بهترین روش درمان درد شانه

30

درد شانه از چه چیزی ناشی می شود؟ بهترین شیوه برای درمان درد شانه چیست؟ پی آر پی شانه چیست؟ چگونه می توان از پی آر پی شانه استفاده کرد؟ آیا این روش جایگزینی برای جراحی است؟مشکلات مربوط به شانه دست


 درحقیقت اغلب مشکلات شانه دست تنها بر روی ناحیه ای کوچک از این اندام تأثیر گذار هستند و درواقع مدت زمان نسبتاً کوتاهی هم ادامه پیدا می کند. ولی بعضی اوقات مشکلی که در شانه هست بخشی از بیماری مزمنی مثل استئوآرتریت و یا پلی میالژی روماتیکا می باشد؛ این بیماری مدت بسیار طولانی در بدن باقی خواهد ماند.


در افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید، درد و یا تورم شانه عادی هستند، استئوآرتریت نسبت به دیگر مفاصل، کمتر بر روی شانه ها اثر میگذارد. مگر اینکه پیش از مبتلا شدن به این بیماری، مفصل شانه آسیب دیده باشد.


بی ثباتی شانه


ناپایداری و بی ثباتی شانه وقتی اتفاق می افتد که سر استخوان فوقانی بازو از سوکت شانه خارج گردد که درواقع این حالت امکان دارد به خاطر آسیب دیدگی ناگهانی اتفاق بیفت و یا ناشی از استفاده و بهره گیری بیش از اندازه باشد. 


جابجایی شانه ها امکان دارد جزئی بوده باشد و سبب این بشود که بخشی از قسمت فوقانی بازو از جای خودش خارج بشود. گاهی هم کلی است و به معنای خارج شدن کامل استخوان از سوکت شانه می باشد. به طور معمول پارگی رباط ها و شل شدن عضلات اطراف شانه سبب بی ثباتی می گردد.


پاره شدن تاندون


قطع شدن و پارگی تاندون ها امکان دارد به خاطر صدمات حاد و یا تغییرات دژنراتیو در تاندونها باشد که به علت افزایش یافتن سن و استفاده بیش از اندازه و طولانی مدت از شانه ها و همچنین ساییدگی و آسیب ناگهانی رخ می دهد. این پارگی امکان دارد جزئی بوده و یا تاندون را به طور کامل از محل اتصال به استخوان جدا بکند. آسیبهای تاندون های دو سر ران و تاندون روتاتور کاف از شایعترین این آسیب ها می باشند.


درمان کردن ارتروز شانه


پزشک متخصص شانه جهت درمان کردن ارتروز شانه در نخستین قدم تلاش میکند که از شیوه های کمتر تهاجمی مثل استراحت دادن به مفصل شانه، تجویز جلسات فیزیوتراپی و تجویز داروهای مسکن و شیوه های ساده مثل سرما درمانی استفاده بکند. 


ولی گاهی اوقات این درمانها جوابگو نیستند؛ درواقع حال بیمار به تریج وخیم تر میگردد. اگر که درمانهای غیرجراحی نتوانند به شکل مؤثر درد های ناشی از آرتروز را کاهش بدهند، روشهای جراحی بسیار زیادی جهت کم کردن این درد وجود دارد. بعضی از جراحی هایی که پزشکان ما جهت درمان ارتروز شانه از آنها استفاده و بهره گیری می کنند شامل موارد زیر می شوند:


در جراحی های تعویض مفصل شانه، درواقع مفصل شانه به صورت کلی با مفصل مصنوعی عوض میشود. این شیوه به طور معمول جهت درمان آرتروز مفصل گلنوهومرال به کار می رود. جراحی تعویض سر هومروس شیوه دیگری جهت درمان کردن ارتروز شانه هست. این کار هم بیشتر جهت درمان کردن آرتروز مفصل گلنوهومرال استفاده میگردد.


برداشتن تکه کوچکی از انتهای استخوان ترقوه هم شیوه درمانی دیگری می باشد. این گزینه درواقع رایجترین عمل جراحی جهت درمان کردن آرتروز مفصل AC و یا مشکلات مربوط به روتاتور کاف می باشد. پس از برداشت انتهای  استخوان، درحقیقت فضای خالی آن با بافت اسکار پر میشود.


درمان درد شانه چگونه انجام می‌شود؟


همانطور که گفتیم درد شانه ممکن است که دلایل متعددی داشته باشد. هر کدام از این دلایل هم شیوه درمانی مخصوص به خودشان را دارند. به عنوان مثال جهت درمان دررفتگی مفاصل، شخص حتما به کمک پزشک نیازمند است. در این وضعیت پزشک متخصص درواقع شانه استخوان و یا همان مفصل آسیب دیده را سر جای خودش قرار می دهد. سپس بازو را با ابزارهای مخصوصی میبند.


پزشکان درواقع سعی میکنند تا جای ممکن از شیوه های غیرجراحی مثل استراحت، گرما درمانی و یا دارو جهت کاهش درد و یا تورم استفاده بکنند. ولی اگر که شانه بعد از انجام گرفتن اولین مراحل درمان بهبودی خاصی پیدا نکرد، پزشک متخصص شانه ما امکان دارد جهت کاهش دادن تورم و درد از شیوه هایی مثل تزریق کورتیکواستروئید به مفصل شانه استفاده بکند. 


بعضی اوقات هم پارگی غضروف و یا حتی سندرم شانه منجمد با استراحت کردن و دارو خوب نمی شود. در این حالت پزشک امکان دارد عمل جراحی را پیشنهاد دهد. درحقیقت یک برنامه درمانی جهت استفاده بیمارانی که به مشکلات شانه مبتلا هستند شامل تمریناتی می باشد که به کشش و تقویت کردن مفصل این اندام کمک می کند. همچنین دامنه حرکتی شخص بیمار را نیز بهبود میبخشد.


درباره پی آر پی شانه بیشتر بدانید


پی آر پی شانه درواقع یک شیوه درمانی جهت درمان کردن بیماریهای عضلانی و البته آسیبهای تاندونها هست. در شیوه پی آر پی شانه از بدن شخص خون گرفته می شود و بعد از آن مواد تشکیلدهنده آن را از هم جدا می کنند و سپس پلاسمای غنی شده از پلاکت را دوباره به ماهیچه ها و همچنین تاندونهای شانه تزریق میکنند. 


مزایای تزریق پی آر پی شانه 


بهترین مزیت شیوه پی آر پی شانه این هست که بیماران قادر هستند که بهبودی علائم بیماری خودشان را به صورت کامل احساس کنند. همچنین این شیوه نیاز به درمانهای تهاجمیتر مثل جراحی و یا استفاده طولانی از دارو را کاهش داده و سبب میگردد که شانه عملکرد خودش را به دست بیاورد. طول دوره نقاهت آن هم خیلی کوتاه می باشد.


یکی دیگر از مزیت های این شیوه این هست که هیچ نوع ماده خارجی به بدن وارد نمیگردد و پزشک از فاکتورهای رشد خود فرد که در خون او موجود هست استفاده و بهره گیری می نماید. پس بنابراین احتمال انتقال یافتن بیماریها به صفر خواهد رسید.


بهترین مرکز پی آر پی شانه تهران


همانطور که مطالعه کردید ما در این متن درباره مشکلات مربوط به شانه دست، روش های درمان آن و همچنین پی آر پی شانه توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. امیدواریم که از مطالعه این مطالب اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. ما در کلینیک درد پیشگام کلیه اقدمات درمانی غیرجراحی برای درمان کلیه دردهای اسکلتی و عضلانی را ارائه می‌نماییم. برخی از خدمات کلینیک پیشگام جهت درمان درد شانه عبارتند از: پی آر پی شانه، فیزیوتراپی شانه، طب سوزنی، دارودرمانی و...


در صورت ابتلا به درد شانه برای مشاوره تخصصی با پزشکان کلینیک پیشگام با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۵۷۶۹۹۱ تماس حاصل فرمایید. همچنین در صورت تمایل به رزرو نوبت پی آر پی شانه در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید با شماره تلفن ۰۹۳۵۳۱۳۴۳۸۳ تماس بگیرید.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب