تخصصی پزشکی

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

Categories
user Name

جستجوی پزشک در سازمان نظام پزشکی

جراحی چاقی لاپاروسکوپیک

متخصص پوست و مو

کلینیک فوق تخصصی گوارش اطفال

لیپوماتیک

    متخصص سکس تراپیست و زوج درمانگر

    اخبار پزشکی     رپورتاژ آگهی پزشکی    

Posted: 2017-10-10 17:15:00
همزمان با هفته جهانی ناشنوایان، ششمین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اداره کل بهزیستی فارس، آغاز به کار کرد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نخستین روز برگزاری این سمپوزیوم، گفت: بحث ناشنوایی و کم شنوایی یکی از معضلات مردم به ویژه کودکان است، از هر هزار نفری که در فارس متولد می شوند دو تا سه نفر مشکل کم شنوایی یا ناشنوایی دارند و یک نفر هم به عمل کاشت حلزون شنوایی نیاز پیدا می کند.

دکتر "محمدهادی ایمانیه" با بیان اینکه تا امروز حدود هزار و پانصد کاشت حلزون شنوایی در استان فارس انجام شده است و در این عرصه، یکی از مراکز مهم کشور هستیم، افزود: در عرصه شنوایی سنجی و گفتاردرمانی نیز با ایجاد رشته گفتار درمانی از سال 88 و شنوایی سنجی از سال جاری، توانستیم تلاش های خود را به نتیجه برسانیم.

او اضافه کرد: همچنین به تازگی بحث تشخیص بیماری های ژنتیک در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده است و امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر مرکز ژنتیک دانشگاه را به دستگاه NGSمجهز کنیم تا بتوانیم نقشه ژنتیک انسان ها را داشته باشیم و شاید بتوانیم جلوی وقوع برخی بیماری هایی که منجر به کم شنوایی و ناشنوایی می شوند و بیماری های ژنتیکی هستند را بگیریم.

رییس دانشگاه، ادامه داد: با تلاش و همت دکتر "ملک زاده" معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بحث ژن درمانی و ژن تراپی را در شیراز خواهیم داشت و کمکی است برای بیماری های ژنتیکی که مسایل کم شنوایی و ناشنوایی نیز از این بیماری ها هستند.

دکتر ایمانیه، بیان کرد: باید هر چه می توانیم برای پیشگیری از وقوع ناشنوایی و کم شنوایی یا تشخیص زودرس این بیماری ها تلاش کنیم، دانشگاه علوم پزشکی شیراز آماده است تا در کنار بهزیستی، با استفاده از گروه عظیم پزشکان خانواده و مراقبانی که در کنار آنها هستند، در این زمینه آموزش ببینند تا بتوانیم تشخیص زودرس داشته باشیم و در صورت نیاز برای کاشت حلزون شنوایی اقدام شود.

او افزود: بیماران پس از کاشت حلزون شنوایی یا در مواردی بدون کاشت حلزون شنوایی، نیاز به شنوایی سنجی و گفتار درمانی دارند که این موارد به خوبی در حال انجام است، به تازگی با همکاری بیناد شهید استان مرکزی که در باغ جنت شیراز ایجاد شده است، در حال تبدیل شدن به مرکز جامع توانبخشی است و به زودی کار پذیرش بیماران در این مرکز آغاز می شود.

رییس دانشگاه، در ادامه گفت: همچنین تصمیم گرفته شده تا مرکز جدیدی در کنار بیمارستان شهید دکتر فقیهی، برای این کار راه اندازی و تجهیز شود.

دکتر ایمانیه، با تاکید بر بحث پیشگیری و تشخیص زودرس، اضافه کرد: اهمیت برگزاری این همایش این است که خانواده ها که دلسوزترین افراد برای فرزندان هستند، به دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بهزیستی کمک کنند تا در صورت وقوع کم شنوایی و ناشنوایی با مراجعه زودرس به مراکز مربوطه بتوانیم از عوارضی که ممکن است قابل برگشت نباشند، پیشگیری کنیم.

او در پایان ابراز امیدواری کرد: با تلاشی گروهی و تیمی که در استان در حال انجام است، سلامت مردم فارس ارتقای بیشتری پیدا کند.

اقدامات توانبخشی باید خانواده محور باشد

در ادامه، مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور، گفت: این سمپوزیوم دو ویژگی دارد، یکی بخش خانواده است زیرا نمی توانیم اقدامات توانبخشی برای خانواده ها را فقط به صورت متخصص محور انجام دهیم، اگر اقدامات در این زمینه تنها متخصص محور باشد، نمی توانیم در خدمات توانبخشی که طولانی مدت است موفق باشیم.

دکتر "زهرا نوپرست" افزود: پزشک کار درمانی را می تواند انجام دهد اما بارها مشاهده شده است که در بخش درمان نیز اگر خانواده ها همراهی نکنند، ناموفق خواهیم بود؛ این مورد در توانبخشی پیچیده تر است، یک معلولیت مدت ها در کنار فرد وجود دارد و گاهی تا پایان عمر با بیمار همراه است و این همراهی را نیاز دارد تا بتوانیم اقدامات توانبخشی که آهسته آهسته توانمندی را برمی گرداند را به خوبی انجام دهیم؛ این گروه از خدمات باید مبتنی بر خانواده باشد و بخش دوم این سمپوزیوم بر این نکته تاکید دارد.

او اضافه کرد: بحث غربالگری شنوایی از سال 84 در سازمان بهزیستی به صورت جدی پیگیری شد که در سال های نخست پوشش این مورد 10 درصد بود، اما در حال حاضر پوشش این طرح به بالای 70 درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: شایع ترین معلولیت آن هم به صورت پنهان، معلولیت شنوایی است؛ اگر در سنین زیر سه ماه و به ویژه در یک ماهگی این مساله شناسایی نشود، کودک قادر نخواهد بود تکلم طبیعی داشته باشد، درک گفتاری مناسب نخواهد داشت و هر چه خدمات توانبخشی دیرتر به کودک برسد، عمق مشکل بیشتر می شود.

دکتر نوپرست، بیان کرد: در دهه های گذشته کمتر کودک کم شنوای نوجوان یا بزرگسالی داشتیم که بتواند به مدرسه عادی یا دانشگاه برود، اما در حال حاضر سازمان بهزیستی سه هزار و 900 دانشجوی کم شنوا دارد که در رشته های مختلف مانند دکترا مشغول تحصیل هستند و این مساله به دلیل تشخیص زودرس و ارایه خدمات بهتر به این افراد است؛ همچنین عمل پروتز کاشت نیز سبب شده است تا اینگونه افراد در کنار افراد عادی و سالم به مدرسه و دانشگاه بروند.

او در ادامه، با اشاره به اینکه روزانه 20 کودک اختلال شنوایی در ایران متولد می شود، گفت: اگر مداخله انجام نشود و خدمات به این افراد ارایه نشود دچار مشکلات زیادی می شوند، نیمی از این بیماری ها ژنتیکی هستند، 35 درصد شیوع این بیماری ها در ایران بر اثر ازدواج های فامیلی است و این ازدواج ها به عنوان یکی از ریزفاکتورهای اختلالات ژنتیکی مطرح می شود.

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور، افزود: امسال در برنامه ششم توسعه به بحث غربالگری های ژنتیک نیز توجه شده است و امیدواریم با تصویب آن بتوانیم این مشکل را در کودکان کمتر مشاهده کنیم.

دکتر نوپرست اضافه کرد: این سمپوزیوم در سه بخش شامل بخش تبادل اطلاعات، بخش معرفی توانمندی مراکز کم شنوایی و ناشنوایی و بخش برقراری ارتباط تعاملی با وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش، اجرا می شود.

او بیان کرد: 75 مرکز کودک کم شنوا در کشور داریم و تیمی شامل گفتار درمانی، شنوایی، مددکاری و روان شناسی در این مراکز حضور دارند و تلاش می کنند تا کودک به شرایط طبیعی بازگردد؛ 90 درصد ترخیص موفق در این مراکز انجام می شود و کودکان به مهد یا مدرسه عادی می روند؛ 102 کلینیک گفتار درمانی و شنوایی فعالیت دارد و 190 هزار نفر در سال گذشته از خدمات این مراکز استفاده کرده اند، شش هزار و 100 نفر کمک هزینه کاشت را که خانواده ها باید پرداخت کنند از سوی سازمان بهزیستی با تفاهمنامه ای که داریم پرداخت شده است؛ حدود سیزده درصد تمام دانشجویان کشور که مورد حمایت سازمان هستند و هزینه های تحصیل آنها پرداخت می شود از افرادی هستند که دچار اختلال شنوایی هستند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان فارس و رییس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، گفت: این همایش دو روزه با حضور مهمانان و سخنرانانی از تمام کشور و یک سخنران از کشور نیوزلند(به صورت ارایه ویدویی)، با ارایه 21 مقاله و 21 پوستر برگزار می شود و آخرین یافته های علمی و تجربیات مراکز توانبخشی در کشور و خارج از کشور، بررسی و ارایه می شود، دو کارگاه و دو پنل پرسش و پاسخ در این سمپوزیوم برگزار می شود.

دکتر "سید مرتضی موسوی" افزود: همچنین در روز دوم همایش، بیشتر مباحث فرهنگی با خانواده ها انجام می شود.

او اضافه کرد: ناشنوایی شایع ترین نقیصه همراه با تولد است، آمار جهانی سه در هزار است و در کشور ما این آمار دو برابر آمار جهانی است، در استان فارس نیز تا حدودی از میانگین کشور بالاتر است؛ 50 درصد علت این مشکلات ژنتیکی، 25 درصد عفونت های دوران نوزادی و کودکی و ضربات و تروماها است و 25 درصد ناشناخته است.

رییس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، ادامه داد: ناشنوایی و کم شنوایی تنها معلولیتی است که تا 50 درصد قابلیت پیشگیری دارد، با همین رویکرد این سمپوزیوم برگزار می شود تا به خانواده ها و جامعه، اطلاع رسانی شود.

دکتر موسوی بیان کرد: 34 مرکز غربالگری و شنوایی در استان فارس راه اندازی شده است و از بدو تولد تمام نوزادانی که به این مراکز مراجعه کنند غربال می شوند؛ سن طلایی غربالگری و مداخله به هنگام زیر سه سالگی است، اگر تشخیص داده شود و ورود پیدا کنیم هم آموزش خانواده و هم کارهای توانبخشی کودک به خوبی انجام می شود ت کودک بتواند به راحتی در جامعه زندگی عادی داشته باشد.

او در ادامه گفت: اگر این سن طلایی از دست رود با کارهای توانبخشی قسمتی از توانمندی ها قابل برگشت است اما از نظر گفتاری دچار لکنت زبان می شود یا شنوایی قابل برگشت نیست و فرد دچار مشکل می شود.

رییس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، اضافه کرد: بحث شنوایی، در ادامه تحصیل و تعاملات اجتماعی و قدرت ارتباط با جامعه بسیار حساس است و فردی که مشکلات شنوایی دارد، در جامعه فرد موفقی نخواهد بود.

دکتر موسوی در پایان با تاکید بر پیشگیری در این زمینه، گفت: پیشگیری سرمایه گذاری است و از هزینه های آینده جلوگیری می کند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز، با بیان اینکه شنوایی باعث گفتار می شود و هویت انسان با گفتار است، گفت: شنوایی را به عنوان حس برتر می دانیم و از کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند تقدیر می کنیم؛ ناشنوایی یکی از معلولیت های شایع است و به عنوان معلولیت خاموش شناخته می شود.

دکتر "سید بصیر هاشمی" با ابراز امیدواری نسبت به روزی که ناشنوایی به طور کامل ریشه کن شود، ادامه داد: شورایی با عنوان "شورای علمی کاشت حلزون" در کشور وجود دارد که هر دو ماه یک بار تشکیل جلسه می دهد.

دکتر هاشمی گفت: در ایران سالانه 1500 ناشنوا به جمعیت کشور اضافه می شود که بیشتر آنها در اثر مسایل ژنتیکی و ازدواج های فامیلی است.

او بر غربالگری شنوایی تاکید کرد و افزود: بحث غربالگری شنوایی بسیار اهمیت دارد و باید گسترش پیدا کند، همچنین کاشت حلزون شنوایی در کودکان هر چه زودتر انجام شود، زندگی برای فرد عادی تر می شود.

دبیر علمی این سمپوزیوم، به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این آیین، گفت: ششمین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا امسال با شعار "مداخله به هنگام خانواده محور" در شیراز برگزار می شود.

دکتر "مجید اوریادی زنجانی" افزود: 52 مقاله به دبیرخانه سمپوزیوم ارسال شد که از سوی 22 عضو کمیته علمی سمپوزیوم مورد داوری قرار گرفت.

او اضافه کرد: 41 مقاله از مقالات ارسالی تایید شد که 21 مقاله برای ارایه شفاهی و 21 مقاله به صورت پوستر ارایه می شود.

دبیر علمی این سمپوزیوم، ادامه داد: سایت دبیرخانه دایمی این سمپوزیوم راه اندازی شده است و 400 نفر با مراجعه به این سایت، برای شرکت در سمپوزیوم ثبت نام کردند.

ششمین سمپوزیوم علمی و فرهنگی خانواده و کودکان کم شنوا و ناشنوا، هجدهم و نوزدهم مهر در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز، برگزار می شود./102

پایان خبر

View More
  • 0 Comment(s)
TOP