کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

از
یک فوق تخصص درد با بیان این که گرما یکی از دلایل گرفتگی عضلات است، گفت: افرادی که تابستان در مناطق و مکان های گرم فعالیت دارند، بیشتر درگیر این عارضه می شوند زیرا با تعریق زیاد و از دست دادن سدیم بدن، ممکن است دچار گرفتگی عضلات شوند.

دکتر مجید حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به این مطلب که گرفتگی عضلانی یک مشکل پاتولوژیک است، گفت: معمولا گرفتگی عضلات بر اثر تغییر پروتئین در بدن است که می تواند بر اثر گرما زدگی و افزایش دما در عضلات ایجاد شود و این گرفتگی زمانی ایجاد می شود که عضله دچار اسپاسم شده باشد و در وضعیت انقباض باقی بماند.

وی با بیان این مطلب که یکی از علت‌های شایع گرفتگی عضلات در گرما خستگی و کار بیش از حد است، افزود: برداشتن اشیاء سنگین، فعالیت بیش از حد بدن مانند راه رفتن طولانی مدت، باقی ماندن عضله در یک حالت خاص، ورزش در دمای بالاتر از 39 درجه، احساس سفت‌ شدگی یا گرفتگی عضلات هنگام ورزش و هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد، سبب گرفتگی عضلانی در فرد می شود.

دکتر حیدریان اسپاسم، گرفتگی عضله، حساسیت به لمس کردن و درد را از علائم ظاهری گرفتگی عضلانی دانست و اظهار کرد: گرفتگی عضلانی ممکن است بر اثر برخی بیماری ها مانند تیروئید، کلیه، اعصاب، اختلالات هورمونی، اختلال در گردش خون، دیابت و کم‌خونی باشد.

این فوق تخصص درد بیشترین گرفتگی عضلات را در قسمت های تحتانی بدن مانند کمر، ران، ساق و پشت ساق دانست و گفت: اگر گرفتگی و درد عضلات بیشتر از 12 ساعت طول بکشد و با ورزش های معمول و ضد درد های عادی پاسخ ندهد، مراجعه به پزشک الزامی است تا علت زمینه‌ای آن مشخص و درمان شود.

وی با اشاره به اینکه حرکت دادن آهسته مچ پا، دست یا شانه می تواند موجب شل شدن عضلات بدن و جریان بهتر خون شود، ادامه داد: ماساژ دادن یکی از راهکارهای درمانی موثر این عارضه است زیرا با ماساژ، خون در عضلات دست و پا بهتر جریان دارد و از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.

دکتر حیدریان انجام نرمش‌های ساده ورزشی مانند حرکات زانو و مچ پا، سفت و شل کردن عضلات را در جلوگیری از گرفتگی عضلات موثر دانست و در پایان خاطر نشان کرد: نوشیدن مقدار زیاد آب، مایعات، میوه، سبزیجات و رژیم غذایی سالم در کاهش گرفتگی عضلات موثر است و افرادی که در هوای گرم کار و زیاد عرق می‌کنند باید مقدار نمک غذایی خود را بیشتر کنند تا کمبود نمک بدن جبران شود. همچنین به منظور اطلاع از عملکرد عضله می‌توان از بیوپسی عضله استفاده شود.
TOP