کانال تلگرام پزشکی مشاوره آنلاین در تلگرام کانال جنسی در تلگرام

برخلاف تصور عامه، لکه های سفید روی ناخن ناشی از کمبود کلسیم و روی یا سایر ویتامین ها در رژیم غذایی شما نمی باشد. در این مطلب به دلایل این مشکل و درمان آن می پردازیم. برخی گمان می‌کنند به وجود آمدن لکه‌های سفید بر ناخن به علت کمبود کلسیم است، در صورتی که کلسیم هیچ نقشی در سلامت ناخن‌ها ندارد.
 در برخی از افراد ناخن‌ها به علت حساسیت حتی با ضربه‌های کوچک در کار روزانه همچون کار با لپ‌تاب و موبایل دچار آسیب می‌شود.

برای جلوگیری از بروز لکه‌های سفید بر ناخن‌ها به افراد توصیه می‌شود صفحه ناخن را چرب نگه دارند تا شکنندگی آن کاهش یابد البته این لکه‌ها با رشد ناخن از بین می‌روند بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان مشکل تلقی کرد و نیازی به مراجعه به پزشک نیست،اما افراد باید توجه کنند اگر خطوط سفید بر ناخن‌ها افزایش یافت و به سایر ناخن‌ها سرایت کرد باید به پزشک مراجعه کرد.

گاهی بروز بیماری‌های کلیوی، کبدی و قلبی سبب سفید شدن کل صفحه ناخن می‌شود که ضرورت دارد افراد هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند تا تحت معاینه و آزمایش قرار گیرند.

 تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده، زدن لاک ناخن به طور مکرر و استفاده از استون، فقرآهن و روی سبب پوسته پوسته شدن کنار ناخن‌ها می‌شود و استفاده از مواد شوینده استاندارد، استفاده از دستکش حین کار، گرفتن گوشه ناخن با ناخن‌گیر و مصرف کرم‌های مرطوب کننده در کاهش ریش ریش شدن پوست موثر است.

افراد باید از کندن ضایعات کنار ناخن خودداری کنند چرا که همراه آن قسمتی از بافت زنده پوست هم کنده می‌شود و زمینه ورود میکروب و ایجاد عفونت را فراهم می‌کند.

کلمات کلیدی: لکه‌های سفید
TOP