کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

اسفند 22, 1392 از
اضافه شده:
اسفند 22, 1392
سایز فایل:
9.45 kb
کیفیت:
241×321
بازدید ها:
22
برنده جنگ:
37
فشار خون بالا:
در واقع همه افراد فشار خون دارند! خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن را به نقاط مختلف بدن می رساند. این افزایش فشار خون است که بیماری تلقی می شود.
افزایش فشار خون می تواند اعضای مختلفی از جمله ...قلب، عروق خونی، کلیه ها و مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
به فشار خون بیشتر از٩٠/١٤٠ افزایش فشار خون بالا اطلاق می شود. به فشار خون افزایش یافته گاهی قاتل خاموش گفته می شود چون اگرچه معمولاً بی علامت است ولی می تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود.به طور كلی دلایل اصلی بروز فشار خون بالا ناشناخته است اما مهم‌ترین عوامل خطر شناسایی شده برای این بیماری سن بالا، اضافه وزنی ، عدم تحرک ، استعمال دخانیات ، نمک فراوان ، مصرف الکول ، مشکلات کلیوی و تومور غده فوق کلیه نقص مادرزادی قلب و غیره بوده میتواند.

علائم
بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند. گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند ولیکن این علائم تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند.به طور عموم شامل علایم ذیل خواهد بود:
- سردرد شدید
- احساس خستگی یا گیجی
- مشکلات بینایی
- درد قفسه سینه
- تنفس دشوار
- ضربان قلب نامنظم
- وجود خون در ادرار
- احساس تپش و ضربان هایی در قفسه سینه و گردن و گوش ها
برای کمک به کاهش عوارض بهتر است:
1:سیگار ترک شود تا آسیب عروقی کمتر گردد.
2:کاهش وزن با رژیم غذایی و یا ورزش.
3 :کاهش مصرف نمک و اجتناب از مصرف غذاهایی که شور تهیه می شوند.
4:افزایش فعالیت بدنی و ورزش منظم.
5:کاستن از استرس
6:خوراكی‌های سالم مانند سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و خوراكی‌های كم چرب میل كنید
7:مصرف آب سالم و گوارا را به میزان قابل توجهی در روز توصیه می ‌کنم. یک گیلاس آب میوه ای رقیق شده با اندکی پودر ویتامین C ، موجب بهبود عملکرد دستگاه ایمنی و ترمیم سرخرگ‌ها می ‌شود.
8:مصرف نان‌ها از آردهای سفید و بدون سبوس (تصفیه شده) را به حداقل برسانید
9:مصرف قند و شکر و سایر تولیدات تهیه شده از آنها مثل نوشابه‌ها، مربا، شکلات، کیک‌ها و شیرینی‌ها را محدود یا حذف کنید.
10:سعی کنید غذا را کامل بجوید و حتماً غذای خود را در محیطی آرام و به دور از استرس و تشنج میل فرمایید.
11:از مصرف غذاهای سرخ کرده یا غذاهایی که در درجه ی حرارت‌های بسیار بالا و یا با مدت زمان طولانی تهیه می ‌شوند، خودداری کنید و به خاطر داشته باشید، استفاده ی چند باره از روغن‌های آشپزی عاملی در بالا بردن فشار خون است.
12: 1ساعت پس از صرف غذا چای ننوشید و به جای آنها از چای‌ها و دم‌کردنی‌های گیاهی (مثل گل گاو زبان) استفاده کنید.
13:از مصرف نمک و غذاهای پُر نمک و ادویه بپرهیزید. به جای نمک می ‌توانید از سبزیجات تازه یا خشک، ادویه‌‌جات مفید (زردچوبه- دارچین و...)، و پیاز و آب لیموی تازه استفاده کنید.
14:حداقل 3 بار در هفته ماهی بخورید و به جای گوشت‌های قرمز سعی کنید از گوشت سفید استفاده کنید.
15:هر روز زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید، کار کردن بی ‌وقفه بیشترین فشار را بر سلامتی شما وارد خواهد آورد. حتی اگر عادت به خوابیدن در میانه ی روز ندارید، برای دقایقی چشم‌ها را روی هم گذاشته و به استراحت بپردازید.
16:ورزش‌هایی مثل: پیاده ‌روی، شنا، بایسکیل سواری ورزش‌های مناسبی برای پایین آوردن فشار خون به شمار می ‌آیند. بنابراین حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.
TOP