BrainScaleSfruite_narenji

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

نویسنده
نویسنده
نشانه‌هایی که باید جدی گرفته شوند/ علائم تومار مغزی
امیر بهادری متخصص مغز و اعصاب با اشاره به عوامل بروز تومورهای مغزی،‌گفت: برخی از علائم در این بیماری هستند که چنانچه آشکار شوند و به صورت طولانی بروز داشته باشند و دلیل دیگری برای آن نباشد، نشانه تومور مغزی بوده و باید جدی گرفته شوند.

نویسنده
چطور مراقب مغزتان باشيد

یکدفعه بی‌آنکه دلیلش را بدانید، بدخلق و فراموشکار می‌شوید، همه‌‌چیز را گم می‌کنید و حرف زدن و رساندن منظورتان برایتان دشوار می‌شود. گاهي احساس مي‌كنيد گم شده‌ايد و در زمان و مكان مبهمي معلقيد. سراسيمه به پزشك مراجعه مي‌كنيد و با يك كلمه آشنا روبه‌رو مي‌شويد: آلزايمر؛ بيماري‌اي كه طبق آمارهاي سازمان جهاني بهداشت، ۴۰ ميليون نفر را در دنيا مبتلا كرده است.
نویسنده
شاید علت اصلی سرگیجه‌ این ماده باشد!

تحقیقات نشان داده است که وجود مواد غذایی چرب در برنامه غذایی علت اصلی احساس سرگیجه و خستگی در روز و بی‌خوابی در شب است.
مغز و سیستم عصبی
تحقیقات نشان می دهد که در بیماران با ام اس تازه تشخیص داده شده ابتلاي به کسالت های دیگری مانند فیبرومیالژیا - امراض التهابی روده ها و صرع از امراض فیزیکی واز دسته امراض روحی روانی افسردگی و امراض دوقطبی به وفور دیده می شود و این موضوع باید مورد توجه باشد..محققین به سرپرستی دکتر Ruth Ann Marrie از دانشگاه مانیبوتای کانادا در Winnipeg تفاوت های جنسیتی جالبی هم در اين ميان یافتند.زنان با بیماری ام اس بیشتر امراض مزمن ریه داشتند و مردان مبتلای به ام اس بیشتر صرع- فشار و دیابت و تمام امراض روحی روانی مانند افسردگی اسکیزوفرنی-دوقطبی و اضطراب را بیشتر داشتند.اما وقوع امراض روحی روانی درهر دو جنس روبه تزاید بود.افسردگی و استرس کیفیت زندگی مبتلایان را تحت تاثیر قرار داده و ریسک ناتوانی و بستری شدن را افزایش می دهد.نتیجه انکه تشخیص و مقابله صحیح با انها از بدو تشخیص ام اس اهمیت زیادی در درمان و کنترل صحیح بیماری دارد.
Neurology. Published online March 9, 2016. Abstract Multiple sclerosis
saba
چرا نتیجه این تحقیقات در درمان بیماری ها هیچ کمکی نمی کنه ؟ چرا هنوز بیماران به روش های قدیم درمان میشه (اگه درمان بشه البته ) ؟....
با اینکه هر روز می بینیم و میشنویم روش جدید ،واکسن جدید ،داروی جدید ، ..... ولی در عمل هیچ خبری نیست
 • فروردین 13, 1395
 • ·
 • می پسندم
دکتر جمشيد دونلو
سلام .....البته امروزه در درمان دارویی و جراحی بیماری پارکینسون تغییرات زیادی رخ داده و اصولا متحول شده است.امید به زندگی در انها بسیار بیشتر شده است و انتظار تحولات بیشتر در راه است.
 • فروردین 13, 1395
 • ·
 • می پسندم
دکتر زهرا عباس زاده
درخصوص ms هم درمانها واطلاعات پیش روبا 20 سال قبل قابل مقایسه نیست ولی آنچه دردرمان این بیماری مهمه، هزینه بالای درمان، توانبخشی، رفع استرسها و...است .بقول دکتربلال آدی بیگ این بیماران باید دررفاه باشند!
 • فروردین 13, 1395
 • ·
 • می پسندم
دکتر جمشيد دونلو
انچه می فرمایید با انجام صحیح بیمه های درمانی و پوشش کامل بیمه ای مانند همه جای پیشرفته دنیا قابل حل است حالا اگر مشکلاتی سر راه است باید کمک کرد برطرف شود اما ناامیدی و تنها بهانه گیری بدون ارائه راه حل منطقی چه کمکی می کند.با پوزش قبلی
 • فروردین 15, 1395
 • ·
 • می پسندم
دکتر زهرا عباس زاده

جناب دکتردونلو،باعرض سلام وارادت وتبریک سال نوخدمت شما، منظورمن ناامیدی نبود وکاش واقعاً میتوانستیم نه ازنظرعلمی که ازنظر احترام به فردفرد انسانها وشهروندان خودمان رابا کشورهای پیشرفته جهان مقایسه کنیم، من حدود بیست سال است که با این بیماری زندگی میکنم نه اینکه خودم این بیماری روداشته باشم بلکه ازافراد خانواده ام به این بیماری مبتلاهستند و تا کسی ازنزدیک زندگی این بیماران رونبینه نخواهددانست که چه رنج مضاعفی میبرند !


 

 • فروردین 17, 1395
 • ·
 • می پسندم
saba

ارزوی سلامتی دارم برای شما عزیزان که بتونین از روشهای نوین جهت درمان بیماران استفاده کنین

 • فروردین 14, 1395
 • ·
 • می پسندم
مغز و سیستم عصبی
مطالعات جدید حاکی از ان است که بیماران سکته ای که تحت نوتوانی و درمان فیزیوتراپی قرار دارند در صورتی که تحت درمان مکرر تحریک مفزی قرار گیرند نسبت به انهایی که با این شیوه درمان نمی شوند بهتر و زودتر از ناتوانی فاصله می گیرند.دکتر Heidi Johansen-Berg از داشکده پزشکی اکسفورد در انگلستان و استاد نوروساینس شناختی می گوید که به دلیل هزینه بالای نوتوانی هر روشی که بتواند تاثیر انرا افزایش دهد مفید است و یکی از این روش هItranscranial direct-current stimulationt تحریک مکرر مستقیم درون جمجمه ای است.در واقع این شیوه تقویت تاثیر نوتوانی در حالت معمول به چند برابر بیشتر با روش تحریک درون جمجمه ای با تحریک الکترونیکی است.
Sci Translat Med. Published online March 16, 2016. Abstract
saba
مطالعات جدید ....
 • فروردین 13, 1395
 • ·
 • می پسندم
دکتر جمشيد دونلو
این تحقیقات در سال 2016 منتشر شده و به اطلاع علاقمندان رسید منظور شمارا از کنایه ویا تاکیدبه جدید بودن مطلب متوجه نشدم لطفا واضح تر و بیشتر بفرمایید.منبع مطلب ارائه شده هم در ذیل ترجه ان اورده شده است.متشکرم.
 • فروردین 15, 1395
 • ·
 • می پسندم
saba
اقای دکتر عزیز ،در اینکه مطالب شما کاملا به روز و معتبر هستند شکی نیست ،اینو در ادامه ی نظر قبلی که گذاشته بودم نوشتم (مطالعات جدید ، بررسی های جدید ، تحقیقات ،.... در روند درمان بیماران عملی هستند یا خیر )
متاسفم اگر منظورم بد رسوندم و ممنونم که برای نظر من و دوستان ارزش قایل هستین .
 • فروردین 15, 1395
 • ·
 • می پسندم
مغز و سیستم عصبی
بررسی های جدید نشانه ارتیاط بین مصرف داروهای روان برگردان و ازدیاد مرگ ومیر در بیماران مبتلای به پارکینسون است.در این تحقیق جدید نشان داده شده است که بیماران پارکینسون که یک داروی روان برگردان می گیرند در مقایسه با انهایی که از این داروها دریافت نمی کنند دو برابر بیشتر امکان مرگ و میر دارند.دکترDaniel Weintraub دانشیار روانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا و محقق ارشد این طرح مطالعاتی می گوید که در 60 درصد بیماران پارکینسون سایکوز رخ می دهد و بنابراین لااقل یک داروی انتی سایکوتیک دریافت می کنند.اما شواهد کمی در باره چگونگی مصرف انها در پارکینسون در دست است لذا مصرف انها باید با احتیاط باشد.و حالا با این اطلاعات تازه باید مصرف انها در این بیماران بادقت واحتیاط بسیار بیشتری باشد.
این یافته در یک پروژه مطالعاتی تحقیقاتی مشترک با دکتر Helen Kates استاد روانپزشکی دانشگاه میشیگان در ان اربور Ann Arbor انجام شده و شرح مفصل ان در شماره 21 مارچ 2016 جامای نورولوژی JAMA Neurology به جاپ رسیده و محتصری از ان در نوزدهمین کنگره بین المللی پارکینسون و حرکات غیر طبیعی توسط دکتر Weintraub مطرح شد.
JAMA Neurol. Published online March 21, 2016. Abstract Antipsychotics and Increased Mortality
saba
بررسی های جدید ....
 • فروردین 13, 1395
 • ·
 • می پسندم
مغز و سیستم عصبی
مطالعات جدید نشان می دهد که بیماران با عارضه جلدی روزاسه rosacea استعداد بیشتری برای ابتلای به پارکینسون جدید الوقوع دارند.عارضه مزمن التهابی در ناحیه صورت با برجستگی و ترشحات جلدی حدود 5 تا 10 درصد در میان سفید پوستان شیوع دارد.دکترAlexander Egeberg از بخش پوست و الرژی مرکز طبی Herlev and Gentofte در کپنهاگ دانمارک و نفر ارشد این تحقیقات علمی می گوید که روزاسه قبلا تنها یک بیماری مرتبط با پوست شناخته می شد اما با این اطلاعات علمی به نظر می رسد با امراض سیستمیک مانند امراض نورولوژیک هم ارتباط دارد.او می افزاید که روزاسه را باید از این به بعد پیزی بیش از یک بیماری صرف پوستی دانست.مفصل این تحقیق در شماره 21 مارس مجله جامای نورولوژی منتشر شده است.در این بررسی تعداد 5,472,745 فرد 18 سال به بالا به مدت 15 سال یعنی از 1997 تا 2011 مطالعه و دنبال شدند که تعداد 68,053 روزاسه داشته و تعداد 5,404,692 نفر هم در دسته شاهد بودند ار مبتلایان به روزاسه تعداد 38,305 نفر از نوع ملایم و تعداد 29,748 نفر از نوع متوسط تا شدید بودندکه با تتراسیکلین خوراکی درمان می شدند و نوع ملایم هم با مترونیدازول موضعی درمان می شدند و جالب است که مشخص می شد تتراسیکلین نوعی نقش محافظتی هم دارد و انهایی که با تتراسیکلین درمان می شدند نسبت به انهایی این درمان را نمی کرفتند کمتر به پارکینسون مبتلا می شدند.
JAMA Neurol. Published online March 21, 2016. Abstract Editorial
مغز و سیستم عصبی
رابطه جراغ های پرنور خیابان و مشکلات خواب

در یک مطالعه جدید دیده شده که نور روشنایی زیاد خیابان ها در شب می تواند در خواب شبانه و فعالیت های روزانه تاثیر منفی بگذارد.مدت های زیادی است که از تاثیر نور فراوان روی خواب گفتگو می شود اما اولین بار است که دانشمندان دلیل اشکاری برای این ادعا دارند اینرا دکتر Maurice M. Ohayon محقق ارشد این پروژه و نیز استاد روانپزشکی و علوم رفتاری و ومحقق کسالتهای مرتبط با خواب بیان می کند.گزارش مربوطه در اول ماه مارس منتشر شده و مفصل ان در شانزدهمین کنگره مغزواعصاب امریکا اAmerican Academy of Neurology AANاعلان خواهد شد.15863 بیمار در سرتاسر امریکا از تاریخ 2002 تا 2009 تلفنی مصاحبه شدند.سوالاتی درباره میزان خواب زمان به خواب رفتن-عادات غذایی و سوابق طبی و دارویی انها پرسیده شد.میزان نور محیط خواب مصاحبه شوندگان از طریق یک سیستم ماهواره ای هواشناسی نطامی و استفاده از night-time light radiance NLR به روش Operational Linescan System.کنترل می شد.با این روش مکان جغرافیایی انها و استفاده از طول و عرض جغرافیایی میزان تابش نور بر محیط زندگی و خواب انها بر مبنای ادرس داده شده کنترل می شد.دکتر Ohayon می گوید برپایه ادرس و کدپستی دقیق هر مصاحبه شونده میزان تابش نور بر هر یک از انها با ابزار مربوط به دقت مورد سنجش قرار می گرفت.ماهواره میزان دقیق نور هر ناحیه را تعیین میکرد و لذا تفاوت نور در محیط های حومه شهر و یا مرکز شهر تنها به میزان تابش نور لامپ های خیابان ها مربوط می شد.نتیجه ان بود که بعد از حذف متغیرهایی مانند استرس نور خیابان زمان بخواب رفتن و بیدار شدن را مختل می کرد و ارتباط مستقیم میان شدت نور محیط و تاخیر در بخواب رفتن و بیدارشدن بود.
مهتا
من دبستان اینو فهمیده بودما چراغای خیابون باسنگ میشکوندم...  
 • اسفند 28, 1394
 • ·
 • می پسندم
نویسنده
بالا رفتن از پله جوانی مغز را حفظ می کند
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، محققان دانشگاه کونکوردیا کانادا، رابطه معنی داری بین تعداد دفعات بالارفتن از پله، میزان تحصیلات و سن مغز افراد، شناسایی کرده اند.
محققان که مغز 331 داوطلب بالغ بین سنین 19 تا 79 سال را بررسی کردند، دریافتند که هر سال تحصیل رسمی، مغز را به میزان 0.95 سال جوان تر می کند. همچنین بالا رفتن روزانه از پله های دو طبقه ساختمان، مغز را سالانه به میزان 0.58 سال جوان تر می کند.
مغز و سیستم عصبی
عوارض عصبی انتی بیوتیک ها

تحقیقات جدید حاکی از است که برخی عوارض مسمومیت ناشناخته انتی بیوتیک ها می تواند به بروز اختلالات رفتاری منتهی به دلیریوم در بیماران بستری منجر شود. دکتر Shamik Bhattacharyya,محقق ارشد این طرح مطالعاتی در مرکز طبی هاروارد در بوستون می کوید که عوارض انتی بیوتیک ها البته قطعا قبلا بررسی شده است اما این وسیع ترین مطالعه در این زمینه است.سه نوع مختلف اختلال رفتاری رد رابطه با انتی بیوتیک ها گزارش شده که بدیهی است که اگاهی و شناخت انها می تواند با قطع به موقع دارو از طولانی شدن زمان بستری کاسته و به بهبودیمار کمک کند. این سه مدل مختلف تظاهرات بیماری انسفالوپاتی ناشی از انتی بیوتیک antibiotic-associated encephalopathy AAEعبارتد از:
مغز و سیستم عصبی
مغز وریاضیات

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که سمت راست مغز ما به اعداد کوچک و سمت چپ آن به اعداد بزرگتر پاسخ می‌دهند.
saba
....che jaleb
 • اسفند 17, 1394
 • ·
 • می پسندم
سیده اکرم حسینی
جالب بود .
 • اسفند 19, 1394
 • ·
 • می پسندم
نویسنده
چرا سکوت برای مغز مفید است

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 که آلودگی صوتی را «طاعون مدرن» نامید، مدارک محکمی وجود دارد که آلودگی های صوتی محیط اثرات مضر شدیدی بر سلامت عمومی جامعه دارد.
مغز و سیستم عصبی
محققین نمونه مغز در 2016

سه دانشمند انگلیسی جایزه معتبر تحقیقات مغز 2016 را برای دستاورد چشمگیر خود در زمینه حافظه دریافت کردند.
مغز و سیستم عصبی
واقعیت در باره سلول های بنیادی و بیماری ام اس

محققین بر این باور هستند که که سلول های بنیادی در درمان و کنترل بیماری ام اس از نوع عود کننده و یا پیشرونده می تواند موثر باشند و در پی اثبات ان با تحقیقات کلینیکی هستند.دکتر Andrew Goodman استاد مغزواعصاب و نیز مسئول تحقیقات ام س در مرکز طبی روچستر در نیویورک در کنگره اکتریم 2015 Americas Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis ACTRIMSبحث جامعی در این مورد داشتند.او سخنرانی خود را با این جمله از مجله اکونومیست اغاز کرد که The Economist(January 23, 2016): "Curing Multiple Sclerosis: Stem Cells Are Starting to Prove Their Value as Medical Treatments." و گفت که هشیار باشید که این موضوع در افکار عامه مردم به شدت مورد بحث و توجه است.تاکید گفتار دکتر گودمن در باره انتقال سلولی هماتئپویتیک است که همان hematopoietic stem cell transplantation یاHSCT) باشد و تاکید ان بیشتر روی تنطیم سیستم ایمنی بعد از اختلال ان است تا خود سلول های بنیادی...
مغز و سیستم عصبی
میگرن و سکته مغزی

مطلعه جدیدی نشان می دهد که میگرن با اورا در تشدید و ایجاد سکته مغزی از نوع ایسکمیک و بویژه با منشا امبولی از قلب موثر است و دخالت دارد.دکتر Souvik Sen, محقق ارشد این پروژه مطالعاتی علمی و نورولوژیست مرکز پزشکی در کارولینای جنوبی می کوید که اصولا بین میگرن با اورا و سکته مغزی غیر خونریزی بخصوص نوع با منشا امبولی و ایچاد لخته از قلب ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.او اضافه می کند که اگر هدف ما جلوگیری از ابتلای افراد مبتلای به میگرن با اورا به سکته مغزی باشد باید انواع انرا شناسایی کنیم و انگاه مراقبت شود.تعداد 12844 بیمار از سن 45تا 64 سن مورد بررسی و تخقیق قرار گرفتند.12/7 در صد انها میگرن داشتند که 29 درصد انها میگرن با اورا بود و8/5 درصد هم سردردهای غیر میگرنی داشتند.از 1987تا 2012 تعداد 817 سکته مغزی در انها رخ داد که 51درصد ترمبوتیک27درصد کاردیو امبولیک و 22درصد لاکونار بودند.بیماران با میگرن با اورا داشتند دو برابر انهایی که میگرن بدون اورا داشتند به سکته مغزی ایسمیک مبتلا می شدند واین رقم بعد از دخالت دادن سایر ریسک فاکتورها به قوت خود برقرار بود.
مغز و سیستم عصبی
تحلیل رفتن تخمدان ها و تشدید بیماری ام اس

در یک تحقیق جدید مشاهده شده است که در بیماران خانمی که به عارضه ام اس مبتلا هستند بدون توجه به سن بیمار و سیر بیماری انها چروکیدگی و اضمحلال تخمدان ها با کاهش حجم مغزی بخصوص در بخش ماده خاکستری و اسیب و ناتوانی بیشتر همراه است. دکتر Jennifer S. Graves از دانشکده طب کالیفرنیا در لوس انجلس می گوید که کاهش میزان اورمون anti-Müllerian hormone AMH
مغز و سیستم عصبی
مغز و علوم شناختی

مقاله «فلسفه و علم گرایی: قدرت تبیین علوم اعصاب شناختی» نوشته پیتر هکر فیلسوف بریتانیایی، استاد دانشگاه آکسفورد است. زمینه تخصص او فلسفه ذهن و زبان است. این مقاله توسط زهیر باقری نوع پرست ترجمه شده است؛
نویسنده
کشف شبکه ژنی ترمیم کننده سیستم عصبی

محققان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس با نقشه برداری از عمل پیام رسان آر.ان.ای (RNA) و یا ام.آر.ان.ای (mRNA) در سیستم عصبی، درک جدیدی از این سیستم عصبی به دست آوردند و تصور می کنند که این یافته می تواند به ابداع روش های درمانی بهتر برای جراحت ها منجر شود.
مغز و سیستم عصبی
هفته اشنایی با مغز

brain
نمایش 1 پست بیشتر از مغز و سیستم عصبی
مغز و سیستم عصبی
مغز و تسلط به چند زبان.....

یک پژوهش جدید نشان می دهد که مغز افراد دو زبانه متفاوت تر از مغز افراد دیگر عمل می‌کند.
نویسنده
با این کار مغزتان کوچک می شود!

تحقیقات حاکی از آن است که تنبل بودن در دوران زندگی باعث جمع و کوچک شدن مغز در دوران میان‌سالی می‌شود.
نویسنده
سطوح زیاد جیوه در مغز خطر زوال عقل را افزایش نمی‌دهد

پژوهش جدید محققان نشان می‌دهد که سطوح بالای جیوه در مغز بر اثر مصرف غذاهای دریایی، خطر زوال عقل را افزایش نمی‌دهد.
نویسنده
رابطه بین اندازه مغز و موفقیت

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که بین اندازه مغز و موفقیت و توانایی حل مشکلات رابطه مستقیمی وجود دارد.
نویسنده
30 درصد از بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو هستند

دکتر حسین پاکدامن امروز چهارشنبه دردوازدهمین کنگره بین المللی صرع که در سالن همایش رازی برگزار شد، افزود: حدود 700 هزار نفر در کشور از بیماری صرع رنج می برند و این آمار قابل توجهی است و در واقع بیماری صرع از شایع ترین بیماری مغزواعصاب است که نیازمند توجه جدی است.
مغز و سیستم عصبی
صرف مرتب صبحانه از بروز سکته های مغزی جلوگیری می کند

این تحقیق که در شماره 5 زانویه 2016 مجله استروک به سرپرستی دکتر Yasuhiko Kubota از دانشکده پزشکی اوزاکا در ژاپن منتشر شده است نشان می دهد که خودرن صبحانه روزانه می تواند از بروز سکته های مغزی بخصوص نوع خونریزی دهنده ان جلوگیری کند.
مغز و سیستم عصبی
اضطراب

به گزارش مجله معتبرساینس، دلهره و اضطراب از مواردی است که هر روزه در روابط کاری، اجتماعی، تحصیلی و حتی در زندگی خانوادگی در ارتباط با موضوعات متفاوت تجربه می کنیم، به عقیده روانشناسان لازمه زندگی و باعث تلاش و تکاپو در امور روزمره انسان است.
نمایش 1 پست بیشتر از مغز و سیستم عصبی
مغز و سیستم عصبی
نوید تاره ای برای درمان بیماری قدیمی

محققان در آمریکا با استفاده از تکنیک ویرایش ژنتیکی موفق به درمان بیماری 'دیستروفی عضلانی دوشن' در موش شده اند، شیوه ای که شاید در آینده در درمان بیماران به کار گرفته شود.
نمایش بیشتر
TOP