان به اقدامات انجام گرفته در دانشگاه در جهت پیشگیری و درمان آن پرداخت و گفت: برای راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان (انستیتو کانسر) در اردبیل حمایت و صدور مجوزهای لازم از طریق معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت می تواند گام اساسی در این خصوص باشد.


پورفرضی ادامه داد: به لحاظ بالا بودن آمار ابتلا به سرطان معده در اردبیل ، محققین و اساتید دانشگاه علوم پزشکی آمادگی دارند در برنامه پیشگیری و درمان سرطان در برنامه کشوری کوهورت ، همکاری های لازم را با وزارت بهداشت داشته باشند.


وی افزود: در صورت صدور مجوز برای احداث انستیتو سرطان محل مورد نظر جهت احداث با همکاری دستگاههای ذیربط استانی مشخص و با ورود خیر ثابت قدم اردبیلی آقای جعفرزاده این مرکز احداث می شود.

تمامی زمان ها +5 است. زمان اکنون 2:21 ق.ظ است.
TOP