کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

گرفتگی بینی


0 رای
ابوذر
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط ابوذر
دسته: اطفال و کودکان
کل بازدیدها: 2225
با سلام
کودکی 1/5 ساله دارم همیشه گرفتگی بینی داره دکتر بردم میگه حساسیت داره ولی خیلی اذیتش میکنه شبها اصلاً نمیتونه نفس بکشه گاهی چنان قرمز میشه که انگار داره بیهوش میشه ترو خدا راهنمایی کنید با این مشکلش چیکار کنیم؟
برچسب ها: راهنمایی, کنید

همه پاسخ ها


0 رای
دکتر زهرا عباس زاده
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط دکتر زهرا عباس زاده
باعرض سلام وارادت، خشکی هوای اتاق خصوصاً درمنازلی که ازشوفاژ استفاده میکنند، منجربه گرفتگی بینی شیرخوارمیگردد، استفاده از قطره منتول (چکاندن 2-1 قطره روی بالش کودک ) منجربه برطرف کردن گرفتگی بینی میگردد.امیدوارم مطالعه متن زیر برایتان کمک کننده باشد:

یکی ازمشکلات نوزادان و کودکان، گرفتگی بینی آنهاست، زیراگرفتگی بینی مانع شیر خوردن و خواب آنها می‌شود. چکاندن قطره,بینی داخل بینی کودکان موثر می‌باشد. بیشتر قطره‌های بینی، دارای ماده داروئی هستند که،بر روی عروق متورم مخاط بینی (لایه‌ای که،سطح داخلی بینی رامی‌پوشاند) اثر می‌گذارد و سبب جمع شدن و انقباض آنها می‌گردد.
عفونتها، مخصوصا عفونتهای ویروسی مخاط بینی رامتورم می‌نماید و در نتیجه مجاری بینی تنگ می‌شود و کودک قادر نخواهد بود که،ازبینی خود تنفس کند.
اگر به،طور موقت یکی ازقطره‌های بینی راکه،برای کودکان تهیه شده است در مجاری بینی بچکانید، مجاری بینی بازمی‌شود و کودک بهتر تنفس می‌کند و بهتر می‌تواند شیر بخورد.
بی‌ضررترین و سالمترین قطره,بینی، آب نمک (کلرور سدیم) است که،به،صورت قطره,در داروخانه‌ها موجود است و اگر در مجاری بینی چکانده شود، مخاط متورم و ترشحات خشک داخل مجاری راتر می‌کند و ترشحات بهتر دفع خواهند شد.
قطره,بینی دیگر فِنیل‌اِفرین است که،موجب انقباض مخاط بینی می‌گردد. در هنگام ریختن قطره,بینی باید به،نکات زیر توجه نمایید:
• در کودکان باید همیشه قطره‌های بینی مخصوص شیرخواران و یا کودکان مصرف کنید، زیراقطره‌های بینی با غلظت متفاوت برای سنین مختلف تهیه شده است.
• قبل ازچکاندن قطره,بینی، اگر قسمت جلوی مجاری بینی پر ازترشح است، تا حدی که،امکان دارد ترشحات راخارج کنید یا اگر کودک بزرگتر است، ازاو بخواهید که،خود ترشحات راخارج کند و سپس قطره,رادر سوراخ‌های بینی او بچکانید.
• چکاندن 1 تا 2 قطره,معمولا کافیست، زیرااگر زیادتر چکانده شود دارو به،حلق کودک می‌رود و موجب تحریک و سرفه و حالت تهوع کودک می‌شود. چون چکاندن 1 تا 2 قطره,فقط موجب انقباض عروق جلوی بینی می‌شود، بنابراین اگر بعد از5 تا 10 دقیقه 1 تا 2 قطره,دیگر بچکانید بهتر است، تا عقب بینی راهم بازنماید.
• بهتر است قطره,چکان پلاستیکی، جدا ازآنهایی که،برای دارو استفاده می‌شود، مصرف کنید، زیراممکن است قطره,چکان به،ترشحات بینی کودک آلوده شود و داروی داخل شیشه راآلوده نماید، بنابراین در دفعات بعد نمی‌توان برای همان کودک و همچنین برای افراد دیگر خانواده ازآن استفاده نمود.
• اگر روش چکاندن قطره,بینی صحیح نباشد، ممکن است قطره,بینی مستقیما ازعقب بینی به،حلق و ریه وارد شود و سرفه و حالت خفگی به،وجود آورد، بنابراین هنگام ریختن قطره,به،بینی، باید زیر شانه‌های کودک کاملا به،عقب برگردد، یا مادر شیرخوار رابر روی رانهای خود بخواباند، به،طوری که،سر او آویزان گردد. سپس در حالی که،کودک رابه،سمت راست می‌خوابانید، قطره,رادر داخل سوراخ بینی سمت راست و سپس کودک رابه،طرف چپ نموده و قطره,رادر سوراخ بینی سمت چپ بچکانید و اجازه دهید که،کودک در همان وضع یکی دو دقیقه بماند. این روش سبب می‌شود که،قطره,بینی به،داخل سوراخ‌های بینی و داخل سینوسهای کودک برسد، بدون اینکه،دارو وارد حلق و لوله های ریه کودک شود و موجب تحریک و سرفه گردد. بهترین موقع چکاندن قطره,بینی در شیرخواران 15 تا 20 دقیقه قبل ازشیر دادن و در موقع خواب می‌باشد.
• غیر ازچکاندن قطره,آب و نمک و قطره‌های دارویی، خارج کردن ترشحات ازبینی با سرنگ و پوار و همچنین به،وجود آوردن رطوبت در اتاقی که،نوزاد و کودک نگهداری می‌شود، ازخشک شدن ترشحات بینی جلوگیری می‌نماید و به،بازنگهداشتن بینی کمک می‌کند.
قطره,بینی رادر چه مواقعی می‌توان به،کار برد؟
-1 اگر مجرای بینی به،علت سرماخوردگی کاملا مسدود شده باشد و کودک نتواند شیر بخورد.
2-اگر ترشحات زیاد در سوراخ بینی وجود دارد و این ترشحات خشک و غلیظ است. در چنین مواردی قطره,یا اسپری کلرور سدیم در بینی کودک بچکانید.
3-اگر کودک مبتلا به،گوش درد شده است و برای درمان لازم است مجرای بینی و مجرای اُستاش او بازباشد (این مجراسوراخ بینی هر طرف رابه،گوش میانی همان طرف وصل می‌نماید).
http://www.koodakonline.com/CareOfnewbornDiseases/...

0 رای
ابوذر
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط ابوذر
خانم دکتر بعضی ها میگن برا بچه بخور دود عنبر نسارا و دود تخم گشنیز انجام بدید به نظر شما اینکارا خوبه؟

0 رای
دکتر زهرا عباس زاده
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط دکتر زهرا عباس زاده
ممنون ازلطفتون، دستگاه بخور، هوارومرطوب میکنه ولی دستگاه تصفیه هوا، موجب رسوب ذرات معلق درهوامیشه .دستگاه تصفیه کوچک بخرید وشبی یک ساعت تو اتاق روشن کنید تا ذرات معلق رسوب کنند. بشرطی که مرتب برای کوچولوتون اسفنددود نکنید وهمینطور ازلباسهای پرزدار خوشگل براشون استفاده نکنید. پتوی بدون پرز استفاده کنید ویا دوبار ملافه بگیرید تا پرزی به بیرون نفوذ نکنه.

0 رای
ابوذر
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط ابوذر
خانم دکتر خوبی مثل شما واقعاً نعمت بزرگیه
خیلی ممنون که وقتتون رو در اختیار بنده گزاشتید.

0 رای
دکتر زهرا عباس زاده
ارسال شده اسفند 12, 1394توسط دکتر زهرا عباس زاده
تصفیه هوا با مراحل فیلتر موجب ایجاد هوای مطبوع و عالی از ذرات گرد و خاک ، دوده خواهد شد . تنفس در هوای تمیز حاصل کار دستگاه موجب جلوگیری از بیماریهای تنفسی ، آسم و ... خواهدشد .
استفاده از دستگاههای تصفیه هوا خصوصا در شهرهای بزرگ با میزان آلودگی زیاد ، نقاط با میزان گرد و خاک زیاد و همچنین اتاق کودکان بسیار توصیه می شود .
در ساخت دستگاه تصفیه هوای دلونگی از آخرین تکنولوژی در دستگاههای تصفیه هوای خانگی استفاده شده است . فن قوی و کم صدا هوا را از پنل به داخل کشیده و از فیلتر های دستگاه عبور می دهد . هوای آلوده از فیلتر قابل شستشوی اولیه رد شده (پیش فیلتر) و ذرات بزرگتر آلودگی را مانند گرد و خاک از هوا جدا می کند . هوای نیمه تصفیه از فیلتر با دوام هپا HEPA که در سطح بزرگی ساخته شده ، عبور کرده شکل این فیلتر مانند ورقه تا خورده کاغذ می باشد. فیلتر هپا ذرات تا اندازه 0.1 میکرون را جدا می کند . این فیلتر بسیاری از ذرات ریز و حتی باکتری ها را از هوا جدا می کند. در نهایت هوا از فیلتر کربن فعال عبور می کند . این فیلتر بو را از هوا جدا کرده و هوای مطبوع ایجاد می کند . در نهایت هوا با یونهای منفی یونیزه شده و ذرات ریز هوا با یون منفی شارژ می شود .این ذرات می تواند با ذرات مثبت موجود در هوا ترکیب شده و ذرات برگتری را ایجاد کند و در سیکل بعدی تصفیه شود و یا اینکه به سطوح با بار مثبت مانند بدنه دیوار بچسبد. یون های منفی حاصل دستگاه موجب ایجاد تعادل یونی در فضای اتاق می شود چرا که عمدتا یونهای مثبت در فضا غالب بوده و بیشتر است (دلیل آن وسایل درون منزل مانند فرش ، موکت ، تلویزیون ، صفحه کامپیوتر و ... می باشد).
TOP