ورود

OR

عضویت

ورود

کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

اسفند 20, 1392 از
اضافه شده:
اسفند 20, 1392
سایز فایل:
15.09 kb
کیفیت:
403×255
بازدید ها:
21
برنده جنگ:
41
سرطان روده بزرگ
***************

چه کسی در معرض خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم است؟
********************************************
بیش از90 درصد این بیماری در سن بالای50 سال دیده میشود.لذا ریسک ابتلا به این بیماری در10 سال2 برابر میشود.علاوه بر سن، عوامل خطر ساز دیگر نیز وجود دارد، مانند:سابقه ی فامیلی مثبت ابنلا به سرطان یا پولیپ،ابتلا به بیماری های التهابی روده،ابتلا به سرطان سایر ارگان ها بخصوص رحم و پستان

این بیماری چگونه شروع میشود؟
************************
غالب سرطان های کولون و رکتوم از یک پولیپ خوش خیم منشا میگیرند.پولیپ ها که یک توده برجسته ی قبل از سرطان هستند در مدت10 سال سایزشان افزایش یافته و بدخیم میشوند. برداشتن پولیپ های خوش خیم یک وجهه طب پیشگیری است که واقعا موثر است.


علائم سرطان کولون و رکتوم چیست؟

*************************
شایع ترین علامت خونریزی از مقعد و تغییر اجابت مزاج(اسهال یا یبوست) است.درد شکم و کاهش وزن اغلب در مراحل انتهایی و شدید بیماری دیده میشود. متاسفانه بسیاری از پولیپ ها و سرطان های کولون و رکتوم در مراحل اولیه بدون علامت هستند.بنابر این افراد بدون علامت وقتی به سن50 میرسند بهتر است تحت معاینه و روش های تشخیص سرطان کولون و رکتوم قرار گیرند.

چندین روش برای تشخیص این سرطان وجود دارد که شامل:
******************************************
معاینه مقعد با انگشت،
تست وجود خون در مدفوع،
کولونوسکپی و
عکس رنگی روده هاست.افرادی که اقوام درجه یک آنها(پدر، مادر، خواهر، برادر) قبلا به سرطان کولون و رکتوم مبتلا شده اند، در سن40 سالگی یا10 سال زودتر از فرد مبتلا، باید کولونوسکپی را انجام دهند.
سرطان کولون و رکتوم چطور درمان میشود؟درمان قطعی این بیماری جراحی است. در بعضی شرایط علاوه بر جراحی، رادیو تراپی و شیمی درمانی هم نیاز است. اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود، بیمار 80-90 درصد از طول عمر عادی برخوردار خواهد بود.اگر بیماری در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده شود میزان موفقیت درمان به کمتر از50 درصد میرسد.

آیا سرطان کولون قابل پیشگیری است؟
****************************
بله. سرطان های کولون و رکتوم قابل پیشگیری است و مهم ترین راه پیشگیری آن انجام تست های غربال گری(بیمار یابی) است.بهترین روش پیشگیری انجام کولونوسکپی است که در افراد با ریسک معمولی از سن50 سالگی شروع و در صورت نداشتن مشکل هر10 سال یکبار تکرار میشود. با کولونوسکپی پولیپ های کولون که عامل اصلی بروز سرطان هستند تشخیص داده میشود و با برداشتن پولیپ ها ریسک سرطان از بین میرود.

از عوامل دیگر پیشگیری از سرطان روده ی بزرگ(کولون) رعایت نکات تغذیه ای است.
******
******
مهم ترین عوامل تغذیه ای خطرساز ابتلا به سرطان کولون و رکتوم، مصرف چربی ها بخصوص نوع حیوانی،مصرف گوشت قرمز(بخصوص به صورت کباب شده) و سیگار و الکل است.اما مصرف فیبر، سبزیجات ، میوه ها و کلسیم از عوامل محافظت کننده در مقابل این سرطان هستند.

و نکته ی آخر:
************
افراد در صورت بروز3 علامت تغییر اجابت مزاج(اسهال یا یبوست)، درد های شکمی و یا دفع خون از مقعد حتما به پزشک متخصص گوارش یا جراح کولورکتا ل جهت ارزیابی مراجعه نمایند.

سوال آخر:
********
آیا هموروئید منجر به سرطان میشود؟خیر. اماچون هموروئید علائم مشابه به علائم سرطان بصورت خونریزی از مقعد ایجادمیکند،لذا هر بیمار مبتلا به هموروئید از نظر وجود همزمان سرطان کولون ورکتوم باید توسط پزشک(ترجیحا جراح کولورکتال) مورد معاینه قرار گیرد.
TOP