W3Schools W3Schools

ارمغان ورزش : سلامتی یا پیری و ... ؟


1 رای
shahram
ارسال شده آذر 16, 1395توسط shahram
دسته: عمومی
کل بازدیدها: 443
سلام
در نقش ورزش برای سلامتی توصیه های بسیار شده، طوری که همگان بدون شک و تردید آنرا قبول دارند .
آیا درست هست عاملی که باعث پیری تدریجی و نهایتا مرگ انسان میشود ، اکسیژن است ، و هر چه بیشتر اکسیژن به بدن برسانیم یا وادارش کنیم اکسیژن بیشتری دریافت کند ، با هر دم به روند پیری و در آخر به مرگ تسریع میبخشیم ؟
مثلا عمر معمولی اگر حدود صد سال باشد ، با رساندن بیشتر اکسیژن به بدن ، عمر به 70 سال کاهش میابد ؟

همه پاسخ ها


0 رای
دکتر زهرا عباس زاده
ارسال شده آذر 18, 1395توسط دکتر زهرا عباس زاده
ورزش ودریافت اکسیژن بیشتر، مطمئناً به روند سلامت وجوانی کمک میکند ، زیرا تنفس سلولی رابهبود میبخشد.

0 رای
دکتر زهرا عباس زاده
ارسال شده آذر 18, 1395توسط دکتر زهرا عباس زاده
ک دانشمند روسی می گوید عامل جلوگیری از پیر شدن انسان را کشف کرده است. به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، با پیر شدن بدن انسان نیز تحلیل می رود.

اما یک دانشمند روسی مدعی است توانسته است راز حفظ توان بدنی انسان را کشف کند.

دکتر ولایمیر اسکولاچف می گوید آنتی اکسیدانی را کشف کرده است که سیر نزولی وضعیت جسمی افراد را در دوران پیری متوقف می کند.

وی دو سال تحقیق کرده است و می گوید راز پیر شدن را کشف کرده است.

نودو نه درصد اکسیژن موجود در بدن به صورتی فرایند دارد که برای بدن ضرر ندارد اما یک درصد دیگر به ترکیب اکسیدانی تبدیل می شود که در بلندمدت برای بدن به منزله سم است.

این متخصص روسی می گوید انتی اکسیدانی را کشف کرده است که این ترکیب اکسیدانی را از بین می برد و در نتیجه مانع از اثار سوء ان می شود.

وی چهل سال در این زمینه تحقیق کرده است.

به گفته دکتر گانتر بلوبل زیست شناس و برنده جایزه نبول پزشکی یافته این متخصص روسی می تواند واقعیت داشته باشد زیرا وی بهترین متخصص مسائل انرژی مطرح در حوزه زیست شناسی است.

ماده تولیدی این دانشمند روسی روی حیوانات ازمایش شده و نتایج نویدبخشی داشته است.

با تزریق انتی اکسیدان کشف شده به بدن موشها، این حیوانات بسیار سرحال شده اند و دروضعیتی بسیار بهتر از دیگر موشهای همسن وسالشان قرار دارند که در حال مرگ هستند.از این انتی اکسیدان برای درمان بیماری اب مروارید در حیوانات نیز استفاده شده که نتیجه فوق العاده ای داشته و سبب محو کامل بیماری شده است.
http://www.tabnak.ir/fa/news/119701/%DA%A9%D8%B4%D...

1 رای
سهیلا شهاب نیا
ارسال شده آذر 17, 1395توسط سهیلا شهاب نیا
با سلام.
اکسیژن، شمشیر دو لبه

اکسیژن گازی است که بدون آن، انسان و هر موجود هوازی دیگری، در عرض چند دقیقه زندگی‌اش را از دست می‌دهد. اما اکسیژن، با این حال که یکی از لوازم اصلی زندگی است، یکی از دلایل مرگ ما نیز هست. اکسیژن یک شمشیر دو لبه است.
نام اکسیژن، از ترکیب دو کلمه یونانی اوکسیس (Oxys) به معنای اسید، ترش و تیز، و جنیس (Genes) به معنای سازنده و مایه، تشکیل شده است. چرا که در آن زمان، به اشتباه تصور می‌شد که همه اسیدها خاصیت خود را مرهون اکسیژن هستند و بدون آن، نمی‌توان اسید ساخت؛ به همین دلیل این ماده به نام اکسیژن، به معنی اسیدساز، تیزمایه یا ترش‌مایه نامیده شد.
امروزه همه می‌دانیم که یکی از عوامل سه گانه و مهم ایجاد آتش، اکسیژن است. ما نیز، دقیقا به همین دلیل اکسیژن را در بدن خود داریم؛ در واقع نیاکان تک سلولی ما، میلیون‌ها سال پیش از ما، آتش را کشف کرده و آن را به کنترل در آورده‌اند. هر بار که یک مولکول اکسیژن در میتوکندری یک سلول برای سوخت و ساز استفاده می‌شود، یک آتش کنترل شده بر پا می‌شود که نهایتا انرژی مورد نیاز را برا ادامه زندگی سلول، فراهم می‌کند.
اما همین اکسیژن در حالت عادی، هر چند برای زنده ماندن ما لازم است، در طول زمان باعث پیری ما می‌شود. در واقع، تنفس و زنده ماندن، چیزی جز یک مسموم شدن آهسته و کنترل شده با اکسیژن نیست. فقط این مسمومیت، به جای این که چند دقیقه یا ساعت طول بکشد، ۷۰ سال طول می‌کشد که ما را از پا در بیاورد.
البته، اکسیژن مشکلات دیگری هم برای ما به همراه دارد. از اکسیژنی که توسط خون به سلول‌ها تحویل داده می‌شود، چیزی حدود ۳ الی ۵ درصد، معمولا از دست میتوکندری فرار می‌کند و موجب ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود، که می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای ما به وجود بیاورد. به خصوص، با توجه به شرایط و سبک زندگی فعلی، به ویژه عوامل استرس‌زا و تغذیه، حجم این رادیکال‌ها به مراتب بیشتر هم شده است. بیماری‌های متنوعی نظیر سرطان، نارسایی‌های قبلی، آسیب‌های مغزی، مشکلات عضلانی و پیری زودرس، از جمله مشکلاتی هستند که رادیکال‌های آزاد برای ما به وجود آورده‌اند.
اما خوشبختانه مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان، به ویژه میوه‌ها و سبزیجات، می‌تواند آمادگی لازم را به بدن اضافه نماید و در مهار این رادیکال‌های آزاد به ما کمک کند. به طور خاص، مواد غذایی حاوی ویتامین C و ویتامین E، بیشترین تاثیر را می‌توانند داشته باشند.
نویسنده: سیدمصطفی کلامی هِریس
کارآفرین، مدرس و برنامه‌نویس

اگر توضیح بیشتر و علمی تر می خواهید لطفا به این مقاله مراجعه کنید:تئوری های بیوشیمیایی و ژنتیکی فرآیند پیری
2پنجه‌پور‌ *مجتبی‌،1جو‌ژاله‌نغمه
.دانشــجوی دکتــری بیوشــیمی بالینی،گــروه بیوشــیمی بالینــی، دانشــکده داروســازی و علــوم دارویــی، دانشــگاه علــوم پزشــکی و خدمــات 1 بهداشــتی درمانــی اصفهــان، اصفهــان، ایــران. .دانشــیار گــروه بیوشــیمی بالینــی، دانشــکده داروســازی و مرکــز تحقیقــات بیوانفورماتیــک، دانشــگاه علــوم پزشــکی و خدمــات بهداشــتی درمانــی 2 اصفهــان، اصفهــان، ایران.*نویسنده مسئول: دکتر مجتبی پنجه پور آدرس: دانشــیار گــروه بیوشــیمی بالینــی، دانشــکده داروســازی و مرکــز تحقیقــات بیوانفورماتیــک، دانشــگاه علــوم پزشــکی و خدمــات بهداشــتی درمانــی اصفهــان، اصفهــان، ایــران. +98 )31( 37927036تلفن: panjehpour@pharm.mui.ac.ir پست الکترونیکی
TOP